Žmonės džiaugiasi, kad knygas jiems atveža ir į kiemą, tačiau neslepia ir rūpesčio, ar mobilios bibliotekos nebus panaikintos, jei valdžiai pasirodys, kad skaitytojų per mažai. O Kultūros ministerijos skaičiavimu per pastaruosius penkerius metus, Lietuvoje panaikinta daugiau nei 50 kaimo bibliotekų.
Netoli Marijampolės esančiame Kidoliškių kaime – sujudimas. Į gyvenvietę atriedėjo naujovė – biblioteka ant ratų. Dar tik savaitė, kai autobusiukas pilnas knygų važinėja po Suvalkijos kaimus. Kidoliškių gyventojai visi iš karto net netelpa į mobilią biblioteką, tenka laukti lauke.
Mobiliąją biblioteką Marijampolės savivaldybė nusprendė pirkti, kai vietos taryba nusprendė panaikinti 8 kaimo bibliotekas. Dabar dar veikia 14 viešosios bibliotekos skyrių. Porą šimtų gyventojų turinčio Kidoliškių kaimo žmonės sako, kad bibliotekos niekada nebuvo – reikėjo arba į kitą kaimą važiuoti, arba į Marijampolę. Dabar biblioteka pati atrieda.
„ – Dabar nėra ką veikti, žiema, gali skaityti. – O šiaip skaitote? – Taip, mėgstu. – O perkate knygas, skolinatės? – Ne, aš turiu užsiprenumeravusi žurnalų, laikraštį, tai tuos visada iki raidės perskaitau“, – pasakoja Kidoliškių gyventoja Ona.
Vežiojasi apie 300 knygų
Marijampolės viešosios bibliotekos autobusiukas vežiojasi apie 300 knygų: įvairių žanrų, kad įtiktų visiems skaitytojams.
„Labai šaunu, kad atvažiuoja į kaimus. Labai žmonėms gerai. Dabar susisiekti su miestu, neturint mašinos – neįmanoma“, – atvirauja Kidoliškių gyventojas Kastytis.
Kidoliškių gyventojai sako: reikia skaityti dabar, nes pavasarį ir vasarą bus mažiau laiko, kai lauko darbai prasidės.
Mobili biblioteka Marijampolės savivaldybei kainavo beveik 70 tūkstančių eurų. Vietos valdžia nusprendė, kad pigiau tokią mašiną įsigyti ir degalus pirkti, nei išlaikyti kaime bibliotekas. Knygas po kaimus vežiojanti Vaida Grigutienė pasakoja, kad labiausiai tokia paslauga džiaugiasi tų gyvenviečių žmonės, kur bibliotekos niekada nebuvo.
„Na, žinokite, domisi. Reaguoja, kaip aš ir tikėjausi. Daugelyje kraštų net labai džiaugiasi žmonės. Sustojame prie pat kiemo, kai kur taip susitarę. O žiema, o šalta“, – teigia bibliotekininkė Vaida Grigutienė.
Suvalkiečiai labiau linkę į detektyvus, pastebėjo bibliotekininkė.
„Gal, sakyčiau, detektyvų rimtesnių mėgėjai. Tokių daugiau. Kiti ateina ir žiniasklaidą labai mėgsta, nes naują vežiojamės. Ir žiniasklaidos pasiimti, paskaityti, pasivartyti“, – sako bibliotekininkė Vaida Grigutienė.
Baiminasi, kad bibliotekas panaikins
Kultūros ministerijos duomenimis, dabar Lietuvoje apie 20 savivaldybių turi tokias mobiliąsias bibliotekas. Duomenys dar tikslinami, ministerija sako tiksliai nežino, kiek naujų tokių autobusiukų atsirado. O kaimo žmonės labiausiai bijo, kad ir tokios, mobiliosios bibliotekos nebūtų panaikintos, jei valdžiai pasirodys per mažai skaitytojų.
„Kad neliktų iš viso ir be šitos bibliotekėlės. Va, ko bijau. Kad taip nebūtų. Nes pamažu naikinama, naikinama ir iki galo sunaikinama. Kultūra naikinama, pamažu“, – teigia Dženčialaukos gyventoja Ona.
Marijampolės savivaldybėje Dženčialaukos kaimo gyventoja Ona sako neišgyventų be knygų. Biblioteka veikė gretimame kaime, bet nuo šių metų pradžios jau uždaryta. Mobilios bibliotekos paslauga moteris labai džiaugiasi.
Marijampolės mobilioji biblioteka per dieną apvažiuoja kelis kaimus. Per savaitę mobili biblioteka apvažiuoja 18 gyvenviečių.
Kultūros ministerijos duomenimis, per pastaruosius penkerius metus Lietuvoje buvo uždaryta daugiau nei pusė šimto kaimo bibliotekų. Patalpas savivaldybės dažniausiai perleidžia bendruomenėms. Daugiausia kaimo bibliotekų uždaryta nuo 2020-ųjų iki 2021-ųjų metų. Tuomet per vienus metus duris užvėrė net 20 mažų bibliotekų.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.