Sveikatos apsaugos ministerijai rekomendavus visiems gyventojams nešioti kvėpavimo takus pridengiančias kaukes, šalyje galima pastebėti įvairiausių to pavyzdžių. Vieni saugojasi vienkartinėmis medicininėmis kaukėmis, kiti ieško didesnės apsaugos respiratorių. O neradę nei tų nei tų gyventojai masiškai siūdinasi ar perka medžiagines kaukes. Ar tokios kaukės gali apsaugoti?
„Geriau negu nieko. Pirmiausia, tai pasako, kad pats žmogus galvoja apie tai, rūpinasi, tai gal ir distancijos stengsis laikytis, ir galbūt rankas plaus, ir galbūt sudrausmins kitą žmogų, kuris elgiasi neatsakingai šio karantino ir atstumo laikymosi metu“, – sako Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas Saulius Čaplinskas.
Anot specialistų, jeigu respiratorių ar medicininių kaukių neturite, galima naudoti medžiagines, tačiau, svarbu pabrėžti, kad gerai pagamintos ir daugiasluoksnės kaukės sulaikys tik mūsų kvėpavimo takų skleidžiamus sekretus. Nuo viruso dalelių jos neapsaugos. Tiksliau tariant, nešiodami tokias kaukes prisidėsime prie šalia esančių žmonių apsaugos, neskleidžiant į aplinką savo seilių lašelių.
Tačiau, net ir šiomis medžiaginėmis kaukėmis, kad jos būtų nors kiek naudingos, o nepridarytų didesnės žalos, reikia tinkamai rūpintis. Nešioti ne ilgiau nei dvi valandas, skalbti aukštos temperatūros vandenyje su muilu, dezinfekuoti. Anot specialistų tinkamiausios medžiagos tokios kaukės gamybai yra marlė, medvilnė, o medžiagos sluoksnių rekomenduojama net dvylika.
„Kaukės šiaip jau dedamos sergančiam žmogui, kad jis neužkrėstų savo nosiaryklės ir gerklės turiniu, nepatektų šis turinys į orą arba kito žmogaus kvėpavimo takus, akis ar burną. Bet kadangi šiuo metu nustatytas Covid-19 plitimas visuomenėje, tai mes matome kasdien, kiek patvirtinta atvejų, tai laikome, kad visi potencialiai galime būti užsikrėtę“, – pasakoja Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.
O medicininės veido kaukės taip pat tinkamiausios apsaugojant kitą asmenį. O jei dėvime jas patys – apsisaugojant nuo aplinkos ore esančių lašelių. Jas taip pat rekomenduojama dėvėti iki dviejų valandų, tačiau ir tai nėra apsauga, kurią nešiodami galime jaustis ramūs. Jos gali sulaikyti iki šešiasdešimties procentų ore sklandančių dalelių ir labai mažą kiekį virusų.
„Net ir medicininė kaukė negali pilnai apsaugoti ir sudaro tam tikrą iliuziją žmonėms, esą užsidėjome kaukę ir mes šimtu procentu apsaugoti. Taip, deja, nėra, nes net su kauke reikia laikytis atstumo būtinai. Laikytis rankų higienos taisyklių ir žinoti, kaip teisingai tą kaukę dėvėti, kaip ją užsidėti teisingai. Jos negalima čiupinėti rankomis“, – teigia Pasaulio sveikatos organizacijos atstovė Ingrida Zurlytė.
Žinoma, geriausia apsauga – respiratoriai. Ir tik jais apsaugojamas pats tokią kaukę dėvintis žmogus. Respiratoriai skiriasi dalelių pralaidumu. Patys kokybiškiausi žymimi raidėmis: FFP3, arba FFP5. Tokios apsaugos priemonės labiausiai reikalingos medikams, kurie atlieka aerozolius generuojančias procedūras. Tokių respiratorių apsauga 99 procentai. Šiek tiek daugiau pralaidūs bet apsaugantys nuo aštuoniasdešimties procentų respiratoriai – FFP1 ar FFP2.
Kokybiškų respiratorių paklausa pasaulyje šiuo metu pati didžiausia, todėl norintiems dėvėti būtent tokią apsaugą, specialistai pataria būti budriems ir neapsirikti – į rinką patenka daug padirbinių.
„FFP3 turėtų sulaikyti 93 proc. dalelių tai, manau, kad visame pasaulyje šiuo metu jų įsigyti neįmanoma ir kinai tikrai gali užklijuoti ką tik nori ir užrašyti ir įspausti, FFP3, ar FFP4, ar 9000 ką tik nori. Bet kitas klausimas, kas Lietuvoje gali patikrinti jų kokybę, pažiūrėti kiek dalelių ten yra“, – kalbėjo asociacijos prezidentas Šarūnas Narbutas.
Aukščiausios klasės respiratoriai šiuo metu labiausiai reikalingi šalies medikams, tačiau dalį apsaugos priemonių gavę medikai, fiksuoja respiratorių minusus.