„Po mūsų vėliavom sustoki/ Ir pergalė tau šauniai atsilieps!/ Mirštantys priešai sudrebės/ Sulaukę tavo triumfo, mūs šlovės“ – šie uždegantys ir į pergalę vedantys Marselietės žodžiai Austrijos bei Šveicarijos stadionuose skambės mažiausiai 3 kartus. Tačiau Raymondo Domenecho vadovaujami prancūzai jokiu būdu savo kovos nenorės užbaigti jau po apsistumdymo mirtininkų grupėje C. Tęsdamas Europos čempionate kovojančių ekipų pristatymą, Balsas.lt supažindina su pasaulio vicečempionais iš Prancūzijos.
Kelias į EURO 2008
Prancūzijos rinktinė rungtyniavo toje pačioje atrankos grupėje kaip ir Lietuvos futbolininkai. Pirmajame susitikime Kaune prancūzams pergalę lėmė apmaudus UEFA Čempionų lygos finalo nevykėlio Nicolas Anelka smūgis, o Nante mūsiškiai sugebėjo atsilaikyti iki pat 80 minutės, tačiau tuomet dukart paeiliui iššovė Thierry Henry ir taip palaidojo Algimanto Liubinsko vadovaujamų vyrų viltis bent kartą įkąsti planetos vicečempionams. Beje, būtent antrosiose rungtynėse T. Henry pagerino dabartinio UEFA prezidento Michelio Platini rekordą ir tapo rezultatyviausiu visų laikų nacionalinės ekipos žaidėju.
Rezultatyviausias visų laikų prancūzų rinktinės žaidėjas T. Henry. Foto: News Bridgepix.
Grupėje prancūzai finišavo antri ir nusileido tik planetos čempionams italams. Tiesa, tarpusavio rungtynėse pranašesni buvo būtent „les bleus“: pirmąsias rungtynes prancūzai namuose laimėjo 3:1, o antrajame susitikime komandos išsiskyrė taip ir nesugebėjusios pelnyti nė vieno įvarčio. Tiesa, prancūzai abu kartus vienodais rezultatais 0:1 sugebėjo pralaimėti atrankos varžybų juoduoju arkliuku tapusiems škotams. Beje, tai buvo vieninteliai R. Domenecho auklėtinių pralaimėjimai atrankos cikle.
Prancūzijos rinktinę į Senojo žemyno pirmenybes kartu su dviem ministrais – Roselyne Bachelot bei Bernardu Laporte‘u – išlydėjo pats prezidentas Nicolas Sarkozy. Beje, B. Laporte‘as praėjusiais metais atvedė Prancūzijos regbio rinktinę iki pasaulio čempionato pusfinalio, tačiau N. Sarkozy išreiškė viltį, kad futbolininkų pasiekimai bus kur kas aukštesni. „Vertinant mūsų istoriją šiose pirmenybėse, ant jūsų pečių gula didžiulė atsakomybė. Tačiau būkite užtikrinti, visa tauta palaiko jus“ – teigė prezidentas. Verta priminti, kad be Vokietijos futbolininkų vieninteliai prancūzai sugebėjo daugiau nei vieną kartą iškovoti H. Delaunay vardo trofėjų.
Praėjęs Europos čempionatas
Į Portugaliją prancūzai vyko ginti 2000 metais Belgijoje bei Olandijoje iškovoto Europos čempionų titulo. Tuomet jie finale po auksinio Davido Trezeguet įvarčio buvo palaužę ne ką kitą, o tuos pačius italus.
Rungtyniaudami Portugalijoje vykusiose pirmenybėse, prancūzai sugebėjo prasimušti į ketvirtfinalį. Grupės varžybose prancūzai 2:1 įveikė Angliją, 3:1 privertė pasiduoti šveicarus bei lygiosiomis 2:2 sužaidė su kroatais. Tačiau ketvirtfinalyje jų viltis kovoti dėl aukso palaidojo vienintelis graikų puolėjo Angelo Charisteaso įvartis. Tad karalius liko nuogas.
Žymiai geriau prancūzams sekėsi po poros metų Vokietijoje vykusiame Pasaulio čempionate, kuriame jie tik įnirtingame finale po 11 metrų baudinių pralaimėjo italams. Šiose rungtynėse karjerą baigė ir legendinis futbolininkas Zinedine‘as Zidane‘as. Tiesa, baigė jis ją gaudamas raudoną kortelę už smūgį matrica pravardžiuojamam Italijos gynėjui Marco Materazzi.
