• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors dauguma žmonių žino apie tradicinių cigarečių sukeltas ligas ir rizikas, elektroninių cigarečių pavojai vis dar nėra gerai suprantami. Anksčiau buvo manyta, kad elektroninės cigaretės yra saugesnės nei įprastos, nes vietoje dūmų vartotojai įkvepia garus. Tačiau naujausi tyrimai atskleidžia, kad elektroninių cigarečių garai gali būti ypatingai kenksmingi.

Nors dauguma žmonių žino apie tradicinių cigarečių sukeltas ligas ir rizikas, elektroninių cigarečių pavojai vis dar nėra gerai suprantami. Anksčiau buvo manyta, kad elektroninės cigaretės yra saugesnės nei įprastos, nes vietoje dūmų vartotojai įkvepia garus. Tačiau naujausi tyrimai atskleidžia, kad elektroninių cigarečių garai gali būti ypatingai kenksmingi.

REKLAMA

„Affidea“ klinikos šeimos gydytoja Elena Šukė atkreipia dėmesį, kad elektroninės cigaretės kelia pavojų ne tik dėl tų pačių ligų kaip ir įprastos cigaretės, bet ir dėl jų sudėtyje esančių įvairių cheminių medžiagų, tokių kaip formaldehidas, akroleinas ar acetaldehidas. Šios medžiagos dažnai sukelia retas ir sunkias plaučių ligas bei širdies ir kraujagyslių problemas.

Elektroninės cigaretės – kenksmingesnės

Gydytoja pastebi, kad visame pasaulyje jau yra fiksuojamas širdies ir kraujagyslių ligų padaugėjimas, nulemtas būtent elektroninių cigarečių rūkymo. Dėl dūmų pažeidžiama kvėpavimo takų gleivinė – tai vyksta ir rūkant įprastas cigaretes, o gleivinės pažeidimai per daugelį metų gali sukelti vėžinius susirgimus.

REKLAMA
REKLAMA

„Rūkant elektronines cigaretes šis pažeidimas vystosi greičiau ir yra ryškesnis, nei įprastų cigarečių atveju, todėl net jauniems žmonėms nustatomi tokie pakitimai, kuriuos buvome įpratę matyti tik senų rūkorių plaučiuose.

REKLAMA

Be to, dėl elektroninėse cigaretėse esančių cheminių medžiagų gausos atsiradę pažeidimai gali sukelti ir kitas plaučių ligas – obstrukcinę plaučių ligą, plaučių randėjimą (fibrozę)“, – atskleidžia gydytoja.

Prieš kelis metus pasaulyje, pasak gydytojos, atsirado ir nauja diagnozė pavadinimu EVALI sindromas (angl. e-cigarette or vaping associated lung injury). Sindromas pasireiškia kosuliu, karščiavimu, šaltkrėčiu, dusuliu, vėmimu, krūtinės skausmu ir dideliu širdies pulsu.

REKLAMA
REKLAMA

Paklausta apie tai, ar elektroninės cigaretės yra mažiau kenksmingos nei tradicinės tabako cigaretės, specialistė pažymi, kad elektroninės cigaretės greičiau ir dažniau sukelia ligas: „Tikrai neteisinu tradicinių cigarečių, jos taip pat labai pavojingos, bet elektroninės cigaretės yra dar pavojingesnės“.

Vienas iš pagrindinių skirtumų tarp elektroninių ir tradicinių cigarečių yra tai, kad elektroninėse cigaretėse esantys cheminiai junginiai gali sukelti specifinių ligų, tokių kaip EVALI sindromas, kuris yra susijęs su elektroninių cigarečių naudojimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medžiagos, sukeliančios vėžį

Kaip skelbia Narkotikų tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, elektroninė cigaretė sudaryta iš propano, kuris naudojamas gaminant dažų tirpiklius, akroleino, skirto piktžolėms naikinti, kancerogenų, kurie sukelia vėžį.

Elektroninėse cigaretėse galima rasti didelį kiekį kadmio, naudojamo elementuose, nikotino, naudojamo gaminant priemones nuo kenkėjų, kvapiosios medžiagos diacetilo, toksiškų sunkiųjų metalų, pavyzdžiui, nikelio, kuris sukelia organų pažeidimus bei benzeno, kuris yra pramoninis tirpiklis, gaunamas iš valytos žaliavinės naftos.

REKLAMA

Kita pavojinga medžiaga, randama elektroninėse cigaretėse, yra dietileno glikolis, kuris dažnai naudojamas aušinimo skystyje. Specialistai vieningai pabrėžia, kad tokios cigaretės kelia rimtą grėsmę ne tik sveikatai, bet ir gyvybei, todėl jų vartojimą reikėtų kuo greičiau nutraukti.

Patarė, ką daryti norintiems mesti

Elektroninių cigarečių naudojimas yra ypač pavojingas paaugliams ir vaikams, nes jų organizmai yra jautresni cheminių medžiagų poveikiui. Nikotinas, esantis daugelyje elektroninių cigarečių, gali paveikti smegenų vystymąsi, sukelti priklausomybę ir pakenkti pažinimo funkcijoms.

REKLAMA

„Visi žalingi įpročiai labiau kenkia jaunam ir augančiam organizmui, nei suaugusiam, vyresniam. Paauglių ir vaikų organizmas labai imlus, todėl e-cigarečių rūkymas būtent jiems ir sukelia EVALI“, – pažymi gydytoja ir priduria, kad suaugę ir vyresnio amžiaus žmonės e-cigaretėmis piktnaudžiauja gerokai rečiau.

Dažnai žmonės klaidingai mano, kad elektroninės cigaretės yra nekenksmingos sveikatai, nes, skirtingai nei tradicinės cigaretės, neskleidžia nemalonaus kvapo. Tačiau, kaip pažymi E. Šukė, toks įsitikinimas yra visiškai klaidingas. Gydytoja pabrėžia, kad elektroninės cigaretės yra tokios pat kenksmingos sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Šukė žmonėms, norintiems mesti rūkyti elektronines cigaretes, pirmiausia pataria įdėti daug pastangų ir išsamiai susipažinti su e-cigarečių daroma žala bei turėti daug valios.

„Jei nepavyksta mesti savarankiškai – būtinai ieškoti pagalbos per savo šeimos gydytoją, kuris gali nukreipti į grupes, kurių pagalba galima mesti, arba pas psichoterapeutą – dažnai rūkymas visgi yra nerimo išraiška ir pašalinus pagrindinę to priežastį, rūkymo tikrai galima sėkmingai atsisakyti visam laikui“, – teigia ji.

Man tai juokingai atrodo tie, su savo inhaliatoriais.
Daro daro daro tai kam jis čia atsirado uždrauskit nafik visai.
Nuo vienos priklausomybės prie kitos.
Šitų veipų visai iš burnos neišsitraukia ir šikt be jų neina.
Garinimas yra žala kitų atžvilgiu. Šioms prekėms privalomai turėtų būti taikomas oro taršos mokestis, kuris atitiktų daromą žalą aplinkai ir kitų žmonių sveikatai. Privatiems asmenims iš viso turėtų būti uždrausta pirkti elektronines cigaretes internetu. Mažus vaikus auginantys, ligoti asmenys turėtų būti aprūpinami elektroninių cigarečių garų detektoriais, kurie informuotų apie pavojų ne tik sveikatai, bet ir gyvybei keliančią oro taršą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų