Kas keliauja į Europos Parlamentą?
Iš TS-LKD mandatus pelnė Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė ir Paulius Saudargas.
Socialdemokratams atstovaus Vilija Blinkevičiūtė ir Vytenis Povilas Andriukaitis.
Iš Laisvės partijos į Briuselį važiuos Dainius Žalimas.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai atstovaus Aurelijus Veryga.
Demokratų sąjungai "Vardan Lietuvos" atstovaus Virginijus Sinkevičius.
Liberalų sąjūdžiui atstovaus Petras Auštrevičius.
Iš Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos į Briuselį vyks Waldemaras Tomaszveskis.
Europos Parlamente bus ir buvęs Seimo narys Petras Gražulis.
Pergalę iškovojo konservatoriai
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia pirmuosius Europos Parlamento (EP) rinkimų rezultatus – pergalę iškovojo konservatoriai.
Suskaičiavus balsus visose iš 1895 apylinkių, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) surinko 20,92 proc. balsų ir iškovojo 3 EP mandatus – darbą Briuselyje tęs Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė bei dabartinis Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.
Antroje vietoje – Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP). Kairioji politinė jėga iškovojo 2 mandatus, sulaukusi 17,64 proc. rinkėjų balsų. Socialdemokratus EP atstovaus partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė bei Vytenis Povilas Andriukaitis.
Tretieji – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), surinkusi 8,96 proc. balsų ir gavusi vieną mandatą – EP dirbs Seimo narys Aurelijus Veryga.
Vietą EP iškovojo ir Laisvės partija – 7,93 proc., kuriai Briuselyje atstovaus buvęs kandidatas į prezidentus Dainius Žalimas. Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ surinko 5,84 proc. ir į EP siunčia eurokomisarą Virginijų Sinkevičių.
Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) sulaukė 5,67 proc. Tai leido šios politinės jėgos lyderiui Waldemarui Tomaszevskiui iškovoti dar vieną kadenciją EP. Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai) pelnė 5,35 proc. – apkaltos būdu iš Seimo pašalintas Petras Gražulis taps partijos atstovu EP. Tuo metu Liberalų sąjūdis surinko 5,30 proc. ir EP darbą tęs europarlamentaras Petras Auštrevičius.
Likusios EP rinkimuose dalyvavusios politinės jėgos neperžengė reikiamos kartelės ir mandatų neiškovojo. Lietuvos regionų partija sulaukė 5,15 proc. rinkėjų paramos, Lietuvos žaliųjų partija – 3,97 proc., Nacionalinis susivienijimas – 3,72 proc., Taikos koalicija – 3,44 proc., Darbo partija – 1,63 proc., Krikščionių sąjunga – 1,35 proc., partija „Laisvė ir teisingumas“ – 1,22 proc.
ELTA primena, kad sekmadienį Lietuvoje vyko penktieji Europos Parlamento (EP) rinkimai. Šiemet kandidatų sąrašus į EP kėlė 14 politinių partijų ir viena koalicija.
Visgi, šie rinkimai buvo vieni pasyviausių – savo pilietinę valią atėjo išreikšti vos 28,35 proc. rinkėjų.
Renkant europarlamentarus prieš penkerius metus, 2019-aisiais, bendras aktyvumas siekė 53,43 procento. Tiesa, tuomet EP rinkimai vyko kartu su prezidento rinkimų antruoju turu.
Prieš penkerius metus EP rinkimus laimėjo Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), gavę tris mandatus. Antroje vietoje liko Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), o treti – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) – abi partijos gavo po du mandatus.
Tuo metu Liberalų Sąjūdis, Darbo partija, Visuomeninis rinkimų komitetas „Aušros Maldeikienės traukinys“ bei „Valdemaro Tomaševskio blokas“ – Krikščioniškų šeimų sąjungos ir Rusų aljanso koalicija tąkart vykusiuose rinkimuose iškovojo po vieną mandatą.
Socialdemokratai rezultatus pasitiko gausiais plojimais
Socialdemokratai rezultatus pasitiko gausiais plojimais tuomet, kai sutiksėjo vidurnaktis, nors rezultatai keliomis minutėmis vėlavo.