Komandos lyderiai
Pasitraukus Z. Zidane‘ui Prancūzijos ekipai teko ieškoti naujo lyderio. Panašu, kad šiose pirmenybėse smogiamąją mėlynųjų ašį gali sudaryti naujosios kartos atstovai Franckas Ribery bei Karimas Benzema. Būtent šis tandemas žibėjo per 700-ąsias istorijoje tarptautines Prancūzijos rinktinės rungtynes su Paragvajaus vienuolike.
F. Ribery - naujasis Prancūzijos rinktinės lyderis? Foto: News Bridgepix.
Be to, puolime dar yra ir T. Henry. Nors šio futbolininko sezonas „Barcelona“ ekipoje nebuvo pats sėkmingiausias per visą karjerą, tačiau kapitono raištį bent jau laikinai iš traumą patyrusio Patricko Vieira perėmusio rezultatyviausio visų laikų prancūzų futbolininko nurašyti tikrai negalima. Beje, antradienį Prancūzija paskutines paruošiamojo etapo rungtynes Paryžiuje žais su Kolumbijos vienuolike ir tai bus šimtosios T. Henry rungtynės vilkint nacionalinėmis spalvomis išmargintus marškinėlius.
T. Henry puolimo grandyje jau dabar gali keisti Europos čempionato atradimu galintis tapti „St-Etienne“ puolėjas Bafetimbis Gomis. Beje, rungtyniaudamas su Ekvadoro vienuolike šis puolėjas pakartojo Z. Zidane‘o rekordą, kai jau pirmajame savo tarptautiniame mače net dukart sugebėjo pasiųsti kamuolį į varžovų vartų tinklą.
Jei dešiniajame atakos krašte varžovai daug nemalonumų gali tikėtis iš nenuilstančio F. Ribery, tai kairėje priešininkų gynybos užkardas ardyti yra pasiryžęs Florentas Malouda. Aikštės viduryje pagal pirminį planą turėjo rungtyniauti Claude‘as Makelele bei kapitonas P. Vieira, tačiau pastarojo trauma sujaukė R. Domenecho planus.
Į rinktinę skubiai iškviestas į „AC Milan“ klubą persikėlęs Mathieu Flamini, o per draugiškas rungtynes su Paragvajumi ekipos kapitoną aikštės viduryje bandė keisti Jeremy Toulalanas. Tačiau pastarasis atrodė blankiai ir vargu ar užsitarnavo didesnį trenerio pasitikėjimą. Kol kas aišku tik tiek, kad bent jau pirmosiose čempionato rungtynėse, kuriose prancūzai susitiks su Rumunija P. Vieira tikrai nežais, tad galvosūkių R. Domenechui dar liko daug.
Gynyba – viena patikimiausių Prancūzijos rinktinės grandžių. Per 12 atrankos į Europos futbolo čempionatą varžybų prancūzai praleido vos 5 įvarčius ir net 8 susitikimuose sugebėjo išlaikyti vartus sausus. Gynėjų grandyje turėtų rungtyniauti Willy‘s Sagnolis, Williams Gallasas, Lilianas Thuramas bei Ericas Abidalis.
Šansą sužibėti pagrindinio vartininko pozicijoje pagaliau gaus ir iš Liono „Olympique“ klubo besitraukiantis Gregory Coupet.
R. Domenechas dažniausiai renkasi schemą 4-4-2, tačiau neretai išbando ir taktiką 4-2-3-1.
Komandos vairininkas
Prie Prancūzijos vienuolikės vairo stovi astrologija bei teatru taip pat kaip futbolu aistringai besidomintis R. Domenechas. Per savo kaip futbolininko karjerą jis yra atstovavęs Liono „Olympique“, „RC Strasbourg“ bei Bordo „Girondins“ ekipoms bei 8 kartus buvo pakviestas atstovauti Prancūzijos nacionalinei rinktinei. R. Domenechas žaidė centrinio gynėjo pozicijoje.
Prancūzijos strategas itin domisi futbolo psichologija. „Kai mano atstovaujamas Liono klubas žaidė derbio rungtynes su „St-Etienne“, man patiko apšilinėti greta fanų, kurie mane nušvilpinėjo. Man to reikėjo“ – apie savo patirtį kalbėjo R. Domenechas.
Kaip treneris R. Domenechas debiutavo prie „FC Mulhouse“ vairo, o po to su Lionu laimėjo antros lygos titulą. 1998-99 metų sezone jis tapo Prancūzijos jaunimo rinktinės iki 21 metų treneriu. 2002 metais su šia ekipa R. Domenechas Europos čempionate laimėjo sidabro medalius. To užteko, kad 2004 metais Prancūzijos futbolo federacija po nesėkmingai pasibaigusio Europos čempionato paskirtų jį nacionalinės ekipos treneriu. Kovoje dėl trenerio posto R. Domenechas nukonkuravo Laurentą Blancą bei Jeaną Tiganą.
