O ypač vakcinuotis turėtų vyresnio amžiaus žmonės, taip pat ir tie, kurie serga lėtinėmis ligomis ar nėščiosios.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Aštuoniasdešimties Danutė skiepijasi vakcina nuo gripo ir pasakoja, kad skiepytis svarbu, ir pati jaučiasi ramiau dėl savo sveikatos.
„Nesiskiepijau iki praeitų metų niekada nuo gripo, o pabandžiau – visai nieko“, – juokiasi vilnietė Danutė.
Orams atšalus ir virusams plintant vis smarkiau, žmonės pajuto, kad sveikata ima šlubuoti:
„Buvo truputėlį kaip sloga tokia, nu, žinot, toks lengvas negalavimas, bet nieko, viskas okey.“
„Toks kosulys būna, bet čia toks, kaip sakant, žiemos laikotarpis.“
„Dukra snargliuoja dažnai, anūkas pasnargliuoja, bet neaišku, kas ten jiems būna.“
Ligų požymiai skiriasi
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, praėjusią savaitę Lietuvoje padaugėjo sergančių gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis ir COVID-19. Rodiklis 100-ui tūkstančių gyventojų siekė apie 1044 atvejus, o užpraeitą savaitę jis buvo mažesnis – 878 atvejai.
„Praeitą savaitę turėjom 166 atvejus gripo, COVID – 913 atvejų. Nuo COVID ligos hospitalizuojama tikrai nemažai asmenų – iki šimto asmenų per savaitę ir dauguma jų būtent yra vyresnio amžiaus žmonės, 65 ir vyresni“, – pasakoja visuomenės sveikatos centro atstovė Greta Gargasienė.
Praėjusią savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines pateko 2 asmenys, dėl koronaviruso ligos – 72, iš jų 5 gydėsi intensyviosios terapijos skyriuose. Mažiausias sergamumas – Telšių apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje. Praėjusią savaitę buvo ir mirusių nuo koronaviruso.
„Buvo registruoti penki mirties nuo COVID mirties atvejai. Asmenys buvo vyresni nei 79 metų amžiaus – tai būtent su lėtinėm ligom. Didžiausias mirusiųjų skaičius nuo šio sezono pradžios buvo 10 mirties atvejų“, – kalba G. Gargasienė.
Šeimos gydytoja pasakoja, kaip atskirti gripą ir koronavirusą nuo eilinio peršalimo.
„Kai pakils temperatūra aukšta – 38 ir daugiau – atsiranda gerklės, raumenų stiprūs skausmai, tai nebus būdinga peršalimui“, – teigia Vilniaus miesto klinikinės ligoninės šeimos gydytoja Sigita Sadauskienė.
Medikai akcentuoja – svarbu profilaktiškai pasidaryti gripo ir koronaviruso testus patiems, o pablogėjus – nedelsti ir skubėti pas gydytojus.
„Jeigu atsiranda toks silpnumas, kad yra sunku atsikelt iš lovos, nueit, įsipilt, pasidaryt arbatos, tai jau yra raudona vėliavėlė, nes, galimai, jau reiktų daryti plaučių rentgeną ir žiūrėti dėl komplikacijų“, – sako šeimos gydytoja Sadauskienė.
Per šventes ragina saugotis
Skiepytis nuo koronaviruso, visgi, nori ne visi lietuviai:
„Nuo gripo ir COVID iš karto – kaip tik pasiūlo, taip ir pasiskiepiju.“
„Brolis mirė jaunesnis keturiais metais nuo koronos – aš gyvas, jis nesiskiepijęs buvo, aš pasiskiepijęs.“
„Ne, skiepų aš nenoriu.“
„Kai sirgom COVID tuo, kad čia visas pasaulis sirgo, tai tada skiepijo, privertė čia ir bereikalingai, turbūt, privertė – dabar daugiau problemų turim nuo tų skiepų.“
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, žmonės gan aktyviai skiepijasi nuo sezoninio gripo, o ypač rizikos grupei priklausantys asmenys – vyresni nei 65 metų.
„Apskritai nuo gripo pasiskiepijo virš 200 tūkstančių asmenų, o nuo COVID – apie 21 tūkstantį. 21 tūkstantis Lietuvos mastu – tai yra labai maži skaičiai, kad galėtumėm sukurti tą kolektyvinį imunitetą ir kad apsaugoti rizikos grupių asmenis“, – teigia Greta Gargasienė.
Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro – gruodžio pabaigoje ir po Naujųjų metų galima tikėtis daugiau sergančių tiek gripu, tiek koronavirusu, todėl ragina žmones pasisaugoti šventiniu laikotarpiu ir prieš jį pasiskiepyti.
Daugiau apie tai sužinokite apie tai vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.