Dar vienas Rusijos bankas, antras pagal dydį „Vneštorgbank“, nuo paskendimo gelbstimas vyriausybės pinigais. Antradienį jam pervesta beveik du mlrd. dolerių, o per kelis mėnesius turi būti skirta dar 4,5 mlrd. Esą tai indėlis, ir bankas turės 30 metų mokėti vyriausybei palūkanas, todėl jis bus pelningas.
„Vneštorgbank“ yra vienas iš bankų, kurie nebegali skolintis Vakarų finansų rinkose dėl sankcijų. Per kelias dienas beveik 1,5 mlrd. dolerių turi būti pervesta ir kitam į sankcijų sąrašą patekusiam „Gazprombank“ gelbėti.
Išvakarėse gelbėjimas neatrodė toks skubus: vyriausybė nusprendė bankams iš viso skirti kone 20 mlrd. dolerių, tačiau žadėjo sąrašą sudaryti sausio viduryje.
„Šis kapitalo padidinimas turėtų pasiekti bankus ir padėti jiems nuraminti bei stabilizuoti padėtį“, – viliasi Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas.
Jau oficialiais duomenimis, lapkritį ekonomika susitraukė 0,5 proc., palyginti su pernai lapkričiu. Tiesa, šį ketvirtį Rusija dar tikriausiai išvengs nuosmukio, nes žmonės puolė pirkti prekių už nuvertėjančius rublius, bet kitąmet laukia recesija, ir šįkart ekspertai ją prognozuoja ilgesnę negu prieš penkerius metus, ypač jei toliau smuks naftos kaina, jau nusileidusi žemiau 57 dolerių už barelį.
Kitąmet Rusija jau sumažino išlaidas 10 proc., bet, pasak ekspertų, mažinti jas reikia kur kas radikaliau, nes turimų atsargų užteks geriausiu atveju pusantrų metų, jei nafta toliau nepigs. Dabar po trečdalį biudžeto išlaidų sudaro socialinės išmokos ir gynyba, bet išlaidas gynybai V. Putinas nurodė didinti. Jei šios politikos Kremlius nepakeis, naujienų agentūra „Reuters“ cituoja Rusijos vyriausybės pareigūnus, teks spausdinti pinigus, įsukant infliacijos spiralę, ir kelti mokesčius.
B. Obama: V. Putinas nėra jau toks genijus
Jungtinių Valstijų lyderis pareiškė, kad tai rodo, jog V. Putinas nėra toks genijus, koks daugeliui Vašingtone atrodė dar prieš 3–4 mėnesius.
Šiame interviu visuomeniniam radijui Barackas Obama pareiškė, kad jo politika buvusi teisinga: esą užuot kariavus su Rusija, buvo stiprinamos sankcijos.
Kartu su Europos šalimis Amerika tikėjosi Rusijos ekonomiką padaryti tokią pažeidžiamą, kad, kai anksčiau ar vėliau ims smukti naftos kaina, V. Putinas nebebus toks gudrus ir susidurs su milžiniškais sunkumais valdant ūkį.