Deja, ne visiems pramogos būna smagios – kartais jos rimtai apkarsta. Taip nutiko 12-mečiui vilniečiui Kajui, kuris lėkdamas nuo kalno su rogėmis Pilaitės mikrorajone, patyrė net šešis lūžius.
Po netikėtai patirtos traumos, Aneta kreipiasi į visus tėvus ir skubiai perspėja saugoti savo vaikus bei nepalikti jų vienų. Pasak jos, pakanka vos vieno nusileidimo nuo kalno, kad linksmybės baigtųsi skaudžia nelaime.
Išleido sūnų vieną
Kajaus mama Aneta pasidalijo, kaip įvyko nelaimė. „Mūsų sūnui 12 metų. Jis gana uždaras, tačiau neseniai susirado naujų draugų ir nutarė nueiti ant kalniuko pasivažinėti su rogėmis.
Aš, kaip mama, visada jaučiu didelį jaudulį, kai paleidžiu sūnų vieną, tačiau kalneliai šalia namų, todėl ir sutikau, kad eitų“, – prisimena vilnietė.
Šeši kojos lūžiai
Skambučio iš sūnaus ji sulaukė praėjus vos valandai. Telefonu mamai jis pranešė, kad lėkdamas su čiuožyne nuo kalno atsitrenkė į medį ir paprašė kuo skubiau ateiti.
„Kai su vyru atvažiavome, mūsų jau laukė būrelis tėvų, kurie pasodino vaiką ant rogučių ir užtempė ant kalno, belaukiant mūsų.
Sūnų skubiai nuvežėme į Santariškių traumatologijos skyrių. Nuėmus kojinę kojytė buvo smarkiai ištinusi ir keli pirštukai buvo persisukę į kitą pusę.
Tiek man, tiek vaikui buvo didelis stresas ir šokas. Atėjęs daktaras pasakė, jog guldys į ligoninę ir iškart operuos. Turėjau pasirašyti visus sutikimus, kadangi lūžęs tiek apatinis, tiek viršutinis padikaulis, pirštai lūžę kelis kartus.
Medikai patys nežinojo, kaip pavyks operacija, tačiau ramino, jog viskas bus gerai. Labiausiai neramino, kad sūnui nustatyti šeši lūžiai.“
Laukia ilgas gydymas
Šiandien Aneta sako esanti dėkinga gydytojui, kuris iškart po operacijos parodė mus rentgeno nuotrauką, kurioje šeima pamatė, jog medikams pavyko atstatyti pėdą į vietą.
„Kajus su gipsu bus šešias savaites, vėliau lauks reabilitacija. Gydytojai pažadėjo, kad sugijus kojai, vaikas galės ir vėl žaisti futbolą. Ligoninėje praleidome penkias dienas.“
Vilnietė prisipažįsta šiuo metu itin emociškai išgyvenanti šį nelaimingą atsitikimą ir iki šiol kaltina save, kad išleido sūnų vieną.
„Iki šiol Kajus nėra patyręs rimtesnių sužalojimų. Dabar laukia ilgas gydymas, paprašiau, kad jam paskirtų nuotolinį namų mokymą. Tikiuosi, kad gijimas praeis sklandžiai.“
Daugėja traumų
Santaros klinikų Vaikų priėmimo skyriaus vedėja Ingrida Sapagovaitė naujienų portalui tv3.lt sakė, kad šiemet, vos atšalus ir pasnigus, akivaizdžiai padaugėjo traumų.
„Anksčiau tiek daug susižalojusių pacientų nebuvo, o šiemet pastebime tokių atvejų išaugimą. Reikėtų pabrėžti, kad tai ne tik traumos, patiriamos čiuožinėjant ant kalniukų, bet ir paslydimai, nukritimai bei autoįvykiai dėl oro permainų, sniego, slidaus kelio.
Paprastai kasdien į vaikų priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvyksta 60-70 traumuotų (nes iš viso atvyksta daugiau, kaip 200) vaikų, bent 20 iš jų – su traumomis, patirtomis mėgaujantis žiemos pramogomis.“
Pasitaiko operacijų
Gydytoja sako, kad paprastai pasitaiko nesunkūs sužalojimai, patempimai, rankų, kojų ar galvos sumušimai, tačiau nutinka ir taip, kad čiuožimas nuo kalno baigiasi tiek operacijomis, tiek hospitalizacija.
„Pasitaiko, kad vaikai atsitrenkia į akmenį, medį, sieną, todėl tenka guldyti į ligoninę, gydyti smegenų sutrenkimą ar rimtus lūžius“, – patirtimi dalijasi gydytoja.
Pasakė, kas sukelia pavojų
I.Sapagovaitė išskiria ir vieną iš pavojingiausių žiemos „transporto priemonių“ – čiuožynes. „Dažnai matome, kad vaikai jomis itin greitai laksto nuo kalnų, tačiau kartais nesugeba suvaldyti. Būtent dėl šios priežasties vaikai dažnai atsitrenkia į kliūtis arba užšoka vieni ant kitų, nesilaikydami saugaus atstumo.
Savo ruožtu aš labai noriu paprašyti visų tėvelių saugoti vaikus, o ypač mažiukus – šiukštu negalima jų paleisti vienų nuo kalnų, nes niekada nežinai, į kokį akmenį ar pavojingą vietą jie atsitrenks, iškritę iš rogių ar nuo čiuožynės.“
Gydytoja išskyrė ir pavojingiausias traumas, kurios pasitaiko dėl žiemos pramogų – tai rimti kojų lūžiai, stuburo sumušimai bei galvos traumos.