N. Gruskienė šią savaitę jau buvo Seime, ji susitiko su Darbo partijos frakcijos nariais, atsakė į daugybę kilusių klausimų. Prokurorė neigia atskleidusi kokią nors nederamą informaciją Seimo pirmininkei ar kam nors kitam.
Šiandien Seime, atsakinėdama į klausimus prokurorė pripažino, kad jos nurodymu buvo patikrinta ikiteisminė medžiaga, su ja susipažino ir ji pati, ir tada nutarė, kad reikia kreiptis į Seimą, dėl Seimo nario neliečiamybės panaikinimo.
N. Grunskienė pasakojo apie tyrimą dėl nepilnamečių tvirkinimo, kuriame įtarimai pareikšti eksparlamentarui, žinojusi nuo pradžių. „Apie šį ikiteisminį tyrimą žinojau nuo pat pradžių, nes su pareiškimu dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo buvo kreiptasi į mane“, – Seime ketvirtadienį sakė generalinė prokurorė.
Ji teigė detaliau tyrimo eigos negalinti komentuoti, nes „vienas iš svarbiausių tikslų, jei ne pats svarbiausias, apsaugoti nukentėjusius nepilnamečius ir užtikrinti jų teisę į konfidencialumą“.
Prokurorė tikino, kad susitikimas su parlamento pirmininke buvo įrašytas į dienotvarkę, o kreiptis į Seimą, dėl Seimo nario neliečiamybės panaikinimo galima tik sesijos metu, bet buvo girdėjus, kad planuojama neeilinė sesija, todėl ir kreipėsi į Seimo pirmininkę.
Ji pripažino, kad susitikimas su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen buvo trumpas, truko vos penkias minutes, o pavardžių nebuvo atskleista, bet atskleisti baudžiamojo kodekso straipsniai, apibūdinti tie straipsniai (seksualinis prievartavimas, tvirkinimas).
„Mano nurodymu visa ikiteisminio tyrimo medžiaga buvo pateikta patikrinti aukštesniajam prokurorui, kuris patvirtino, kad atlikti būtini tyrimo veiksmai ir gauti rezultatai yra pakankamas pagrindas kreiptis į Seimą, prašant panaikinti teisinį imunitetą. <...> Įvertinus, kad Seimo pavasario sesija prasidės tik kovo 10 dieną, ir tai yra per daug tolimas terminas, siekiant nepakenkti tyrimui, buvo svarbu išsiaiškinti, ar nenumatoma neeilinė sesija, nes buvau girdėjus tokius svarstymus“, – pridūrė teisininkė.
Pasak prokurorės, kai viešai tapo aišku, kad K. Bartoševičius atsisako mandato, ji sulaukė Seimo pirmininkės skambučio su klausimu ar tai tas pats asmuo, dėl kurio neliečiamybės kalbėta prieš porą dienų.
Ji tikino, kad policijos apie vizitą į Seimą neinformavo, nes neprivalo. Prokurorė porą kartų pabrėžė, kad niekam neteikusi jokios informacijos, kada ir kodėl eis į Seimą.
N. Grunskienė nekomentavo informacijos apie tai, kas ir kaip atskleidė informaciją K. Bartoševičiui, nes nenori imtis spekuliacijų. Pasak prokurorės, ne visa paviešinta informacija vertintina, kaip nusikalstama veika, jei ta informacija nepakenkė tyrimui ar niekaip kitaip jo neįtakojo. Ji tikino taip sakanti besivadovaudama baudžiamuoju kodeksu ir teismų praktika.
Atsakydama į Seimo nario Sauliaus Skvernelio klausimą apie pietus su parlamento vadove, ji paneigė jo insinuacijas, kad sausio 23 dieną ji pietavo „Neringos“ restorane su „dviem žavingom damom“. Buvo indikuojama, kad viena jų buvo Seimo pirmininkė V. Čmilytė- Nielsen, bet generalinė prokurorė tai neigė.
Prokurorė tvirtino Seimo pirmininkei neminėjusi, kad parlamentaras, įtariamas nusikaltimais, „nėra liberalas“. Pareigūnė sakė nepasakiusi nei partijos, nei kitos jautrios informacijos, galinčios išduoti asmenybę. N. Grunskienė atskleidė, kad iki pasitraukimo iš parlamento K. Bartoševičius nebuvo kviestas apklausai, nei kaip specialusis liudytojas, nei kitokiu statusu.
Prokurorė pasakojo, kad ikiteisminis tyrimas vyksta intensyviai, bet jis nesibaigs greitai, nes procesas – sudėtingas. Psichologinė pagalba aukoms ir visos kitos pagalbos – užtikrintos, vaikai, jos manymu, jaučiasi saugūs. Jei bus kitaip, prokuratūra reaguos.
N. Grunskienė paklausta, kodėl tris dienas slėpė K. Bartoševičiaus pavardę, nes ji neturėjo būti paslaptis, atsakė:
„Taip padaryta laikantis konfedencialumo, ten su vaikais susijęs ikiteisminis turimas, o Seimo nario pavardė pasirodė pirmadienį, kai jis pats atsisakė Seimo nario mandatas. Aš nežinojau, kad jis žinojo, jog jo pagrindu atliekamas ikiteisminis tyrimas. <...> Nesu gavusi jokio prašymo (iš Seimo ar Vyriausybės) iš niekur nuslėpti, atidėti, nukelti tą informaciją, jos paskelbimą “, – tikino generalinė prokurorė.
Bent keli Seimo klausinėdami prokurorę bandė išgauti ikiteisminio tyrimo duomenis, klausta kur galimai atlikti nusikaltimai ir kitų klausimų, kurie susiję su jautria informacija, nukentėjusiais vaikais.
Valdantieji po padidinamu stiklu
Pastarosiomis dienomis ir premjerė Ingrida Šimonytė, ir Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, ir Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė yra priverstos aiškintis dėl galimo informacijos apie ikiteisminį tyrimą nutekinimo K. Bartoševičiui.
Dėl to Seimo opozicijos iniciatyva ketvirtadienį surengta neeilinė parlamento sesija. Seimo opozicija nori atlikti parlamentinį tyrimą, kas galėjo pranešti K. Bartoševičiui apie jo atžvilgiu vykdomą ikiteisminį tyrimą ir patarti trauktis iš Seimo, kad tai neiškiltų į viešumą. Antradienį pasirodė žinia, kad sausio 20 dieną buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui, įtariamam sunkiais nusikaltimais, dar būnant komandiruotėje Čilėje, su juo kontaktavo frakcijos seniūnė.
Ji teigė K. Bartoševičiui paskambinusi, nes sulaukė šio žinutės, kad kolega ketina trauktis iš Seimo. R. Morkūnaitė-Mikulėnienė tvirtino apie prokuratūros planus kreiptis dėl šio Seimo nario imuniteto panaikinimo tuo metu nežinojusi ir jo neinformavusi. Kiek vėliau ji teisinosi, kad žinutės parodyti negali, nes ši – neišliko, o apie Bartoševičiaus planus tą pačią dieną ji informavo partijos pirmininką Gabrielių Landsbergį ir premjerę. Lyg to būtų maža, konservatorių lyderis, užsienio reikalų ministras G. Landsbergis išėjo atostogų.
Pagal antradienį premjerės Ingridos Šimonytės pasirašytą potvarkį, G. Landsbergis atostogaus nuo vasario 8-osios iki 15-osios. Tiesa, šiandien vykstančiame neeiliniame Seimo posėdyje ministras, sakoma, dalyvaus.
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad sausio 23-iąją, pirmadienį, prokuratūra paskelbė, jog generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen dėl konservatorių frakcijai priklausiusio Kristijono Bartoševičiaus neliečiamybės panaikinimo atliekant tyrimą dėl galimo nepilnamečio ir mažamečio asmens seksualinio prievartavimo.
Prokuratūros pranešimas paskelbtas porą valandų po to, kai K. Bartoševičius patvirtino žiniasklaidai atsisakantis Seimo nario mandato, bet šį žingsnį aiškino asmeninėmis priežastimis.
Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija praėjusį penktadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą siekiant išsiaiškinti, kas galėjo nutekinti K. Bartoševičiui informaciją apie jo atžvilgiu vykdomą tyrimą.
Prokuratūra K. Bartoševičiui praėjusią savaitę pareiškė įtarimus dėl galimo nepilnamečio ir mažamečio asmens seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo prieš keturis asmenis, kurie, kaip įtariama, įvykdyti jam esant Seimo nariu.