Futbolas – ne tik sportas
„Gyvenkime kartu, švęskime kartu“ – toks šūkis puikuojasi ant Prancūzijos rinktinės autobuso. Atrodo, kad prancūzams futbolas yra ne tik sportas, bet ir puiki integracijos į visuomenę programa. Šalies rinktinėje kartu žaidžia įvairiausių tautybių žmonės, tad kodėl to paties negalėtų nutikti ir visuomenėje, kurią kaskart vis sudrebina imigrantų keliamos riaušės. Tereikia prisiminti Zizou istoriją. Jo tėvas Smailas 1953 metais iš Alžyro persikėlė į Paryžiaus priemiestį Saint Denis. Prancūzija priėmė šeimą, bėgančią nuo šalį apimančio nepriklausomybės karo siaubo. 1973 metais Marselio priemiestyje gimė Zinedinas Yazidas Zidanas. Tapęs vienu geriausių futbolininkų per visą šio žaidimo istoriją, jis su kaupu atsidėkojo šaliai, kuri priglaudė negandų blaškomą jo šeimą. 1998 metais jis įmušė du įvarčius į Brazilijos rinktinės vartus ir atvedė Prancūziją iki pasaulio čempionato aukso. Beje, finalas vyko Saint Denis stadione – toje pačioje vietoje, į kurią prieš 45 metus atvyko prieglobsčio ieškantis jo tėvas Smailas. Tad prancūzų šūkis atspindi nacionalinės vienybės siekį.
Įdomi ir L. Thuramo istorija. Jis tikina, kad būti europiečiu jam nereiškia tapatintis su apibrėžta geografine teritorija.
„Nesijaučiu apribotas jokių geografinių barjerų. Europa man visų pirma yra idėja. Tad kas yra europietis, lemia ne kokios nors sienos, o žmogaus mentalitetas“, – pabrėžė L.Thuramas.
Pats žaidėjas yra gimęs Gvadalupėje, tad jo kraujyje susimaišiusios karibų, prancūzų, amerikiečių ir kitos kultūros. Dar būdamas paauglys jis iš Paryžiaus priemiesčio persikėlė į Monaką. Netrukus pradėjo ir savo tarptautinę karjerą – išvyko į Italiją atstovauti „Parmos“ klubui. Su šiuo klubu jis iškovojo pirmą Europos klubų trofėjų – 1999 metais laimėta UEFA taurė. Tais pačiais metais buvo iškovota ir Italijos taurė. Atstovaudamas savo šaliai, L.Thuramas 1998 metais tapo pasaulio čempionu. Po dvejų metų jis triumfavo ir Senojo žemyno pirmenybėse, o 2003 metais laimėjo ir Konfederacijų taurę. Iš Parmos persikėlęs į Pjemontą ir ten apsivilkęs Turino „Juventus“ ekipos marškinėlius jis net 3 kartus triumfavo Italijos Serie A čempionate (2002, 2003 ir 2005 metais). 2003 metais jis su savo komanda iškopė į Čempionų lygos finalą, kuriame nusileido kitai Italijos komandai – AC „Milan“. 2006 metais, kai Turino „Juventus“ buvo pašalintas iš Serie A, L.Thuramas paliko komandą ir persikėlė į Pirėnus.
Foto: News Bridgepix.
Žaisdamas futbolą, L.Thuramas aktyviai dalyvauja ir socialinėje bei politinėje veikloje. Jis yra Prancūzijos Aukštosios tarybos integracijos klausimais narys. Ši taryba analizuoja ir teikia pasiūlymus, susijusius su kitų kultūrų žmonių integravimu į Prancūzijos visuomenę.
Balsas.lt prognozė
Mirtininkų grupe vadinamoje C grupėje prognozuoti kažką itin sudėtinga, nes kiekviena komanda gali smarkiai trinktelėti durimis ir palikti savo varžovus „ant ledo“. Prancūzijos koziris – jaunystės bei patirties derinys. Būtent patirties gali pritrūkti grupės varžovams olandams, o tuo tarpu Italijos rinktinei, visiškai priešingai, gali pritrūkti jaunatviško maksimalizmo ir beribės aistros nuversti kalnus. Italai yra vyriausia šio čempionato ekipa. Tad, Balsas.lt mano, kad R. Domenecho auklėtiniai užims vieną iš dviejų pirmų vietų grupėje ir keliaus į tolimesnį turnyro etapą. Tiesa, yra vienas bet... Prancūzija gali nužygiuoti toli, jei žaidėjų nekankins traumos. P. Vieira netektis yra skaudus smūgis, o dar viena panaši netektis gali labai sukomplikuoti mėlynųjų reikalus.