Kai saulė smarkiau pakaitino, o naktys nebe tokios vėsios, grybautojai paskelbė sezono pradžią. Miškuose pasirodė pirmieji pavasario grybai.
Kazlų Rūdos gyventoja Inga be miško ir grybų neįsivaizduoja gyvenimo. Tad vos tik pavasarį smarkiau sušyla, moteris leidžiasi į ankstyvą grybavimą – ieškoti bobausių.
Netoli Kazlų Rūdos esančiame miške bobausiai auga kirtavietėse. Dar prieš gerą savaitę Inga su savo šeima sako apvažiavusi visas žinomas vietas, tačiau kol kas bobausių randa tik čia.
„Pirmuosius, kiek atsimenu, kovo 25-tą sūnus parvežė, o paskui dar tris kartus buvome ir skynėme. – Laukėte, nekantravote? – Nekantraujame kiekvienais metais, paskui laukiame ir rudens, ir pavasarį. Esame grybavimo ligoniai“, – juokėsi Kazlų Rūdos gyventoja.
Grybauti Ingą išmokė tėtis. Ir bobausių rinkimo tradiciją, pasak moters, į šeimą atnešė jis.
„Jis kilęs nuo Dzūkijos labiau, iš Raižių kaimo, jis ir parnešė į šeimą. Iš mamos pusės niekas nerinko bobausių, o paskui pradėjome visi rinkti. Būdavo, kiekvienais metais, kai Velykos, tai panašiai tuo metu ir važiuojame į mišką, bobausius renkame“, – pasakojo Inga.
Dauguma grybų dar maži, nes neseniai pradėjo dygti, tačiau Ingai pasiseka rasti ir delno dydžio bobausį.
Įspėja elgtis atsargiai
Moteris bobausius renka tik valgymui. Yra girdėjusi, kad šie grybai – nuo senovės žinomi vaistai sąnarių skausmams gydyti, bet pati dar nėra dariusi užpiltinių. Sako, gal šiemet grybus užpils spiritu ir išbandys senovinį receptą.
Tiesa, tiek grybautojai, tiek mikologai bei gydytojai įspėja dėl bobausių. Su jais reikia atsargiai elgtis, o jei abejojate, palaukite, kol pradės dygti įprasti grybai. Bobausiai turi ženkliai daugiau kenksmingų medžiagų nei kiti grybai. Tad prieš valgant juos reikia gerai termiškai apdoroti. Tai yra mažiausiai tris kartus po keliolika minučių keičiant vandenį nuvirti.
Bobausių Inga laukia ne tik kad galėtų pavalgyti šviežių grybų. Moteris tiki, kad jie yra grybavimo sezono pranašautojai. Esą žmonės nuo seno tikėjo, kad jei daug bobausių – bus daug baravykų.
„Pernai tikrai pasitvirtino. Užpernai bobausių neradome, tai ir baravykų nebuvo. O va, pernai radome labai daug bobausių ir labai daug baravykų“, – tikino moteris.
Tačiau panašu, kad tik pradėjusius dygti bobausius pristabdys atėję šalti orai. Svarbiausia, anot Ingos, kad ilgam neatvėstų. Laikinas orų pasikeitimas grybams neturėtų pakenkti.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:















































































































































































































































