Jei ne kiek pakitusi jo eisena, nė neįtartumei, kad šis stiprus ir energingas vyras patyrė tokią traumą, kuri sugniuždė jo gyvenimą per vieną akimirką.
Tinklalaidėje „Sveikatos DNR“ Matas Puodžiūnas ir neurologas, Stuburo gydymo centro vadovas Jonas Girskis kalbasi apie tai, kaip stuburo traumos pakeičia visą gyvenimą.
Trenkė galvą į dugną
M.Puodžiūnas 2008 metais buvo išvykęs į Jungtines Amerikos valstijas. Ten vaikinas mokėsi pagal mainų programą, o po darbų, pirmadienį, su draugais susirinko praleisti laiką prie baseino.
Deja, vienas šuolis buvo lemtingas – jo metu vaikinas nėrė galva žemyn į vos 70 centimetrų gylio baseiną. Išlikęs sąmoningas, Matas suprato, kad viskas baigta.
„Vakarėlis vyko vienoje draugų viloje, apačioje buvo baseinas, tačiau šviesa jame išjungta, kad netrukdytų kaimynams. Jame buvau pirmą kartą. Baseine buvo apie 20 žmonių, bet aš nemačiau, kad jie visi jame tūpi. Maniau, kad jis pakankamai gilus ir galiu šokti. Deja, jis siekė vos 70 centimetrų.
Norėjau būti fainas prieš merginas, norėjau šokti, todėl šokau ir trenkiau galvą į dugną. Nuo to nėrimo apsivertė mano gyvenimas. Man buvo 21-eri“, – pasakoja verslininkas.
Prašė skubios pagalbos
Jis prisimena išlikęs sąmoningu, o didžiausia baimė buvo ta, kad apie jo traumą sužinos mama ir galvos, kad jis nuskendo sekliame baseine.
Mane draugai apvertė, tačiau netrukus visiems ėmiau sakyti, kad kažką susilaužiau, kad viskas labai rimta. Man nieko neskaudėjo, bet man kojos gulėjo ant dugno ir aš negalėjau pajudėti.
Laukėme greitosios pagalbos – malūnsparnis atskrido per 15 minučių. Jei būtume važiavę automobiliu, būtume užtrukę labai ilgai, nes iki ligoninės – 300 kilometrų.“
Gydė karo veteranų ligoninėje
Vaikinas laidoje palygino ir gydymą Amerikoje bei Lietuvoje. „Esu visiškas savo šalies patriotas, tačiau esu dėkingas likimui, kad nelaimė įvyko Amerikoje.
Mane nuskraidino į miestą, kuriame yra karo veteranų ligoninė. Ten yra itin pažengusi gydytoja. Gyvenau vienas palatoje, turėjau 4 medikus, kurie kasdien manimi rūpinosi.
Dar skrendant malūnsparniu, man buvo suleisti steroidai, kurie neleido tinti stuburo smegenims. Operacija truko 12 valandų.
Man įmontuota 16 varžtų, titaninės plokštelės. Man lūžo 5 ir 6 slanksteliai, 7-asis sprogo kaip porcelianinė vaza. Jau reanimacijoje su manimi dirbo ergoterapeutai, galėjau būti lankomas draugų ir tėvų“, – prisimena vaikinas.
Paveikė gydytojos žodžiai
Vis tik jis niekada nepamirš vienos gydytojos žodžių, kurie vaikiną itin stipriai paveikė.
„Kartą paklausiau gydytojos, kada galėsiu grįžti į darbus, nes dar nežinojau, kas man ir kas manęs laukia, o ji labai ramiai, fainai atsakė, kad niekada nebūsiu normalus.
Niekada nebūsiu toks, koks buvau. Man pasakė, kad nuo kitos dienos turėsiu visko mokytis iš naujo taip, kaip sugebu geriausiai. Ji pasakė viską taip, kaip yra, liepė nepuoselėti vilčių ir paaiškino, kad būsiu kitas žmogus.“
Traumoms būdingas sezoniškumas
Savo ruožtu laidoje viešėjęs neurologas, gydytojas J.Girskis sako, kad stuburo traumos nėra itin dažnos, mat joms reikalingas palankus oras, atitinkamas sezoniškumas, tačiau paprastai jos pakeičia visą žmogaus gyvenimą.
Jis aiškina, kad mūsų stubure užkoduota itin daug svarbių niuansų. „Stuburo smegenys – tai yra jungtis, kurios ilgis 50 centimetrų, o diametras, priklausomai nuo kanalo vietų, vos pusantro centimetro.
Tuose smegenyse praeina visi „laidai“, kurie sujungia mus su raumenimis, kraujagyslėmis, o visa periferija impulsus gauna būtent iš ten.“
Jo teigimu, ypač svarbu prieš šokinėjant į upę, ežerus ar baseinus, išsiaiškinti, kokia tai viena.
„Įvyksta didžiulės stuburo smegenų traumos, kai jaunimas galvoja, kad nebus seklu ir galės šokinėti.
Deja, ši trauma, patiriama lūžus stuburo slanksteliams, pakeičia gyvenimus ir pajungia visą šeimą – pacientams reikalingi slaugytojai, artimųjų pasiaukojimas, o tai ypač sudėtinga tiek fiziškai, tiek psichologiškai.“
Apie tai, ką dabar veikia Matas, kaip šuolis į baseiną pakeitė jo gyvenimą ir ar galėdamas atsuktų laiką atgal, kviečiame žiūrėti tinklalaidėje „Sveikatos DNR“.
Tinklalaidę galite žiūrėti ir TV3 televizijos YouTube kanale:
Apie ką kalbėjomės:
00:00 pasisveikinimas, temos pristatymas
00:50 Mato istorija
02:08 nelaimė įvyko studijų metu
02:30 šuolių įbaseiną pavojus
04:30 pyko ant savęs
06:30 pavojų sukelia nežinojimas
08:30 Amerikos ir Lietuvos palyginimas
11:18 Matas – laimės kūdikis
13:30 vadina save išimtimi iš taisyklės
14:50 medikai ne visada žino, kas laukia
16:12 atsigavimas po traumos
20:00 aktoriaus gyvenimo istorija
22:00 medicinos proveržis
24:10 pokyčiai po traumos
28:00 jaučiasi pilnavertis
30:00 psichologiniai padariniai
34:45 stuburo sveikata
42:30 Mato kasdienybė
44:30 neuropatinis skausmas
45:45 kasdienė magnio nauda
47:00 Matas gyvenime nieko nekeistų
Laidą „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt, platformoje TV3 Play ir TV3 televizijos „YouTube“ kanale.