Vasario 18 – 24 dienomis Vilniuje pirmą kartą surengtas dokumentinių ir vaidybinių filmų festivalis apie budizmą „Budos kine“. Jo metu parodyti devyni skirtingų kūrėjų filmai, iš jų septynios premjeros, surengtos paskaitos apie budizmą.
„...Netikėkite nei vienu žodžiu, tik todėl, kad juos ištarė Buda.
Patikrinkit viską patys ir būkit patys sau kelrodė šviesa.“
Taip prieš mirtį savo mokiniams kalbėjo Buda. Dabar šie žodžiai tiksliai paaiškina budizmą – tai nėra tikėjimas. Verčiau tai – filosofija.
„Budos kine“ organizatoriai Tibeto kultūrinio ir dvasinio palikimo išsaugojimu besirūpinanti asociacija „Tibeto kultūros namai“ festivalio programą suskirstė į tris dalis. Pirmoji – „Budizmas Vakaruose: Rytų išmintis šiuolaikiniame gyvenime“. Tibete prasidėjus Kinų okupacijai, buvo bandoma sunaikinti tibetiečių kultūrą. Todėl Tibeto lamos nusprendė jų kultūrą, budizmo mokymus perduoti vakariečiams. Taigi ši filmų dalis pristato vakarietiškąją budizmo mokyklą. Antroji dalis – „Kelionė į Rytus“ pasakoja apie Azijos tyrinėjimus ir bandymus pažinti budizmo mokymus, kultūrą rytuose. Trečioji festivalio filmų dalis – „Tibeto akimirkos“. Šią programos dalį sudaro meniniai filmai, kuriais siekiama atskleisti tibetiečių gyvenimo akimirkas.
Be filmų vilniečiams ir miesto svečiams buvo skaitomos pažintinės paskaitos apie budizmą. Taip pat vyko debatai su filmo „Senovės Tibeto beieškant“ režisieriumi Thomu Schmidtu, kuris jau penkiolika metų praktikuoja budizmą. „Mano sutikti jogai ir tai, ką pamačiau, toli gražu neatitinka mūsų nusistovėjusio supratimo”, - apie savo sukurtą filmą sakė režisierius T. Schmidtas. Režisierius pasakojo, kad kai kurias filmo vietas teko iškirpti, nes jo sutikti jogai sakė, kad vakariečiai tokių antgamtiškų reiškinių nesupras. Tačiau filme žiūrovai ir taip galėjo pamatyti keistų dalykų – kaip pavyzdžiui, medituojant atsiverčią skylutę galvoje pro kurią mirštant turėtų išeiti žmogaus siela.
Vilniuje vykusį festivalį aplankė per 2 tūkstančius žmonių. „Tibeto kultūros namų“ vadovė Karolina Levanaitė sakė, kad jau pasibaigus festivaliui Vilniuje, teko surengti papildomus filmų seansus, į kuriuos visi norintys nespėjo patekti festivalio metu. „Lietuvoje nėra plačiai nušviečiamas budizmas, todėl kinas yra puiki terpė papasakoti žmonėms apie Tibeto kultūrą, apie budizmą“, - sakė K. Levanaitė. Pernai metais asociacija „Tibeto kultūros namai“ trijuose šalies miestuose pristatė renginių ciklą „Budos mieste“, kuris sutraukė apie 5 tūkstančius ritininių piešinių parodos ir paskaitų apie budizmą lankytojų. Festivalis „Budos kine“ šią savaitę vyks Kaune, vėliau persikels į Šiaulius, Panevėžį ir Klaipėdą.