• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuo metu Uhano miestas Kinijoje gerokai pritilęs. Daugiau nei 11 milijonų miesto gyventojų šiuo metu sukaustyti baimės dėl sparčiai ne tik Kinijoje, bet jau ir Europoje plintančio mirtino koronaviruso.

Šiuo metu Uhano miestas Kinijoje gerokai pritilęs. Daugiau nei 11 milijonų miesto gyventojų šiuo metu sukaustyti baimės dėl sparčiai ne tik Kinijoje, bet jau ir Europoje plintančio mirtino koronaviruso.

REKLAMA

Penkerius metus Uhane gyvenantis lietuvis Dovydas Sidabras pasakoja, kad šiuo metu situacija išties yra sudėtinga – žmonės įkalinti savo namuose, o šviežio maisto įsigyti gali tik labai anksti, nes vos per kelias valandas parduotuvių lentynos būna iššluotos.

Vis dėlto vyras įsitikinęs, kad pasaulis, o taip pat ir Lietuva, viruso baiminasi gerokai labiau nei čia ligos epicentre esantys gyventojai. 

Užšaldytas visas transportas

„Uhane gyvenu penkerius metus. Pastaruosius dvejus metus dirbu savo įkurtoje reklamos agentūroje. Apie tai, kad siaučia virusas ir reikėtų suklusti, mus informacija pasiekė gruodžio 31-ąją dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu, nuo pirmųjų žinių apie virusą, praėjus mėnesiui, galiu pasakyti, kad Uhano miestas yra visiškai užšaldytas.

Viešosios transporto priemonės yra sustabdytos, nėra taksi, sustabdytas ir kitų taksi programėlių veikimas. Važiuoti automobiliu uždrausta, jeigu neturi leidimo“, – dabartinę situaciją Kinijos mieste apibūdina lietuvis.

REKLAMA

Visi šio miesto gyventojai, pasak pašnekovo, dėvi kaukes ne dėl to, kad bijo, o dėl to, kad saugosi užkrato. „Vietiniai žmonės priima šį karantiną ir suvokia, kad tai yra būtiniausios priemonės, jeigu norime sustabdyti virusą.

Kadangi visų noras sutampa, tai niekas čia nesiskundžia. Mes suprantame, kokia yra esama situacija. Galime tik saugotis. Kovą su virusu vadiname komandiniu darbu – žmonės dėvi kaukes, gatvės tuščios ne todėl, kad žmonės panikuoja, o dėl to, kad jį reikia sustabdyti“, – sako vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Batus palieka laiptinėje

Uhano gyventojai yra gavę rekomendacijas, kaip elgtis šioje pavojingoje situacijoje. Kone kiekvieną veiksmą, kaip tikino Dovydas, būtina apgalvoti. „Reikia vengti liesti veidą, nes virusas gali būti ant rankų, dėl to jas būtina plauti.

Virusas gali likti ir ant paviršių, todėl grįžus iš lauko ar parduotuvės, geriau nuvalyti visas prekes ir drabužius specialiomis dezinfekuojančiomis servetėlėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Batus rekomenduojama nusiplauti arba palikti laiptinėje. Aš, kaip ir dauguma, virus saugausi būdamas namuose. Kai yra būtinybė išeiti, imuosiu visų priemonių, grįžęs išskalbiu batus ir drabužius.

Mes čia dabar turime labai daug laiko, todėl praktiškai visą dieną galima tvarkytis“, – pasakoja vyras.

Veikia karštoji linija

Prireikus kur nors nuvykti, gyventojai turi kreiptis į atsakingus asmenis – jų kiekvienoje bendrijoje yra po keturis.

REKLAMA

Šie žmonės turi transportą ir gali pagelbėti. „Jei jautiesi blogai, kažko trūksta, reikia kreiptis į bendrijos pagalbininką. Jei pagal simptomus įtaria galimą virusą, žmogus yra vežamas į ligoninę.

