Naujienų portalui tv3.lt mama Živilė sako su vyru nusprendusi mergaitei auskarus verti tik tada, kai ji pati to norės. Pasak moters, šiuo metu penkiametė dukra tam didelio noro nerodo, todėl tėvai šią procedūrą nukėlė ateičiai.
„Buvo metas, kai norėjo, bet apsigalvojo ir dabar nenori. Man pačiai buvo 13 metų, kai prasidūriau ausis. Manau, mergytės turi pačios nuspręsti, ar nori auskariukų, ar ne. O ne verti kūdikiui, kuris nesupranta, ką jai čia padarė su ausytėmis“, – įsitikinusi mergaitės mama.
Mamų nuomonės išsiskiria
Kita mama Laura, auginanti penkiametę mergaitę, sako neturinti nieko prieš auskarų vėrimą mažamečiams. Pati moteris savo dukrai ausis pradūrė, kai jai buvo 5 mėnesiai.
„Kadangi dukrytė yra trečias mūsų vaikas ir prieš ją auga du broliai, tai viskas, kas susiję su mergaitėmis, mums teikė keliskart didesnį džiaugsmą. Nuo pirmų dienų rengiau suknelėmis ir žinojau, kad, vos tik baigsis šaltasis sezonas ir nereikės šiltų kepurių, būtinai papuošim auskariukais.
Taip pat giminaičiai savo mažylę dar anksčiau padabino jais, gal kelių mėnesių. Vyras neprieštaravo, pats kaip tik sakė, kad būtų labai gražu mažoji su auskarais. Tai, kai tik atšilo oras, susiradom, kas apsiimtų tai padaryti, ir drąsiai nuvažiavom“, – apie sprendimą dukrai įverti auskarus pasakoja ji.
Pasak Lauros, mergaitė į šią procedūrą reagavo ramiai, todėl nebuvo dėl ko jaudintis: „Nei ašarytė neišriedėjo, gijo labai gražiai ir be jokių problemų. Nė kiek nesigailiu savo šio sprendimo, nes vaikas net sureagavo ir kartočiau nedvejodama, jei atsuktų laiką. Jeigu paaugus nenorės auskarų, gi ne bėda išsiimti juos ir tiek.“
Pasak moters, dukra džiaugiasi tokiu mamos sprendimu ir kasdien noriai nešioja auskarus. „Buvo, kad darželyje pamesdavo auskariuką, bet niekad nedėjom brangių, o gydomuosius, kuriuos su džiaugsmu pati rinkdavosi parduotuvėje. Pati paprašydavo pakeisti po kelių savaičių.
Dabar Viktorijai tuoj 6 metai. Noras kuo dažniau dėvėti vis kitus auskarus niekur nedingęs, o ir beveik nebepameta. Ta proga esame užsakę ir pagaminę vienetinius auskarus, turinčius didelę simbolinę reikšmę ir tikrus deimančiukus“, – sako Laura.
Gydytoja auskarų mažamečiams nerekomenduoja
Tačiau nors auskarai ir yra gražus aksesuaras, šeimos gydytoja I. Marčiukaitytė sako ausų pradūrimą kūdikiams ar mažamečiams vaikams vertinanti neigiamai. Pasak jos, tokia procedūra vaikui gali turėti neigiamų pasekmių, nes jo imuninė sistema yra dar nesusiformavusi.
„Imunitetą vaikas gauna tik iš motinos per placentą nėštumo metu. Tas antikūnų kiekis yra labai mažas ir nepakankamas apsaugoti nuo galimos infekcijos po auskarų įvėrimo. Antra, kūdikystė yra toks trapus gyvenimo tarpsnis, kai bet kokie papildomi dirgikliai užfiksuoja elgesio reakcijas visam gyvenimui.
Tad svarbiausia yra tėvų artumas, šiluma, meilė, kūdikio maitinimas motinos pienu. Visa tai kartu skatina ne tik imuniteto augimą, bet ir formuoja būsimo žmogučio charakterio ypatybes, energijos augimą, įtampos mažinimą. Todėl ankstyvas kišimasis į bejėgiško kūdikio kūną ir bereikalingas skausmo sukėlimas yra netgi smerktinas tėvų poelgis“, – savo nuomonę išsako specialistė.
Šeimos gydytojos teigimu, auskarų įvėrimas ir jų priežiūra reikalauja rūpestingos higienos, todėl, anot I. Marčiukaitytės, tėvams, auginantiems vaikus iki mokyklinio amžiaus, ji nerekomenduoja apie tai galvoti.
„Tai tik tėvų užgaidos. Leiskime vaikučiams džiaugtis vaikyste, skaitykime jiems knygas, kartu sportuokime. Paauglystėje tiek berniukai, tiek mergaitės susiduria su odos problemomis dėl hormonų disbalanso, audringų jo kiekio svyravimų.
Tuo metu suaktyvėja prakaito, riebalinių liaukų veikla. Įvėrus auskarus, susiduriame su greitesne infekcija, po jų susiformuoja randeliai. Vėliau iš jų gali išsivystyti net ir pavojingos odos ligos“, – aiškina pašnekovė.
Teigia, kad tai pavojinga sveikatai
Anot I. Marčiukaitytės, ausų pradūrimas kūdikiams ir mažamečiams yra pavojingas jų sveikatai, nes gali sukelti nepageidaujamas organizmo reakcijas ir infekcijas. Taip pat šeimos gydytoja atkreipia dėmesį ir į galimus nelaimingus atsitikimus bei dar kartą pabrėžia nerekomenduojanti tokio amžiaus vaikams verti auskarų.
„Auskarai gali būti pavojingi dėl ūmių, žaibiškų sepsį sukeliančių infekcijų, dėl pastovaus infekcijos šaltinio dūrio vietoje, dėl imuninės sistemos silpninimo, kurioje pasekoje, bus dažnos kūdikio kvėpavimo takų, odos infekcinės ligos.
Kita priežastis – alerginės reakcijos. Gali sualergizuoti ir dūrimo vietoje, ir pasireikšti alerginės eritremos įvairiose odos vietose, kur gausiau putliųjų ląstelių sankaupų. Trečia, gali būti ir užsikabinimai, susižeidimai, nes kūdikių oda labai jautri. Kūdikis netyčia gali su rankytėmis nubraukti, jei bus nepakankamai užsegta, įsidėti į burnytę, užspringti.
Tad nuoširdus patarimas jauniems tėvams: džiaukitės, mylėkite savo atžalas, nesielkite su jomis kaip su lėlėmis. Auskarus geriau verti nuo 18 iki 35 metų amžiaus ir fiziologine, ir estetine prasme“, – tvirtai sako ji.