Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Prieš beveik dvejus metus vilnietė Vytenė nuėjo pasitikrinti būsimojo kūdikio būklę, kai netikėtai sužinojo, kad teks gulti į ligoninę – ir taip po trijų dienų gimė ankstukė dukra.
„Mūsų rodikliai su vyru buvo labai geri, taip pat mes neturėjom jokių gretutinių ligų. Daug baimės buvo ir buvo daugiau baimės negu džiaugsmo“, – pasakojo V. Platakienė „Neišnešiotukas“ bendruomenės narė.
Mama su neišnešiota dukra ligoninėje praleido du mėnesius. Moteris pasakojo, kad apie pusę metų bijojo, jog vaikas gali ir neišgyventi.
„Niekam nelinkėčiau tokio jausmo, tai yra labai sunkūs išgyvenimai – net nėra laiko galvot apie ašaras, verkimus“, – kalbėjo mama.
Tačiau dabar Agota, pasak mamos, yra aktyvi, sociali, mokosi kalbėti, domisi pasauliu. O pati mama yra aktyvi bendruomenės „Neišnešiotukas“ narė.
Atliko neeilinę operaciją
Viskas laimingai baigėsi ir kitam 29-tą savaitę gimusiam, virš 1,2 kg sveriančiam neišnešiotukui. Tiesa, kūdikis gimė su širdies yda – aortos susiaurėjimu, todėl prieš mėnesį jam reikėjo atlikti kraujagyslės praplėtimo operaciją Santaros klinikose.
„Jeigu naujagimis labai mažo svorio arba per anksti gimęs, problema yra, kad negalima tokiam mažam atlikti dirbtinės kraujotakos. Nėra tokių aparatų, su kuriais mes galėtumėm tą padaryti“, – pabrėžė gydytojas neonatologas Arūnas Liubšys.
„Naujagimis, iš tikrųjų, atrodė kaip duonos kepaliukas turbūt – su nedidelėm rankytėm, kojytėm ir buvo pirmas klausimas, kaip saugiai padaryti procedūrą“, – pasakojo kardiologas Sigitas Čėsna.
Todėl neišnešiotam kūdikiui kraujagyslė praplėsta specialiu stentu. Medikai pasakoja, kad visa dirbanti komanda susidūrė su įvairiausiais iššūkiais.
„Kol kraujagyslės nepalieti, jinai būna spagečio dydžio, tačiau, kai ją turi nudalinti visiškai nuo aplinkinių audinių ir ją turi vis tiek priliesti – ji dar labiau suspazmuoja ir jau pasidaro visiškai, visiškai šiaudelis“, – teigė kraujagyslių chirurgas Arminas Skrebūnas.
„Prakaitą teko valytis, iš tikrųjų, ir ne tik iš jaudulio, ne tik iš patiriamo streso, bet ir iš sąlygų, kurias mes turėjome operacinėje“, – tikino S. Čėsna.
„Reikėjo labai mažų diametrų kateterių, reikėjo pasiruošti veninę prieigą, per kurią būtų galima leisti vaistus“, – dėstė anesteziologė, reanimatologė Marija Svetikienė.
Kiekvienas kraujo lašas – svarbus
Operacinėje plušėję gydytojai pasakojo, jog jautė begalinę įtampą, nes bet kuris nutekėjęs kraujo lašas galėjo būti reikšmingas – tada kūdikiui būtų tekę ir perpilti kraują.
„Suaugęs žmogus, apie 70 kilogramus sveriantis, turi apie 5 litrus, šis pacientas svėrė 1,2 kg – jis turėjo iki šimto mililitrų cirkuliuojančio kraujo tūrio“, – pabrėžė M. Svetikienė.
Medikai neslėpė džiaugsmo dėl pirmos tokios lemtingos operacijos neišnešiotam kūdikiui.
„Drįsčiau teigti, kad savaitės, dviejų bėgyje jo nebūtų likę mūsų tarpe“, – sakė neonatologė Aušrinė Pliauckienė.
„Širdutės veikla ir funkcijos jau atsistatė praktiškai, visiškai normali dabar yra. Mes galų gale padarėm tai, ko niekas nebuvo padaręs iki šiol“, – pabrėžė A. Liubšys.
Lietuvoje kiekvienais metais gimsta apie 1,5 tūkst. neišnešiotų naujagimių iki 37 savaitės, o jų svoris kartais nesiekia ir 1,5 kg.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.