• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar jūs nusidažėte plaukus, o po poros dienų galvos odą ėmė nepakeliamai niežėti, iš vakaro kremu pasitepėte veidą, o šįryt jis apsipylęs rausvais bėrimais? Ar kosmetikos priemonės ir jose esanti chemija iš tiesų yra pavojingos ir kokių nemalonumų galime sulaukti? Pakalbinome Vilniaus universitetinės Antakalnio ligoninės Alergologijos centro gydytoją alergologę Laurą Malinauskienę.

REKLAMA
REKLAMA

– Kokius pavojus gali sukelti kosmetikos priemonės ir buityje naudojama chemija?

„Chemija“ nėra blogis – mes ir visa mūsų aplinka sudaryta iš cheminių elementų ir junginių. Tiek žmogaus sukurti, tiek ir gamtoje esantys cheminiai junginiai gali būti nuodingi. Neretai nuodingumas priklauso nuo kiekio – čia kaip medikamentai: mažos dozės gydo, didelės gali būti kenksmingos. Kiekvieno junginio blogosios savybės skirtingos, negalima apibendrintai pasakyti, kad kažkokia jų klasė yra absoliutus blogis.

REKLAMA

Kosmetika ir buityje naudojama chemija dažniausiai sukelia iritacines arba sudirginimo reakcijas, kai jaučiami nemalonūs pojūčiai, bet objektyviai nieko nesimato. Kosmetika gali būti spuogų priežastimi ir panašiai, tačiau tai nėra alergija.

Buitinė chemija agresyvi, todėl gali sukelti ir apsinuodijimus įkvėpus ar panašiai – apie tokius pavojus informuoja gamintojas ant etiketės, todėl būtina laikytis rekomendacijų jas naudojant.

REKLAMA
REKLAMA

Kosmetikos priemonės švelnesnės, jose esančių medžiagų kiekiai labai nedideli, be to, kiekviena medžiaga būna ištirta tiek su gyvūnais, tiek ir su sveikais savanoriais. Beje, kosmetika tai ne tik kremai, bet ir šampūnai, muilai, dantų pasta, kvepalai ir pan.

– Kuo pasireiškia alergija kosmetikai?

– Atsiranda niežtinčios paraudusios dėmės kontakto su kosmetika vietose ir visuomet kartojasi panaudojus tą priemonę. Kartais alergiją išprovokuoja saulės spinduliai – pvz., tą patį kremą naudojant žiemą nieko nebūna, o vasarą – išberia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Ar alergija kosmetikai – dažnas reiškinys? Kokios priežastys dažniausiai atveda pas Jus pacientus? Įgimtos alergijos, odos ar bendras organizmo jautrumas, o gal paprastas instrukcijos nesilaikymas?

– Alerginės reakcijos nėra dažnos, turint omenyje, kiek žmonių ją naudoja. Dažnai žmonės patys pakeičia kosmetikos priemones ir reakcijos išnyksta. Jei tai alergija dažnai naudojamam kosmetikos komponentui, tuomet didesnė tikimybė, kad reakcijos kartosis ir pakeitus kosmetiką.

REKLAMA

Įgimtos alergijos nėra, gali būti tik polinkis (dažniausiai paveldimas) dažniau pasireikšti alerginėms reakcijoms. Nesant palankios aplinkos, šis polinkis ir nesirealizuos. Retai būna taip, kad alergija kyla, nes nesilaikoma instrukcijų, dažniau dėl to būna toksinės reakcijos.

– Kokie žmonės linkę į jautrumą cheminėms medžiagoms?

– Nėra vienintelio apibendrinimo. Galima manyti, kad daug ir dažnai naudojantys kosmetiką turi didesnę riziką reakcijoms nei tie, kas naudoja jos nedaug ar visai nenaudoja. Galbūt didesnė rizika turintiems šviesią ploną odą, jau sergantiems kokiomis nors alerginėmis ligomis.

REKLAMA

– Kaip gydoma?

– Gydoma nutraukus beveik visas kosmetikos priemones ir tepamais vaistais, kartais – geriamais. Kai praeina ūmi fazė, atliekami lopo testai priežasčiai nustatyti.

– Gal pastebite kažkokius naujus reiškinius, susijusius su kosmetikos naudojimu? Daugiau naujų problemų, ligų, neišmanymo?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Naujausi reiškiniai – vadinamoji ekologinė kosmetika ir eteriniai aliejai. Kažkodėl visiems atrodo, kad tai labai „nekalta“, o juk juose yra tokie patys cheminiai junginiai (neretai ir dar daugiau) negu vadinamuosiuose „cheminiuose“ kremuose. Taip bandoma apgauti save ir ieškoti problemų kažkur kitur, bet ne toje kosmetikoje, kurią naudojama.

REKLAMA

Tai pat visame pasaulyje šnekama apie nesaugias laikinas tatuiruotes – jos sukelia labai stiprų įsijautrinimą komponentams, kurie įeina ir į plaukų dažus, gumą bei kai kuriuos drabužių dažus. Todėl ypač vaikams jų daryti nereikėtų.

REKLAMA

Dar vienas klaidinantis kompanijų triukas – užrašų „hipoalerginis“ ar „nesukeliantis alergijos“ naudojimas. Tokių priemonių nėra. Yra daugybė pavyzdžių, kai tokios priemonės naudojimo pradžioje alergija nebuvo nustatyta, o vėliau kildavo nedidelės kontaktinės alergijos epidemijos. Be to, Europos Sąjungoje nuo kitų metų bus uždrausti kosmetikos priemonių bandymai su gyvūnais. Manau, kad tai nėra gerai vartotojams. Arba nebus įdiegiamos naujos medžiagos į kosmetikos priemones (o jos gali būti saugesnės už dabar naudojamas). Arba vartotojai taps bandomaisiais triušiais, nes šiuo metu nėra sukurta patikimų ir visuotinai patvirtinančių modelių, atitinkančių bandymus su gyvais organizmais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Gal galite paminėti kokius nors konkrečius atvejus, konkrečias, problemas sukėlusias priemones?

– Tikrai negaliu – tai būtų neetiška, nes problemas gali sukelti bet kas. Tai visai nereiškia, kad viena ar kita priemonė ar firma yra blogos. Išskirčiau eterinius aliejus, nes tai labai koncentruotų ir gana stiprių cheminių medžiagų rinkiniai.

REKLAMA

– Ar plaukų dažai dažnai tampa problemos priežastimi?

– Plaukų dažai sukelia sunkiausias alergines reakcijas iš visų kosmetikos priemonių. Plaukų dažuose esantis dažas parafenilendiaminas, yra svarbiausia alergijos plaukų dažams priežastis. Tačiau, jeigu esant net nedidelėms reakcijoms vis tiek plaukai ir toliau dažomi (kas pasitaiko tikrai dažnai), tai gali sukelti ir labai sunkias reakcijas, pvz., net mirtį.

REKLAMA

– O natūralūs, žoliniai, preparatai – visai nepavojingi?

– Tikrai ne. Dažniausia alergijos priežastis – žiedadulkės, taigi augaliniai komponentai puikiausi alergenai. Be to, juose irgi yra tiek konservuojančių medžiagų tiek ir kitų esminių kosmetikos komponentų

Su kokiomis problemomis į Jus dažniausiai kreipiasi jauno, paaugliško amžiaus pacientai?

Tokiame amžiuje dažniau kamuoja alerginės slogos, astma, kartais – paūmėjęs atopinis dermatitas.

REKLAMA
REKLAMA

– Ką patartumėte jaunimui ir kitiems, renkantis bei naudojantis kosmetika?

– Naudoti kaip galima mažiau kosmetikos priemonių, dekoratyvinę kosmetiką nuplauti einant miegoti, nenaudoti intensyvių odos priežiūros priemonių dažniau nei nurodyta (pvz., šveitiklių, kaukių), nedažyti plaukų ir nedaryti tatuiruočių, rinktis nekvapnią kosmetiką. Rinktis kuo paprastesnės sudėties kremus.

Ir dar:

Dešimt kosmetologo taisyklių, skirtų linkusiems į odos jautrumą ir alergiškiems žmonėms.

1. Profesionalią kosmetiką palikite profesionalams. Medžiagos, įeinančios į ją, aktyvesnės ir agresyvesnės, todėl tokią kosmetiką reikia naudoti atsargiai, prižiūrint specialistui ir dažniausiai ne kasdien.

2. Priemonėse, žadančiose greitą ir ryškų efektą, yra didelė aktyvių medžiagų koncentracija, o tai gali sudirginti jautrią odą arba sukelti alergiją.

3. Nepirkite priemonių iš jums naujų linijų, prieš tai jų neišbandę ant nedidelio odos plotelio. Tai reikia daryti taip: kūnui skirtos kosmetikos užtepkite ant riešo, o skirtos veidui – už ausų arba alkūnės sulenkimo vidinėje pusėje du kartus per dieną keletą dienų. Taip pat galima patikrinti ir kitas priemones, išskyrus muilus ar šampūnus – juos po patepimo reikia nuplauti. Ir jei yra galimybė, visada paimkite mėginuką – bent jau sutaupysite pinigų.

REKLAMA

4. Nesinaudokite kosmetika, kurios galiojimo laikas baigėsi. O jei kažkas uždžiūvo, pakeitė spalvą ar kvapą, sutirštėjo, nelaukite, kol galiojimas baigsis – be gailesčio išmeskite.

5. Neimkite kremo iš indelio pirštais – neužneškite purvo ir bakterijų, naudokitės vienkartiniais vatos diskeliais arba specialia lopetėle.

6. Kai kurios kvepalų rūšys sukelia padidintą fotojautrumą, todėl prieš deginantis saulėje ar soliariume jomis kvėpintis nepatariama.

7. Kosmetikos, skirtos kūnui, nereiktų naudoti veidui bei nereikia ko nors tepti ant vidinio vokų apvado. Alergiškiems arba turintiems jautrias akis žmonėms blakstienas reiktų dažyti tik patepant du trečdalius jų ilgio, nepaliečiant šaknų.

8. Skaitykite etiketes: jei esate alergiški javams, atkreipkite dėmesį į kremo sudėtyje esančias ištraukas iš javų ir kukurūzų krakmolą pudroje. O jei jums netinka nikelis, nebelakuokite nagų laku, kuriame yra įdėti sumaišantys laką rutuliukai.

9. Ir svarbiausia, jei reakcija rimta, kreipkitės į specialistą, be to specialistas turi būti gydytojas, o ne pardavėjas konsultantas.

10. O jei alergija jums kyla nuo daugelio kosmetikos priemonių, tai kelias į parduotuvę turi eiti per alergologo ar dermatologo kabinetą, nes problema organizme, o ne kosmetikoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų