• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltieji rūmai paskelbė, kad naujienų organizacijos, kurios atsisako naudoti prezidento Donaldo Trumpo įvestą naują Meksikos įlankos pavadinimą, meluoja, ir kad naujienų agentūros AP žurnalistams ir toliau nebus leidžiama dalyvauti prezidento renginiuose.

Baltieji rūmai paskelbė, kad naujienų organizacijos, kurios atsisako naudoti prezidento Donaldo Trumpo įvestą naują Meksikos įlankos pavadinimą, meluoja, ir kad naujienų agentūros AP žurnalistams ir toliau nebus leidžiama dalyvauti prezidento renginiuose.

REKLAMA

D. Trumpas paskelbė, kad minima įlanka, besiribojanti su Meksika, JAV ir kitomis valstybėmis, turi būti vadinama Amerikos įlanka. AP teigė, kad ir toliau naudos Meksikos įlankos pavadinimą, kad geografinių objektų pavadinimai būtų atpažįstami visame pasaulyje, ir kartu atkreips dėmesį į D. Trumpo sprendimą.

Baltųjų rūmų tiesioginis bandymas reguliuoti nepriklausomos žiniasklaidos vartojamą kalbą ir su ja susijusios baudžiamosios priemonės – tai D. Trumpo dažnai įtemptų santykių su naujienų organizacijomis paaštrėjimas.

Kaip trečiadienį vykusiame įprastiniame susitikime sakė Baltųjų rūmų spaudos sekretorė Karoline Leavitt, „faktas, jog vandens telkinys prie Luizianos krantų vadinamas Amerikos įlanka, ir nežinau, kodėl naujienų agentūros nenori jo taip vadinti“.

REKLAMA
REKLAMA

Dalis įlankos yra JAV nepriklausančiuose vandenyse, be to, jau šimtus metų vartojamas Meksikos įlankos pavadinimas.

AP žurnalistai antradienį negalėjo dalyvauti renginiuose Ovaliajame kabinete ir Baltųjų rūmų diplomatinių priėmimų salėje.

REKLAMA

AP reporteris trečiadienį buvo Baltųjų rūmų spaudos konferencijų salėje, kur kalbėjo K. Leavitt, tačiau vėliau jis nebuvo įleistas į Ovaliajame kabinete vykusį renginį, skirtą Tulsi Gabbard prisaikdinimui nacionalinės žvalgybos direktore.

Ketvirtadienį AP reporteris į Baltųjų rūmų renginius nebuvo įleistas trečią dieną iš eilės, šįkart – į D. Trumpo ir Indijos ministro pirmininko Narendros Modi spaudos konferenciją.

REKLAMA
REKLAMA

Julie Pace, AP viceprezidentė ir vykdomoji redaktorė, trečiadienį parašė Baltųjų rūmų personalo vadovei Susie Wiles, prieštaraudama boikotui.

„Veiksmai, kurių ėmėsi Baltieji rūmai, buvo akivaizdžiai skirti nubausti AP už kalbos turinį. Vienas pagrindinių (konstitucijos) Pirmosios pataisos principų yra tas, kad vyriausybė negali imtis atsakomųjų veiksmų prieš visuomenę ar spaudą už tai, ką jie sako“, – rašė J. Pace.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasiliekame teisę nuspręsti“

„Niekas neturi teisės įeiti į Ovalųjį kabinetą ir užduoti klausimus JAV prezidentui. Mes pasiliekame teisę nuspręsti, kas gali patekti į Ovalųjį kabinetą“, – sakė K. Leavitt.

Paprastai, kai spaudai leidžiama rašyti apie Baltųjų rūmų įvykius, kuriuose yra mažai vietos, įleidžiama nedidelė žurnalistų grupė. AP, perduodanti naujienas tūkstančiams klientų, tradiciškai priklausydavo šiai grupei.

REKLAMA

Paklausta, ar draudimas AP žurnalistams buvo atsakomoji priemonė, K. Leavitt atsakė, kad vidaus reikalų sekretorius pavadinimo pakeitimą įtvirtino oficialiuose dokumentuose ir kad beveik visi kiti dalyvaujantys žiniasklaidos atstovai pripažino Amerikos įlankos pavadinimą.

Šis žingsnis sukėlė nerimą keletui spaudos gynėjų. „Draudimas AP žurnalistui aprašyti Ovalinio kabineto renginį, nes AP nepriėmė prezidento D. Trumpo pakeisto pavadinimo (...), yra iššūkis Pirmajai pataisai“, – teigė žinomas advokatas Floydas Abramsas.

REKLAMA

Didžiausia naujienų organizacijų asociacija „Inter American Press Association“ (IAPA) trečiadienį pareiškė, kad šis Baltųjų rūmų žingsnis yra cenzūros ir bauginimo aktas, pažeidžiantis JAV konstitucijoje įtvirtintą spaudos laisvę.

„Google“ žemėlapio programėlės naudotojai Jungtinėse Valstijose nuo šiol matys pavadinimą „Amerikos įlanka“, pranešė bendrovė. Vartotojai Meksikoje matys pavadinimą „Meksikos įlanka“, o kitur pasaulyje „Google“ teikia pavadinimą „Meksikos įlanka (Amerikos įlanka)“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau AP sprendimas yra įtakingas, nes ja remiasi daugelis naujienų agentūrų ir kitų organizacijų.

Kai kurios didesnės agentūros turi savo taisykles.

Laikraštis „The New York Times“ teigė, kad ir toliau naudos Meksikos įlankos pavadinimą, o straipsniuose, kuriose aptariamas šis klausimas, paminės ir D. Trumpo sprendimą.

Laikraštis „The Washington Post“ taip pat teigė, kad dažniausiai vartos Meksikos įlankos pavadinimą, nes ji nepriklauso vien JAV jurisdikcijai, o Amerikos įlankos pavadinimas galėtų klaidinti pasaulio skaitytojus.

Televizija „Fox News“ teigė, kad nuo sekmadienio vartos  Amerikos įlankos pavadinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų