tarptautinė kosminė stotis
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „tarptautinė kosminė stotis“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „tarptautinė kosminė stotis“.
Paskutinę minutę atšauktas Rusijos erdvėlaivio su trimis įgulos nariais paleidimas į TKS
Paskutinę minutę ketvirtadienį buvo atšauktas Rusijos erdvėlaivio „Sojuz MS-25“ paleidimas į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), skelbiama planuoto starto transliacijoje.
„Įvyko automatinis paleidimo atšaukimas“, – likus kelioms sekundėms iki erdvėlaivio pakilimo tiesioginėje transliacijoje, kurią organizavo Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“, sakė skrydžio dispečeris.
„Roskosmos“: rusų kosmonautas pasiekė buvimo kosmose rekordą
Rusijos kosmonautas Olegas Kononenka sekmadienį pagerino buvimo kosmose pasaulio rekordą, kai užfiksavo 878-ąją orbitoje praleistą dieną, pranešė Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“.
59 metų „Roskosmos“ kosmonautų būrio vadas, šiuo metu Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) yra jau penktą kartą.
Praleido daugiau laiko nei jo kolega
Dabar O. Kononenka orbitoje yra praleidęs daugiau laiko nei jo kolega iš Rusijos ir ankstesnis rekordininkas Genadijus Padalka.
„Roskosmos“: rusiškajame TKS segmente įvyko aušinimo skysčio nuotėkis
Rusiškojoje Tarptautinės kosminės stoties (TKS) dalyje įvyko aušinimo skysčio nuotėkis, tačiau įgulai pavojus negresia, pirmadienį pranešė Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“.
„TKS rusiškojo segmento modulyje „Nauka“ įvyko aušinimo skysčio nuotėkis iš išorinio (atsarginio) radiatoriaus kontūro, kuris į stotį buvo pristatytas 2012 metais“, – „Telegram“ pranešė „Roskosmos“, leisdama suprasti, kad pavojaus orbitinei laboratorijai nėra.
Amerikietė ir du rusai pasiekė Tarptautinę kosminę stotį
Iš Baikonuro kosmodromo Kazachstane Rusijos erdvėlaiviu išskridę du rusai ir amerikietė penktadienį pasiekė Tarptautinę kosminę stotį (TKS).
Skrydis surengtas tvyrant didelei įtampai tarp Vašingtono ir Maskvos dėl pastarosios surengtos invazijos į Ukrainą.
Po pusmečio kosmose į Žemę sugrįžo keturi astronautai
Po šešių mėnesių Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) keturi astronautai ankstų pirmadienį sugrįžo į Žemę.
Jų „SpaceX“ kapsulė su parašiutais sėkmingai nusileido į Atlanto vandenyną netoli Floridos pakrantės.
Keturi kosminės stoties įgulos nariai grįžo į Žemę
Keturi Tarptautinės kosminės stoties (TKS) įgulos nariai vėlai šeštadienį grįžo į Žemę.
Jų „SpaceX“ kapsulė nusileido Meksikos įlankoje prie pat Floridos krantų netoli Tampos.
NASA astronautai Joshas Cassada ir Nicole Mann, Japonijos astronautas Koichi Wakata ir Rusijos kosmonautė Ana Kikina į stotį buvo nuskraidinti praėjusių metų spalį erdvėlaiviu „SpaceX“.
Ankstų šeštadienio rytą astronautai, vadovaujami N. Mann, pirmosios į kosmosą skridusios Amerikos indėnės, išskrido iš TKS.
„SpaceX Dragon“ įgula išskrido į Tarptautinę kosminę stotį
Į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) ketvirtadienį pakilo „SpaceX“ raketa „Falcon 9“ raketa su dviem NASA astronautais, rusų kosmonautu ir antruoju į kosmosą pakilusiu Jungtinių Arabų Emyratų astronautu.
Tiesioginės transliacijos metu iš 39A paleidimo komplekso NASA Kennedy (Kenedžio) kosminių skrydžių centre Floridoje ketvirtadienį 0 val. 34 min. (7 val. 34 min. Lietuvos) laiku buvo paleista misijos „SpaceX Dragon Crew-6“ raketa.
Rusijos kosmoso agentūra: TKS įstrigusi įgula į Žemę turėtų grįžti rugsėjį
Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“ antradienį pranešė, kad dėl pažeistos kapsulės Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) įstrigusi įgula turėtų grįžti į žemę rugsėjo mėnesį, praėjus metams nuo atvykimo.
Rusijai gali tekti išsiųsti TKS įgulai gelbėjimo erdvėlaivį
Rusija tikrina prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS) prisijungusios įgulos kapsulės „Sojuz“, kurioje praėjusią savaitę įvyko nuotėkis, tinkamumą skrydžiui ir aiškinasi, ar teks siųsti gelbėjimo laivą įstrigusiai įgulai, ketvirtadienį pranešė pareigūnai.
Gruodžio 14 dieną įvyko aušinimo skysčio nuotėkis iš „Sojuz MS-22“ į kosmosą. NASA nufilmuotuose vaizduose buvo matyti iš erdvėlaivio užpakalinės dalies besiveržiančios baltos dalelės, panašios į snaiges.
Du rusai liko be kosmoso: jų misija atšaukta dėl nuotėkio
NASA ir Rusijos kosmoso agentūra atšaukė dviejų rusų kosmonautų išėjimą į atvirą kosmosą tuo metu, kai jie vėlai trečiadienį ruošėsi palikti Tarptautinę kosminę stotį (TKS).
Tai nutiko dėl, kaip matoma vaizdo transliacijoje, aušinimo skysčio nuotėkio iš prijungtos kosminės kapsulės.
NASA Johnsono kosmoso centras pranešė, kad Sergejui Prokopjevui ir Dmitrijui Petelinui, kaip ir kitiems kosminėje stotyje esantiems astronautams, pavojus negresia.
REKLAMA
REKLAMA
Vykstant karui Ukrainoje, JAV ruošiasi nuskraidinti Rusijos kosmonautę į orbitą
Jungtinės Valstijos trečiadienį į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) „SpaceX“ kosminiu laivu nugabens rusę – įvykis turi simbolinę reikšmę, turint omenyje Rusijos vykdomą agresiją prieš Ukrainą.
„Crew-5“ misijai priklauso vienas japonas, du amerikiečiai ir vienintelė aktyvi Rusijos kosmonautė Ana Kikina.
Pakilimas iš Kennedy kosmoso centro numatomas vidurdienį vietos (19 val. Lietuvos) laiku, o orų prognozės kol kas nuteikia pozityviai.
Rusijos kosmoso agentūra nori likti Taptautinėje kosminėje stotyje ir po 2024 metų
Rusijos kosmoso agentūra tariasi su Maskva dėl tolesnio dalyvavimo Tarptautinės kosminės stoties (TKS) veikloje po 2024 metų, pirmadienį sakė „Roskosmos“ pareigūnas.
Rusija į kosmosą nebeskris: nuo 2024-ųjų traukiasi iš Tarptautinės kosminės stoties projekto
Rusija nusprendė pasitraukti iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) projekto po 2024 metų, antradienį prezidentui Vladimirui Putinui sakė naujai paskirtas šalies kosmoso agentūros vadovas.
„Žinoma, vykdysime visus įsipareigojimus savo partneriams, bet buvo priimtas sprendimas palikti šią stotį po 2024 metų“, – Kremlius citavo agentūros „Roskosmos“ vadovo Jurijaus Borisovo pokalbį su V. Putinu.
Kinijos astronautai pradėjo darbą naujoje kosminės stoties laboratorijoje
Kinijos astronautai pirmadienį pirmąkart įžengė į savo kosminės stoties naująjį laboratorijos modulį.
Šis žingsnis žymi reikšmingą pažangą, Pekinui stengiantis iki šių metų pabaigos užbaigti savo orbitinę stotį – vieną didžiausių ambicingos Pekino kosmoso programos pasiekimų. Ši šalis taip pat yra pasiuntusi kibernetinių zondų į Mėnulį ir Marsą, taip pat trečioji savarankiškai nuskraidino į kosmosą žmonių.
Pirmoji privati misija į Tarptautinę kosminę stotį pavyko: keturių žmonių įgula po 17 dienų grįžo į Žemę
Neįtikėtinos kosmoso naujienos. Pirmoji privati misija į Tarptautinę kosminę stotį pavyko sėkmingai. Keturių žmonių įgula po 17 dienų kosmose jau grįžo į Žemę.
Vos tik išlipę iš kapsulės kosmoso turistai dėl nesvarumo būklės vos galėjo paeiti, tačiau su šia misija jie ne tik įsirašė į istoriją, bet ir parsiskraidino įspūdžių visam gyvenimui.
Netikėtas rusų žingsnis kosmose: Rusijos įgula atvyko vilkėdama Ukrainos vėliavos spalvomis
Trys Rusijos kosmonautai praėjusią naktį į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) atvyko vilkėdami Ukrainos vėliavos spalvų – geltonos ir mėlynos – skrydžio kostiumus. Tai galima laikyti drąsiu kosmonautų pareiškimu prieš karą, rašo The Times.
Olegas Artemjevas, Denisas Matvejevas ir Sergejus Korsakovas penktadienį išskrido iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane ir šešis mėnesius praleis TKS kartu su rusų, amerikiečių ir vokiečių įgula.
Į TKS išskrido 3 rusų kosmonautai
Į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) penktadienį išskrido trys rusų kosmonautai, dėl Maskvos karinės intervencijos Ukrainoje Kremliaus santykiams su Vakarais pasiekus žemiausią tašką nuo sovietmečio laikų.
Rusijos kosmoso veteranas Olegas Artemjevas ir naujokai Denisas Matvejevas bei Sergejus Korsakovas į TKS išskrido 15 val. 55 min. Grinvičo (17 val. 55 min. Lietuvos) laiku, parodė NASA tiesioginė transliacija.
Grupė astronautų grįš į Žemę iš TKS nesulaukę pamainos
Keturi astronautai anksti pirmadienį grįš į Žemę iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) po ilgiau kaip šešis mėnesius trukusio darbo kosmose, pranešė NASA.
Ekspedicijos „Crew-2“ nariai, įskaitant du astronautus iš Prancūzijos ir Japonijos, grįš į Žemę anksčiau, nei atvyks juos pakeisti turintys įgulos nariai. Naujos ekspedicijos erdvėlaivio startas buvo kelis kartus atidėtas dėl nepalankių orų.
NASA ir "SpaceX" vėl atidėjo pilotuojamą skrydį į TKS dėl įgulos nario sveikatos
JAV kosmoso agentūra NASA ir bendrovė „SpaceX“ pirmadienį nusprendė antrąkart atidėti keturių astronautų skrydį į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) dėl vieno iš įgulos narių „nedidelio sveikatos sutrikimo“.
„Ši problema nėra medicinos ekstremalioji padėtis ir nėra susijusi su COVID-19“, – sakoma NASA pranešime, bet daugiau detalių nepateikiama.
Kinijos astronautai baigė trijų mėnesių misiją kosminėje stotyje
Trys Kinijos astronautai baigė ilgiausią savo šalies pilotuojamą misiją kosmose ir ketvirtadienį pradėjo kelionę namo po trijų mėnesių, praleistų kinų naujojoje kosminėje stotyje „Tiangong“.
Per šią misiją astronautai buvo išėję į atvirą kosmosą ir darė mokslinius eksperimentus.
„Pilotuojamas erdvėlaivis „Shenzhou-12“ sėkmingai atsiskyrė nuo pagrindinio kosminės stoties modulio“, – ketvirtadienį pranešė valstybinis transliuotojas CCTV.
Į Žemę iš TKS sugrįžo du rusų kosmonautai ir NASA astronautė
Du rusų kosmonautus ir NASA astronautę skraidinusi erdvėlaivio „Sojuz“ kapsulė šeštadienį sėkmingai nusileido Kazachstano stepėje po pusmetį trukusios misijos Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS), rodo Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ filmuota medžiaga.
Rusai Sergejus Ryžikovas ir Sergejus Kud-Sverčkovas bei amerikietė Kate Rubins nusileido 4 val. 55 min. Grinvičo (7 val. 55 min. Lietuvos) laiku apie 150 km į pietryčius nuo Žezkazgano miesto.
Rusija į Tarptautinę kosminę stotį išsiuntė erdvėlaivį
Rusija pirmadienį išsiuntė į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) nepilotuojamą krovininį erdvėlaivį su jai skirtu atsargų kroviniu.
„Progress MS-16“ pakilo kaip planuota, 9 val. 45 min. (6 val. 45 min. Lietuvos laiku) iš Rusijos nuomojamo Baikonuro kosmodromo Kazachstane ir pakeliui į TKS pasiekė numatytą orbitą.
Erdvėlaivis gabena vandens, raketinio kuro ir kitų atsargų. Su TKS jis turi susijungti trečiadienį.
Rimtą problemą Tarptautinėje kosminėje stotyje pavyko išspręsti su arbatos pakeliu
Kosmonautai aptiko numanomo oro nuotėkio iš Tarptautinės kosminės stoties vietą arbatos pakeliu, kalbėdamasis su Žeme pranešė kosmonautas Anatolijus Ivanišinas.
Kosmonautai aptiko numanomą oro ištekėjimo iš Tarptautinės kosminės stoties vietą arbatos pakeliu, kalbėdamasis su Žeme pranešė kosmonautas Anatolijus Ivanišinas. Jo žodžius pateikia agentūra TASS.
„Galvojame, iš tiesų identifikavome tikėtiną [oro iš TKS] nuotėkio vietą.
Rusišku erdvėlaiviu Į Tarptautinę kosminę stotį išskrido 2 kosmonautai
Du kosmonautai ir NASA astronautė trečiadienį išskrido į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) rusišku erdvėlaiviu „Sojuz“.
Tai yra pirmasis toks skrydis po to, kai anksčiau šiemet JAV erdvėlaivis pirmąkart per beveik dešimtmetį nugabeno astronautų įgulą į TKS.
Erdvėlaivis pakilo 5 val. 45 min. Grinvičo (8 val. 45 min. Lietuvos) laiku iš Rusijos naudojamo Baikonuro kosmodromo Kazachstane.
Išskirtinė pramoga turistams – pasivaikščiojimas kosmose
Rusija teigia 2019-aisiais pradėsianti organizuoti turistinius „pasivaikščiojimus“ iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS), o pačioje stotyje ketinama įrengti viešbučio tipo kambarį, rašo portalas iflscience.com. Septyni žmonės jau sumokėjo už galimybę tapti kosmoso turistais, paskutinysis jų – kanadietis verslininkas Guy Laliberté 2009-aisiais. Britų dainininkė Sarah Brightman taip pat turėjo skristi 2015 m., tačiau jos skrydis buvo atšauktas dėl neaiškių priežasčių.
Rusijos kosmonautai leidosi į atvirą kosmosą taisyti TKS
Rusijos kosmonautai penktadienį per misiją atvirame kosmose pakeitė Tarptautinės kosminės stoties vienos antenos elektroninių komponentų bloką, o senąjį paleido skrieti tarsi šiukšlę. TKS įgulos vadas Aleksandras Misurkinas abiem pirštinėtomis rankomis suėmė pasenusį bloką, nuimtą nuo Rusijai priklausančios orbitinio komplekso dalies, ir nusviedė jį šalin.
TKS baigta ypatinga misija
Du JAV astronautai penktadienį baigė itin svarbius Tarptautinės kosminės stoties (TKS) kibernetinio manipuliatoriaus remonto darbus, likus mažai laiko iki planuojamo naujos krovininės kapsulės atvykimo lapkričio pradžioje, pranešė NASA. Per 6 val. 49 min.
NASA nenutuokia, kokį eksperimentą rusai ruošiasi atlikti kosminėje stotyje
Ketvirtadienio rytą Baikonuro kosmodrome Kazachstane buvo atliktas visiškai įprastas raketos, nugabensiančios degalų, vandens ir maisto šešiems kosmonautams, kurie šiuo metu dirba Tarptautinėje kosminėje stotyje, paleidimas. Tačiau vienas dalykas buvo šįkart neįprastas. Septynių tonų rusų krovininis erdvėlaivis „Progress MC-07“ taip pat gabena slaptą, anksčiau nematytą instrumentą, pritvirtintą prie išorinės jo korpuso priekinės dalies.
NASA astronautai ėmėsi ypatingos misijos
Du NASA astronautai išėjo į atvirą kosmosą ketvirtadienį taisyti Tarptautinės kosminės stoties senstančios robotizuotos rankos, pranešė JAV kosmoso agentūra. Amerikiečių Randy Bresniko (Rendžio Bresniko) ir Marko Vande Hei išėjimas į atvirą erdvę prasidėjo 12 val. 05 min. Grinvičo (15 val. 05 min. Lietuvos) laiku. Jie perjungė savo skafandrus prie vidaus baterijos ir persikėlė į tambūrą. Abiem vyrams reikės nuimti ir pakeisti Kanadoje pagamintos mechaninės rankos „Canadarm2“ griebtuvą.
Tarptautinė kosminė stotis žmonijai tarnauja jau 15 metų
Žmonija pirmadienį mini svarbią pasiekimų kosmose datą – 15 metų gyvenimo Tarptautinėje kosminėje stotyje. JAV kosminė agentūra NASA ir jos tarptautiniai partneriai turi progą švęsti, kaip ir dabar stotyje gyvenanti šešių astronautų komanda. Amerikiečių, rusų ir japonų įgula jai yra suplanavusi šventinę vakarienę. Įgulos vadas Scottas Kelly, kuris atvyko į stotį vienerių metų misijai, sako, kad didžiausia kosminės laboratorijos nauda yra ta, kad joje galima atlikti ilgalaikius tyrimus.
Japonų krovininis erdvėlaivis į TKS atgabeno ir viskio... tyrimams
Japonų krovininis erdvėlaivis HTV5 (H-II Transfer Vehicle-5) pirmadienį 10 val. 2 min. JAV rytų pakrantės (17 val. 2 min. Lietuvos) laiku prisijungė prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS) ir liks čia iki rugsėjo pabaigos, pranešė NASA. Šis erdvėlaivis TKS pasiekė anksčiau pirmadienį, apie 6 val. 28 min. (13 val. 28 min. Lietuvos laiku), startavęs iš Tanegašimos kosmoso tyrimų centro trečiadienį. Jis į orbitinę stotį pristatė svarbių atsargų ir mokslinių tyrimų įrangos.
Rusija sėkmingai paleido krovinių kapsulę į Tarptautinę kosminę stotį
Rusijos raketa nešėja penktadienį sėkmingai iškėlė nepilotuojamą krovinių kapsulę, turinčią pasiekti Tarptautinę kosminę stotį (TKS), kurios įgula nekantriai jos laukia po dviejų iš eilės nesėkmingų ankstesnių aprūpinimo misijų. Raketa „Sojuz U“ sklandžiai pakilo iš Rusijos naudojamo Baikonūro kosmodromo Kazachstane, iškeldama kapsulę „Progress M-28M“ į numatytą orbitą TKS link.
Astronautų nuotykis: po 200 dienų kosmose vėl atsistojo ant Žemės
Į Kazachstano stepę su parašiutu nusileido Rusijos kosminis laivas „Sojuz TMA-15M“ ir jame esanti trijų žmonių įgula. Nusileidimą stebėję NASA specialistai patvirtino, kad į Žemę grįžta tiksliai it pagal vadovėlinį pavyzdį. Pirmąjį iš kapsulės ištraukė rusų kosmonautą Antoną Škaplerovą, kiek vėliau italę astronautę Samantą Kristoforeti ir amerikietį Terį Verstą. Čia ir baigėsi jų 199-nias dienas trukusi mokslinė misija.
Rusijai pavyko pakoreguoti TKS orbitą po nesėkmingo pirmojo bandymo
Rusijos kosmoso agentūra pirmadienį pranešė sugebėjusi iš naujo paleisti krovininės kapsulės „Progress“ variklius ir pakoreguoti Tarptautinės kosminės stoties (TKS), su kuria ji yra susijungusi, orbitą po nesėkmingo pirmojo bandymo. „Sekmadienį naktį TKS orbita buvo sėkmingai pakoreguota“, – agentūra „Roskosmos“ informavo Rusijos naujienų agentūras, praėjus dviem paroms po to, kai pirmasis mėginimas įjungti „Progress“ variklius buvo nesėkmingas.
JAV privati raketa nešėja „Antares“ sprogo tuojau po starto Virdžinijoje
Raketa nešėja „Antares“, turėjusi nuskraidinti automatinę krovininę kapsulę į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), sprogo antradienį, praėjus kelioms sekundėms po starto iš komercinio kosmodromo Virdžinijoje, pranešė pareigūnai, pridūrę, kad žmonės per šį incidentą nenukentėjo. Ši raketos nešėjos katastrofa buvo pirmoji po to, JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) patikėjo privatiems operatoriams krovinių gabenimo į TKS misijas.
„Cygnus“ sėkmingai pasiekė Tarptautinę kosminę stotį
LRT radijas, LRT.lt Į kosmosą pirmuosius lietuviškus palydovus „LituanicaSat-1“ ir „LitSat-1“ gabenantis erdvėlaivis sekmadienį pasiekė Tarptautinę kosminę stotį. Ten palydovai išbus apie mėnesį, kol stotyje esantys astronautai įvertins sąlygas ir kosminį eismą. Tada lietuviški ir kitų šalių palydovai bus išmesti į atvirą kosmosą, kuriame išbus apie pusmetį. Raketa „Anters“ erdvėlaivį „Cygnus“ iš NASA skrydžių centro Volopo saloje su palydovais iškėlė ketvirtadienio vakarą.
Kaip palydovai bus paleisti iš Tarptautinės kosminės stoties
Pirmojo lietuviško palydovo „LituanicaSAT-1“ kūrėjai dėkoja Lietuvos kosmoso asociacijai už atvirą laišką Lietuvos kosmoso industrijai ir kviečia atvirai diskusijai apie dviejų lietuviškų palydovų kokybinius ypatumus ir svarbą Lietuvai. Primename, kad palydovai į konteinerį buvo sudėti kompanijos „NanoRacks LLC“ sprendimu ir pagal jų specialistų nustatytus kriterijus.
Rusų kosmonautams atviroje erdvėje teko nerimauti susidūrus su technikos defektu
Du į atvirą kosmosą ketvirtadienį išėję rusų kosmonautai turėjo pritvirtinti prie Tarptautinės kosmoso stoties (TKS) įrenginį naujam teleskopui, bet užduotį įvykdė tik gerokai vėliau - dėl netikėtų nesklandumų. Fiodoras Jurčichinas ir Aleksandras Misurkinas, jau antrą kartą per savaitę išėję „laukan“ iš TKS, iš pradžių nesiėmė tvirtinti platformos naujam teleskopui. Po daugiau kaip valandą trukusio pasitarimo su misijos valdymo centru Rusijoje, kosmonautai pagaliau pritvirtino ją.
NASA astronautas šalia Tarptautinės kosminės stoties nufilmavo NSO
Rugpjūčio 19 d. rytą NASA astronautas Chrisas Kesidis (Chris Cassidy) vaizdo kamera nufilmavo netoli Tarptautinės kosminės stoties (TKS) skriejantį neatpažintą skraidantį objektą (NSO), informuoja „Space.com“. Astronautas keistą objektą išvydo praskriejantį pro krovininį laivą „Progress“, kuris buvo prisišvartavęs prie TKS.
NASA išsiųs 3D spausdintuvą į Tarptautinę kosminę stotį
NASA nusprendė į Tarptautinę kosminę stotį nugabenti 3D spausdintuvą, kad ten gyvenantys astronautai galėtų patys pasigaminti dalykų, kurių jiems reikia, rašo cnn.com. Agentūra planuoja išsiųsti 3D spausdintuvą kitų metų birželį, kai numatyta penkta „SpaceX“ misija, kurios metu bus siunčiamos atsargos į kosminę stotį.
Kuo kvepia kosmosas?
Astronautai, kurie buvo išėję į atvirą kosmosą, ne kartą kalbėjo apie jo nepaprastai savitą kvapą.
Jie jo negali užuosti tuo metu, kai būna kosmose, nes kostiumų vidus kvepia tiesiog plastmase. Tačiau sugrįžę į kosminę stotį ir nusiėmę šalmus, jie pajunta stiprų, išskirtinį kvapą. Jis lieka jų kostiumuose, šalmuose, pirštinėse ir įrankiuose, rašo lifeslittlemysteries.com.
Pabėgusios iš beveik visiško vakuumo, šios dalelės turi aštrų skrudinamos mėsos, karšto metalo ir suvirinimo dūmų kvapą.
Rusijos „Sojuz“ – pakeliui į Tarptautinę kosmoso stotį
Rusijos kosminis laivas „Sojuz“ su trimis įgulos nariais pakilo į Tarptautinę kosmoso stotį (TKS), praneša BBC.
Kosminis laivas „Sojuz“ su Rusijos, Japonijos ir JAV astronautais iš Kazachstano Baikonuro kosmodromo pakilo sekmadienį.
Su TKS raketa turėtų susijungti ankstų rytą antradienį.
Pranešama, kad pakilimas buvo sėkmingas.
Privatus kosminis laivas „Dragon“ pakilo istoriniam skrydžiui
JAV bendrovė „SpaceX“ tapo pirmąja privačia kompanija, pasiuntusia savo kosminį laivą į Tarptautinę kosminę stotį.
Jos kapsulė „Dragon“ su kroviniu iš Floridos pakilo antradienį, 3.44 val. vietos laiku (10.44 val. Lietuvos laiku), praneša naujienų agentūra AFP.
„Trys, du, vienas, „SpaceX“ „Falcon 9“ raketa paleista. O NASA, siekdama aprūpinti Tarptautinę kosminę stotį, atsisuka į privatų sektorių“, – teigė NASA komentatorius George'as Dilleris.
Aplink Žemę per tris su puse minutės
NASA paskelbė vaizdo įrašą, sukurtą iš nuotraukų, padarytų iš Tarptautinės kosminės stoties jai skriejant aplink Žemę maždaug 400 kilometrų aukštyje.
Matyti pašvaistės virš Indijos vandenyno ir žaibai Afrikoje, o tankiai gyvenamos vietos ir didieji miestai šviečia naktyje .
Įraše matomos vietos ir reiškiniai:
0:01 Žvaigždės virš pietinės JAV dalies 0:08 JAV vakarų pakrantė ir Kanada 0:21 Centrinė Europa bei Vidurio Azija 0:36 Pašvaistė virš Indijos vandenyno 0:54 ...
Į Žemę grįžo trys TKS kosmonautai
Po beveik šešių kosmose praleistų mėnesių į Žemę grįžo du rusų kosmonautai ir vienas JAV astronautas. „Sojuz“ kapsulė penktadienį 13:45 val. Vidurio Europos vasaros laiku nusileido Kazachstano stepėje.
Iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) į Žemę grįžo rusai Antonas Škaplerovas ir Anatolijus Ivanišinas bei amerikietis Danas Burbankas. Tai buvo paskutinis tokio tipo „Sojuz“ kapsulės nusileidimas. Ateityje kapsulę pakeis techniškai pažangesnė jos versija.
TKS jau 12 metų yra nuolat gyvenama.
Tarptautinę kosminę stotį graužia mikroorganizmai
Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) aptikti pavojingi mikroorganizmai, galintys sugadinti stoties įrangą, pranešė Rusijos Mokslų akademijos atstovai.
Pasak Rusijos Mokslų akademijos viceprezidento Anatolijaus Grigorjevo, kurį citavo naujienų agentūra „Interfax“, panašaus pobūdžio problemų dėl tokių mikrobų anksčiau buvo kilę buvusioje Rusijos kosminėje stotyje „Mir“. „Šie mikrobai pažeidžia ne tik metalus, bet ir polimerus.
Iš kosmoso nufotografuotas mįslingas objektas Sacharoje
Tarptautinėje kosminėje stotyje dirbantis olandų astronautas skriejant virš Sacharos dykumos nufotografavo garsiąją „Sacharos akį“, nežinomos kilmės geologinį objektą.
Europos kosmoso agentūros astronauto Andre Kuiperso padarytoje nuotraukoje matyti milžiniškas vario spalvos geologinis darinys, esantis Vakarų Afrikoje, Sacharos dykumoje, praneša „Space.
TKS komandai – kosmoso šiukšlių pavojus
Tarptautinės kosminės stoties (TKS) komanda pasinaudojo evakuacijos kapsulėmis, kad išvengtų susidūrimo su šalia praskriejusiomis kosminėmis šiukšlėmis, praneša BBC.
Pavojų sukėlė Rusijos raketos nuolaužos, kurios buvo aptiktos penktadienį. Buvo nuspręsta, kad jau per vėlu perkelti TKS į kitą vietą.
JAV nacionalinė aeronautikos ir kosmoso agentūra (NASA) pranešė, kad nuolaužos nebuvo taip arti, kad galėtų sukelti rimtą pavojų, bet atsargumo priemonių imtis buvo būtina.
ES kosmoso agentūros erdvėlaivis gabena krovinį į TKS
Iš kosmodromo Prancūzijos Gvianoje pakilo Europos kosmoso agentūros krovininis erdvėlaivis, praneša BBC.
Nepilotuojamas erdvėlaivis ATV gabena maisto, vandens, deguonies ir degalų krovinį į Tarptautinę kosminę stotį (TKS). Erdvėlaiviu taip pat gabenama įranga eksperimentams ir atsarginės TKS dalys.
Erdvėlaivio raketa nešėja „Ariane 5“ pakilo 6.34 val. Lietuvos laiku ir po 63 minučių pasiekė Žemės orbitą. Tuomet erdvėlaivis atsiskyrė nuo raketos nešėjos.
DARPA skelbia konkursą – iššūkį programuotojams
Kovo 28 dieną JAV gynybos ministerijos agentūra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) pradės konkursą, kurio metu mėgins rasti programuotojų – ir grupių, ir pavienių – kurie galėtų sukurti algoritmus mažiesiems Žemės palydovams, esantiems Tarptautinėje kosminėje stotyje, valdyti.