Stebint vis aštrėjančias diskusijas dėl naujos atominės jėgainės projekto, tenka atkreipti dėmesį į vieną tarsi netyčia apeinamą, tačiau esminį klausimą – tokios atominės elektrinės būtinumo Lietuvai klausimą. Apie jėgainę diskutuojama taip, lyg jau būtų įrodyta ir pagrįsta argumentais bei skaičiavimais, kad ši elektrinė yra neišvengiamai būtinas objektas.
Socialdemokratų sąjunga šiuo klausimu jau buvo išreiškusi savo poziciją. Tačiau įsisiūbavus aistroms, manome, jog Vyriausybei būtina visų pirma viešai atsakyti bent į keletą esminių klausimų: kokie Lietuvos ūkio energetiniai poreikiai bus, tarkim, 2020 metais? Kokią bent apytikslią kainą už elektros energiją teks mokėti vartotojams pastačius naują jėgainę? Kam ir už kokią kainą atiteks perteklinė energijos dalis? Kaip naujai pastatyta AE užtikrins Lietuvos energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos ir išėjimą iš rusiškos „šiaurės – vakarų“ energetinės erdvės? Kodėl pasirinktas būtent toks projektas, būtent tokio galingumo reaktoriai? Kokiais vertinimais ir skaičiavimais pagrįsta projekto sąmata? Kaip bus sprendžiamas susidarysiąs energetinis vakuumas, tarkim, kad ir 2009-2015 m. laikotarpiu?
Be atsakymų į šiuos ir kitus klausimus negalima svarstyti jokių naujos atominės jėgainės projektų. Akivaizdu, kad Vyriausybei pirmiausia dar privalu energetikos sektoriuje įvesti bent elementarią tvarką.
Strateginiais Lietuvos interesais energetikoje toliau turi likti: dabartinės Ignalinos atominės jėgainės antrojo bloko darbo pratęsimas, bent kol bus nutiestos elektros linijos į Vakarus. Kuo skubesnis energetinių jungčių su vakarais tiek per Lenkiją, tiek į Švediją atsiradimas. Lietuvos ūkio raidos analizė, prognozės, perspektyvos, pagrindžiant energetinius poreikius. Energetikos ūkio griežtos kontrolės ir priežiūros vykdymas. Kuo mažesnė priklausomybė nuo Rusijos. Kuo mažesnės elektros energijos kainos Lietuvos vartotojams užtikrinimas.
Privalu kuo skubiau oficialiu lygiu kreiptis į EK, kad būtų peržiūrėti įsipareigojimų dėl elektrinės uždarymo punktai, motyvuojant pačios ES galimu didesniu energetiniu nepriklausomumu nuo Rusijos, pratęsus Ignalinos AE antrojo reaktoriaus darbą. Briuseliui galėtų būti pateiktas ir tarpinis (kompromisinis) variantas – iš dviejų veikiančių turbinų paliekant dirbti vieną. Be to šiuo klausimu neoficialiu lygiu turėtų stipriai padirbėti ir Lietuvos europarlamentarai, ir eurokomisarė Dalia Grybauskaitė.
Arvydas Akstinavičius yra Lietuvos socialdemokratų sąjungos pirmininkas