Žinoma, čia yra kalbos barjeras, tačiau paskelbus pavojingą situaciją, Uhane 24 valandas per parą veikia karštoji linija, kuri į klausimus atsako įvairiomis kalbomis“, – sako lietuvis.

Siunčia žinią pasauliui 

Jis neslepia – ambasados darbuotojai siūlė mus evakuoti, tačiau pats Dovydas nemato būtinybės, jis įsitikinęs, kad pasaulis viruso baiminasi gerokai labiau nei čia gyvenantys žmonės, todėl perduoda žinią visiems: „Aš moku apsisaugoti, man nieko netrūksta ir tiksliai žinau, kad visa tai – laikina.

REKLAMA

Jei prireikia maisto, galiu nueiti pėstute. Maisto parduotuvėje pasirinkimas pakankamas, tačiau reikia eiti labai anksti, jei nori rasti šviežių daržovių. Pastarosios labai greitai dingsta iš lentynų. Miestas užšaldytas jau septynias dienas.

Pirmąsias penkias neišėjau iš namų, net durų neatidariau, o kai pritrukau maisto, išėjau apsipirkti. Žmonės čia tikrai saugosi, visi prisiima atsakomybę.

Mano manymu, žmonės visame pasaulyje šio viruso bijo labiau negu gyvenantys pačiame ligos epicentre.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš kelias dienas visi Uhano miesto gyventojai pradėjo dainuoti. Žmonės vakare atsidarė langus, išėjo į balkonus ir pradėjo šaukti „Uhanai varyk“. Aš manau, kad tai tik įrodo, kad net sunkiausiomis minutėmis visi išlieka pozityvūs.“

Svarbi informacija apie virusą Kinijoje:

– Gruodžio 31-ąją pasirodė pranešimai, kad Kinijos Uhano mieste užfiksuotas neaiškios kilmės pneumonijos susirgimų židinys.

REKLAMA

– Teigiama, kad ligos šaltinis – Uhano jūros gėrybių turgavietė. 

– Sausio 7-ąją Kinija paskelbė, kad nustatyta žmones susargdinusi infekcija – naujas koronavirusas 2019-nCoV.

– Sausio 20-ąją medikai patvirtino, kad virusas yra perduodamas nuo žmogaus žmogui.

– Sausio 26-ąją susirgusiųjų skaičius perkopė 2 tūkst. Oficialiais duomenimis mirusiųjų jau daugiau nei 80.

REKLAMA

– Pavieniai susirgimų atvejai užfiksuoti Prancūzijoje, Honkonge, Makau, Nepale, Taivane, Vietname, Japonijoje, JAV, Kanadoje, Australijoje, Pietų Korėjoje, Singapūre, Tailande ir Malaizijoje.

– 25 Kinijos regionuose įvestas aukščiausias reagavimo į nelaimę lygis. Uhanas yra visiškai uždarytas nuo išorinio pasaulio – žmonėms nėra leidžiama į jį atvykti ir iš jo išvykti. Penkiolikoje regiono miestų yra uždraustas viešasis transportas ir vieši renginiai. Bendrai sudėjus šiuose miestuose gyvena apie 60 mln. gyventojų. Net ir sostinėje Pekine yra apribotas tarpmiestinis transportas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Kinijos valdžiai nerimą kelia Naujųjų metų šventės (sausio 24-25 d.) ir atostogų metu po visą šalį keliaujantys gyventojai, kurie apsunkina viruso plėtros stabdymą.

– Kinijoje buvo įvestas laikinas apribojimas visoje šalyje pardavinėti ar transportuoti laukinius gyvūnus.

– Šalies vadovas Xi Jinpingas pareiškė, kad virusas plinta labai greitai, o jo šalis susidūrė su didele nelaime. PSO kol kas ekstremalios padėties neskelbia.

– Kinijos sveikatos ministras Ma Xiaowei paskelbė, kad viruso sukelti simptomai žmonėms gali nepasireikšti net kelias savaites. Tai reiškia, kad užkrėsti žmonės gali, patys to nežinodami ilgą laiką, užkrėsti aplinkinius.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų