• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulyje ir Lietuvoje vis labiau populiarėja daiktų prikėlimas antram gyvenimui. Žmonės ne tik atnaujina senus ar nusibodusius baldus, tačiau ir vis dažniau lankosi sendaikčių parduotuvėse. Lietuviškų dažų baldams „Foxy paint“ kūrėja Neringa Černauskaitė papasakojo, kaip tinkamai perdažyti seną baldą ir kokių klaidų nedaryti.

11

Pasaulyje ir Lietuvoje vis labiau populiarėja daiktų prikėlimas antram gyvenimui. Žmonės ne tik atnaujina senus ar nusibodusius baldus, tačiau ir vis dažniau lankosi sendaikčių parduotuvėse. Lietuviškų dažų baldams „Foxy paint“ kūrėja Neringa Černauskaitė papasakojo, kaip tinkamai perdažyti seną baldą ir kokių klaidų nedaryti.

REKLAMA

Pirmiausia turėtumėte pradėti nuo tinkamų priemonių pasirinkimo. Dažnai baldų dažymui žmonės renkasi kreidinius dažus, kurie, pasak N. Černiauskaitės, yra puikiai tinkami senų baldų atnaujinimui.

„Kreidiniais dažais vadinami dažai, turintys panašias savybes: tai vandens pagrindo, matiniai, sudėtyje turintys daug kreidos. Dažant šiais dažais dažniausiai nereikalingas grunto sluoksnis, nereikia pašalinti seno lako ar dažų sluoksnio, jie yra tiršti, todėl nesitaško, neturi aštraus kvapo, todėl galite dažyti patalpose, jie gerai dengia paviršių ir greit džiūva“, – pasakojo moteris.  

Vis dėlto ir šie dažai turi trūkumų. Kreidiniai dažai yra matiniai, ir nors, pasak N. Černauskaitės, matinis paviršius yra jaukus ir optiškai slepia nelygumus, matiškumas ir praktiškumas tarpusavyje nedera. „Kai kuriuos matinius paviršius būtina papildomai dengti laku arba vašku, kai kurie dažai yra atsparesni ir gali būti nedengti jokiu sluoksniu.

REKLAMA
REKLAMA

Tik intensyviai naudojamus paviršius, tokius kaip stalai, virtuvės baldai, horizontalūs spintelių, komodų paviršiai, reiktų papildomai apsaugoti vaškuojant arba lakuojant vandens pagrindo laku. Kas bus jei nedengsite? Paviršius labiau trauks nešvarumus, kuriuos iš matinio paviršiaus sunkiau nuvalyti, o paviršius bus jautresnis įbrėžimams“, – sakė N. Černauskaitė.

REKLAMA

Dažymui svarbūs ne tik dažai

Tam, kad pasiektumėte geriausią rezultatą, svarbu pasirinkti ne tik gerus dažus, tačiau ir tinkamą dažymo priemonę. N. Černauskaitė sako, kad nors dažnai girdima, jog vandens pagrindo dažams tinkamiausi sintetinio plauko šepetėliai, ji pataria labiau atkreipti dėmesį į šepetėlio savybes.

„Mano patirtis sako, kad daug svarbiau yra teptuko kokybė: jis turi būti kietas, bet lankstus. Taip pat iš kokybiško teptuko krenta nedaug šerių. Krentantys šeriai gadina nuotaiką!“, – juokaudama sako moteris.

REKLAMA
REKLAMA

Ji taip pat pataria prieš naudojant šepetėlį jį išplauti muilu ir leisti iškristi vos besilaikantiems šereliams – taip jų neliks ant dažomo paviršiaus. O jei esate pradedantysis dažytojas, N. Černauskaitė rekomenduoja rinktis volelį, o ne šepetėlį.

„Jei esate pradedantysis dažytojas ir naudosite kreidinius dažus, teptuku dažykite tik ten, kur neprieinate voleliu. Trumpo plaukelio veliūrinis ar porolono volelis padės nudažyti lygiau, o kieto ir lankstaus teptuko galu tapšnojant išlyginsite vietas, kuriose subėgo dažai“,  – patarė dažų gamintoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia dažant – švarus paviršius

Jei baldus renkatės sendaikčių parduotuvėje ir galvojate, koks paviršius būtų tinkamas dažymui, N. Černauskaitė pataria dėl to nesukti galvos. Dažniausiai naudojami kreidiniai dažai puikiai dengia ir blizgius paviršius.

Vis dėlto pasitikrinti, ar dažai tinkamai dengiasi, galite ant mažo ir sunkiai pastebimo plotelio. „Prieš dažant bet kurį baldą, reiktų išbandyti dažus ant mažo plotelio, kad įsitikintumėte, jog nevyksta jokia reakcija – dažai neskyla, neišsiskiria rudos, raudonos dėmės.

REKLAMA

Jei taip ir nutinka, tada galima naudoti izoliuojantį gruntą, kuris „užrakina“ visas į baldą įsigėrusias medžiagas. Taigi, drąsiai galite dažyti ir anksčiau lakuotus, dažytus paviršius, ir baldinę plokštę, ir metalo, keramikos ar stiklo detales“, – nuramina moteris.

Jeigu dažymui renkatės ne kreidinius dažus, N. Černauskaitė pataria atsilupusius senus dažus ar laką pašalinti, o blizgius paviršius pašiaušti 200-220 grūdėtumo švitriniu popieriumi. Tačiau svarbiausia, nepriklausomai nuo to, kokiais dažais dažote, švarus paviršius.

REKLAMA

„Svarbiausias dalykas yra tas, kad baldas turi būti švarus – be riebalų, dulkių ir kitų nešvarumų. Tam panaudokite indų ploviklį, langų valiklį su spiritu arba dezinfekcinį skystį“, – sako specialistė. Būtent nešvarus baldas ir gali būti viena iš priežasčių, kodėl nepavyksta gražiai nudažyti baldo. Kitos dažnai daromos klaidos, pasak moters, yra per storai užteptas dažų sluoksnis ir nekokybiškas teptukas ar volelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujiems baldams – sendintas efektas

Nors baldus dažymu siekiama atnaujinti, ne visada stengiamasi išgauti naujo baldo efektą. Kartais daroma ir atvirkščiai – baldą siekiama pasendinti.

„Ar tikrai būtina dažyti taip, kad atrodytų lyg gamyklinis dažymas – nepriekaištingai nudailintas? Yra žmonių, kuriems patinka netobuli, rankomis sušildyti perdažant daiktai. Daiktai su istorija“, – sako N. Černauskaitė.

REKLAMA

Kartais, net ir nudažius baldus bene tobulai, norisi, kad jie primintų senovinius. Tokiu atveju gali padėti sendinimo metodas.

„Yra daug įvairiausių technikų, bet labiausiai natūraliai atrodo sendinimas sluoksniuojant keltą skirtingų spalvų sluoksnių. Nudažius vieną sluoksnį, imkite paprastą vaško gabalėlį, pavyzdžiui, žvakę, ir ja perbraukite vietas, kurios, jūsų manymu, dažniausiai nusidėvi.

REKLAMA

Tikriausiai rinksitės briaunas, kampus, kraštus… Vaškas neleis sukibti antram sluoksniui su pirmuoju. Taigi, dažome antrą, jau kitos spalvos sluoksnį, ir, jam nudžiūvus, su smulkiu švitriniu popieriaus gabaliuku perbraukiame tas vaškuotas dalis. Taip pasimatys keli spalvoti sluoksniai ir sukurs natūraliai pasenusio daikto vaizdą. Ir toliau baldas naudojamas ir sendamas tik gražės!“, – pataria N. Černauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų