Gyvenimas socialiniame būste kai kuriems žmonėms yra nepasiekiama svajonė – štai Viktoras socialinio būsto laukia daugiau nei 8 metus. Dėl invalidumo dirbti negali, o pašalpos gauna 300 eurų.
„Prašymą socialiniam būstui gauti esu pateikęs 2015 metais. Aš nežinau, kodėl taip ilgai reikia laukti. Praėjusį kartą moteris, kuri dirbo, sakė, kad aš jau 191-as eilėje ir turėtų netrukus pasiūlyti. Bet kada tai padarys, nežinau – sutartis baigiasi ateinančių metų pavasarį“, – pasakoja vilnietis Viktoras.
Socialinių būstų, kuriuose prieglobstį gali rasti žmonės, vis dar trūksta, eilė juda ne itin sparčiai. Norinčių juose apsigyventi yra kur kas daugiau, nei savivaldybės gali suteikti. Kai kuriems socialinio būsto tenka laukti net 10 metų, o į vieną butą Vilniuje pretenduoja 10 norinčių.
Eilėje dėl socialinio būsto – per 19 tūkst. žmonių
„Jeigu galvotume apie tai, kokią funkciją atlieka bustai, tai jis suteikia pastogę žmonėms, kurie iš tiesų patiria finansinį nepriteklių ir būstu negali apsirūpinti. Tai yra savotiško bendruomeniškumo išraiška. Jeigu mūsų visuomenėje yra žmonių, kurie negali sau leisti turėti stogo virš galvos, tai visgi rodo, kad kažkas yra ydinga“, – teigia ekonomistas Algirdas Bartkus.
Deja, socialinių būstų trūkumas – ne vienintelė problema. Dažnai žinia, kad kaimynystėje bus įrengtas socialinis būstas įsiutina kaimynus – žmonės bijo, kad atsiras prasigėrusių kaimynų, baiminasi kad tokiame būste apsigyvens asocialūs, turintys priklausomybių asmenys, gers, vartos narkotikus, triukšmaus. Vienas iš trijų Lietuvos daugiabučiuose gyvenančių žmonių priešintųsi, kad kaimynystėje būtų įrengti socialiniai būstai.
Tačiau žmonių įsivaizdavimas apie socialinio būsto gyventojus dažnai yra klaidingas. Juose randa prieglobstį įvairių gyvenimo problemų prislėgti žmonės, kurie susiduria su laikinomis problemomis.
„Daugiau negu 80 procentų gyvenančių asmenų socialiniame būste yra ypatingai pavyzdingi. Tesiog savo laiku juos „ištiko gyvenimas“ ir jie buvo priversti atsidurti tarpinėje stotelėje“, – teigia SĮ „Vilniaus miesto būstas“ atstovė Rosita Žibelienė.
3066 – tiek žmonių šiuo metu gyvena socialiniuose būstuose Vilniuje savivaldybės įmonės „Vilniaus miesto būstas“ duomenimis. Visoje Lietuvoje socialinio būsto laukia apie 19 tūkstančių žmonių. Teisę į savivaldybės socialinio būsto nuomą turi asmenys ir šeimos, kuriose vaikus augina vienas iš tėvų, auginančios tris ar daugiau vaikų, taip pat netekusieji turėto būsto dėl gaisrų, potvynių ar kitų nuo žmogaus valios nepriklausančių aplinkybių, asmenys, kurių metinės pajamos neviršija 5888 eurų.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame TV3 žinių reportaže.