Latvijos gyvenimo apžvalgininkas Gintas Rotulaitis „Balso“ skaitytojams pateikia naujametinio, 6 paras trukusio Latvijos diplomatinio skandalo chronologiją.
1. Ekranuose pasirodo antis
Sekmadienį, prieššventinės ramybės vakarą, gruodžio 30 d. skandalas trenkė Rygoje. Telekanalo TV3 laida „Nieko asmeniško“ praneša: „iš Latvijos išsiųstas Rusijos ambasados pirmasis sekretorius. Kurį iš latvių diplomatų į tai atsakydami, išsiųs rusai?“. Žinia tuoj pasklinda informacijos portaluose ir patenka į pirmadienio laikraščius (Latvijos URM sekmadieniais nedirba ir niekas ragelio nekelia).
2. Piktinamasi antimi
Pirmadienio rytą URM ministras Maris Riekstinš neigia ir pyksta - „Kaip galima tokią „antį“ leisti į eterį?“ - išsiųsti kitos šalies diplomatą yra jo kompetencija, o jis nieko neišsiuntė. Rusijos ambasadorius taip pat piktinasi ir reikalauja nubausti melo skleidėjus. Susitikęs su naujuoju premjeru Ivaru Guodmaniu, jis spaudžia politinio ir ekonominio poveikio mygtukus: būsimasis Latvijos prezidento vizitas Maskvoje; Rusijos premjero vizitas Rygoje; apsispręskite, kurių jėgainių statyboje dalyvausite – dujinės (su rusais), šiluminės ar atominės (su lietuviais)? URM valstybės sekretorius Normans Penke, reaguodamas į Rusijos pasiuntinio pasipiktinimą, grėsmingai pareiškia pasidomėsiąs, kokios galėtų būti teisinės poveikio priemonės melų skleidėjams.
3. Aiškėja, kad antis – ne visai antis
Kuris asmuo išsiųstas – nepranešama. Pirmieji sekretoriai yra keturi. Todėl Latvijos žiniasklaidoje prasideda spėlionės. „Įtartiniausias“ tampa pirmasis ambasados sekretorius Anatolijus Kogaliovas. Šis pareigūnas oficialiai atsakingas už ambasados saugumą. Pasirodo, jis yra Šengeno zonos „juodajame sąraše“, reiškia, Latvijai ką tik prisijungus prie Šengeno sutarties valstybių iš karto tapo nepageidaujamas ir išsiųstinas. Už ką jis neseniai gavo KGB šefo Andropovo vardo ordiną?
Beje, vėliau (sausio 4 d. vakare) Rusijos ambasada patvirtina, kad Rusijos diplomatas vis tik išvyko iš Latvijos. Taigi diplomatą išsiuntė ne Latvijos URM vadovas M. Riekstinš, bet Rusijos ambasadorius Viktoras Kalužnyj. Tačiau, išvyko ne „tas“ diplomatas, o kitas pirmasis sekretorius - Viačeslavas Jefremovas (beje, priedangos specialiosioms tarnyboms organizacijos „Rosszarubežcentr“ veikėjas). Anot ambasadoriaus, V. Jefremovas išvyko iš Latvijos, nes 2008.12.28 baigėsi jo darbo sutartis.
4. Tai ne antis
Rusijos diplomatas išvyko iš Latvijos – tiesa. Rygoje dirba diplomatas žvalgybininkas – taip pat tiesa. Žurnalistų spėjimai ir įtarimai buvo pagrįsti. RF ambasados teiginiai taip pat atitinka tikrovę. Latvijos saugumo įstaiga Konstitucijos apsaugos biuras (KAB) patvirtina, kad situacija yra, buvo ir bus aiški bei kontroliuojama. A. Kogaliovas yra asmuo, kuruojantis Latvijos saugumo bei teisėsaugos įstaigų kontaktus su atitinkamomis Rusijos įstaigomis. A. Kogaliovas ir jo veikla yra ne tik žinomi Latvijos saugumui, bet ir oficialiai turi tokia būti, reiškia, Latvijos nacionaliniam saugumui grėsmės nekelia. URM patvirtina, kad, greta Šengeno zonos „juodojo sąrašo“ įstatymų, paverčiančių asmenį nepageidaujamu, yra ir įstatymų, leidžiančių jam likti vizą išdavusios šalies teritorijoje.
Taigi URM pasipiktinimas žurnalistais gruodžio 31 dieną buvo pagrįstas. O sausio 5 dieną URM jau ne tik nebežada imtis teisinių priemonių prieš gandų skleidėjus, bet ir valstybės sekretorius N. Penke pareiškia, kad nereikalaus žinių apie diplomato išsiuntimą paneigimo iš paleidusios šią antį į eterį TV3 laidos „Nieko asmeniško“.
Antis subliūško, yla išlindo, muilas išslydo. Latvijos žurnalistai bei pareigūnai su rusų diplomatai sužaidė pavyzdinę kalėdinę trišalę (šachmatų, teniso?) partiją. Ordinai, atlyginimai ir honorarai išdalinti. Visi liko teisūs, sotūs ir sveiki. Tai pamokantis pavyzdys, kaip saikingai ir savo laiku reikia dozuoti tiesą, atsiprašau - informaciją slidžiuose diplomatijos bei TV kanaluose.
Gintas Rotulaitis