tinklainė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „tinklainė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „tinklainė“.
Benhamo rato iliuzija: o kokią spalvą matote jūs?
Į šį ratą, kai jis sukasi, kurį laiką pažiūrėjus įdėmiau, išvysite ne baltą ar juodą, o kokią nors kitą spalvą. Bet įdomiausia tai, kad kiekvienas pamato kitokias spalvas – geltoną, žalią, rečiau – raudoną. Būna ir tokių, kuriems kita spalva nepasirodo. Benhamo rato testo rezultatai mokslininkus glumina jau ne vieną dešimtmetį: jie neranda paaiškinimo, kodėl iliuzija sukelia skirtingus pojūčius.
Mokslininkams pavyko išauginti akies tinklainę
JAV mokslininkams pirmą kartą pavyko Petri lėkštelėje iš kamieninių ląstelių išauginti 3D žmogaus akies tinklainės audinį. Pasak Johno Hopkinso universiteto (JAV) atstovų, išaugintos tinklainės audinio ląstelės reaguoja į šviesą lygiai taip pat, kaip ir įprastiniai fotoreceptoriai. JAV mokslininkų tyrimo rezultatus paskelbė žurnalas „Nature Communications“. Tyrimo autoriai tinklainei auginti pasitelkė iš žmogaus odos ląstelių išgautas pluripotentines kamienines ląsteles, sakoma pranešime.
Regėjimą grąžina 3D spausdintuvu atspausdintos tinklainės ląstelės
Mokslininkai skelbiasi sėkmingai „atspausdinę“ akies ląsteles, reikalingas regos sutrikimams, taip pat ir aklumui, gydyti, rašo bbc.co.uk. Kembridžo universiteto mokslininkų komanda džiaugiasi atradusi būdą, kaip padėti žmonėms, turintiems jautrios šviesai ir dirginimui tinklainės dalies sutrikimų. Kol kas bandymai atliekami tik su gyvūnais, tačiau netrukus bus pereita prie tyrimų su žmogaus tinklaine.
Sukurta šviesa maitinama bioninė akis
Stenfordo universiteto Kalifornijoje mokslininkai sukūrė tinklainės implantą – bioninę akį, kuri maitinama šviesa.
Šiuo metu pacientams įsodinamus implantus maitina baterijos, praneša BBC.
Naujasis prietaisas, aprašomas žurnale „Nature Photonics“, naudoja specialius akinius, pro kuriuos infraraudonoji šviesa nukreipiama į akį. Tai teikia energiją implantui ir siunčia informaciją, kuri padeda pacientui matyti.
Raudonai žalia ir geltonai mėlyna – spalvos, kurių akys nemato
Mokslininkai įrodė, kad įmanoma pamatyti tas spalvas, kurių žmogaus akis negali atskirti.
Pabandykite įsivaizduoti raudonai žalią spalvą – ne rudą, kurią gautume šias dvi spalvas sumaišę, bet tokią spalvą, kuri būtų ir kažkiek raudona, ir kažkiek žalia. Arba kaip atrodytų geltonai mėlyna spalva – ne žalia, bet tokia, kuri yra ir geltona, ir mėlyna?
Sunku tokias spalvas įsivaizduoti, nes raudonai žalia ir geltonai mėlyna vadinamos „uždraustomis spalvomis“, rašo livescience.com.
Ilgalaikis aspirino vartojimas skatina regos sutrikimus
Tyrėjai atskleidė, kad kasdien gaunama aspirino dozė gali sumažinti širdies ligų išsivystymo riziką, tačiau tai gali sukelti geltonosios dėmės išsigimimą.
Geltonosios dėmės išsigimimas yra pagrindinė apakimo priežastis. Išsigimimo metu žūsta geltonosios dėmės ląstelės. Tai dažniausiai pasireiškia žmonėms, kurių amžius yra virš 60 metų. Išsigimimas yra dviejų rūšių: drėgnasis ir sausasis. Drėgnasis išsigimimo atvėjis yra dažnesnis, nei sausasis, tačiau yra mažiau skausmingas.
Japonai „užaugino“ akies tinklainę
Akių transplantacija, siekiant išgydyti aklumą, žengė dar vieną žingsnį į priekį po to, kai mokslininkams laboratorijoje pirmą kartą pavyko „užauginti“ akies tinklainę, rašo britų dienraštis „The Telegraph“.
Mokslininkai buvo nustebę, kuomet kamieninės ląstelės savaime pradėjo kurti sudėtines struktūras, panašias į embrioninę akį. Netikėtas atradimas gali lemti, kad bus pradėtos auginti akies tinklainės ir vėliau persodinamos akliems ar regėjimo sutrikimus turintiems asmenims.
Kempinligę išduoda karvių akys, nustatė mokslininkai
Galvijų akys gali atskleisti įvairių neurologinių ligų, tarp jų ir kempinligės, požymius, nustatė JAV mokslininkai. Ajovos universiteto (JAV) specialistai tokią išvadą priėjo tirdami kaituliu – į galvijų kempinligę panašios ligos – sergančių avių tinklaines, praneša BBC.
Tinklainės implantai grąžino regėjimą akliesiems
Panaudojus tinklainės implantus, Vokietijos mokslininkams ir medikams pavyko akliesiems iš dalies atstatyti regėjimą, pranešė „Der Spiegel“.
Tiubingeno universiteto specialistų sukurtos miniatiūrinės mikroschemos su fotoelementais, kurias akių chirurgai įsodino į tinklainę, laikomos svarbiu aklumo gydymo pasiekimu.
Pasak Vokietijos chirurgų, po pirmųjų tokių operacijų iki šiol akli pacientai jau gali skaityti spausdintą tekstą ar atpažinti aplinkos objektus.