Lietuvos socialdemokratų partijos rinkimų štabo vadovas Robert Duchnevič rinkimų rezultatus vertino kaip gerus, nes partija išsilaikė tarp lyderių.
„Vertiname gyventojų pasitikėjimą. Aišku, norėjosi, kad gyventojų aktyvumas būtų geresnis, bet mes matome, kokios tendencijos apskritai yra Europoje, radikalėjančius judėjimus matome, džiaugiamės, kad Lietuvoje to pavyksta išvengti. Aišku, tas perskirstymas partijoms, konkuruojančioms su mumis, yra negailestingas. Matome, kad valstiečiai žalieji, kurie turėjo du mandatus, dabar praranda mandatą ir ta tendencija ritasi į apačią. Na, džiaugiamės rezultatais. Yra, kur pasitempti, bet rezultatai yra geri“, – sakė R. Duchnevič.
Lietuvoje Europos Parlamento rinkimai nebuvo labai aktyvūs, o kai aktyvumas žemas, iš to laimi dvi politinės partijos – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga. Tai pabrėžė ir rinkimų rezultatus pasveikinusi socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė, kuri partijos štabe buvo sutikta didžiule puokšte gėlių.
Blinkevičiūtė: bus sunku paaiškinti kolegoms europarlamentarams apie Gražulį
„Pirmiausia aš labai noriu apdėkoti visiems Lietuvos žmonėms, kurie balsavo už socialdemokratus. Mes išlaikėme poziciją, kurią turėjome. Du mandatai yra išlaikyti, vadinasi, mes turime visoje Lietuvoje Lietuvos žmonių pasitikėjimą“, – džiūgavo V. Blinkevičiūtė.
Socialdemokratai iš tiesų švelnia tikėjosi trijų mandatų, bet teks pasitenkinti dviem. Nors pirmumo balsai dar nepaskelbti, bet į Europos Parlamentą greičiausiai išvyks pati V. Blinkevičiūtė ir Vytenis Andriukaitis.
„Viskas priklauso nuo aktyvumo. Kada ateina į rinkimus vos 28 procentai, tai tikėtis daugiau dalinant 11 mandatų yra sudėtinga. Kitas dalykas, jeigu būtų didesnis aktyvumas, kaip buvo prezidento rinkimuose“, – sakė V. Blinkevičiūtė.
„Tai labai geras startas eiti į Seimo rinkimus“, – paskelbė politikė.
Paklausta, ar dabar mokys Petrą Gražulį anglų kalbos, nes socialdemokratų lyderė angliškai bendrauja, o P. Gražulis moka tik rusiškai, V. Blinkevičiūtė sakė, kad Petras pats viską moka.
„Aš manau, kad P. Gražulis viską gyvenime moka, aš jo tikrai nesiruošiu mokyti. Toks Lietuvos žmonių pasirinkimas, bus sudėtinga paaiškinti kolegoms parlamente, bet toks Lietuvos žmonių sprendimas“, – reziumavo V. Blinkevičiūtė.
Aušrinė Armonaitė apie Laisvės partijos gautą mandatą: „Puiki perspektyva“
Laisvės partijos lyderė Aušrinė Armonaitė neslėpė džiaugsmo, kad partija gavo nors vieną mandatą į Europos Parlamentą.
„Puiki perspektyva. Vienintelė tikra gyventojų apklausa, vieninteliai tikri reitingai yra rinkimai. Šitie rinkimai parodė, kad Laisvės partija yra ketvirta Lietuvoje – 8 procentai“, – kalbėjo ji.
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, Laisvės partija gavo 7,92 proc. rinkėjų balsų. A. Armonaitė pripažįsta norėjusi, kad ateitų balsuoti daugiau žmonių, tačiau tikisi, kas per Seimo rinkimus rezultatas „gali būti ir dar geresnis“.
„Ačiū visiems rinkėjams, jie yra tikroji mūsų atrama“, – dėkojo A. Armonaitė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!