tadas ruželė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „tadas ruželė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „tadas ruželė“.
Taupios, bet pavojingos
Pakeisti elektros lemputę nesudėtinga, tačiau dažnai pamirštamos iš pirmo žvilgsnio nereikšmingos detalės. Dauguma namuose naudoja taupiąsias lemputes, kurios šviečia apie 9 tūkst. valandų. Teisingai pakeisti lemputę turėtų mokėti kiekvienas. Kartą išmokus tai tinkamai atlikti, bus galima išvengti nelaimės ir apsaugoti kitus. Pavasarį atliktas tyrimas parodė, kad daugiau nei 80 proc. lietuvių savo namams apšviesti renkasi ne kaitrines, o taupiąsias lemputes.
Kaip tinkamai pakeisti elektros lemputę?
Nors daugeliui žmonių elektros lemputės pakeitimo procesas atrodo labai paprastas, tačiau remiantis Anglijoje atliktu tyrimu, net 90 proc. anglų, nežinodami kaip tai atlikti, į namus kviečiasi elektrikus. Lemputės keitimo procesas nėra sudėtingas, tačiau dažnai pamirštamos iš pirmo žvilgsnio nereikšmingos detalės. Nors šiandien dažnuose namuose šviečia taupiosios lemputės, kurios šviečia bent 9 tūkst. valandų, teisingai pakeisti lemputę turėtų mokėti kiekvienas.
Kiek į tave tilptų taupiųjų lempučių?
2013 m. viešoji įstaiga „Ekošviesa“, kuri rūpinasi taupiųjų lempučių surinkimu Lietuvoje, iš specialių dėžučių surinko daugiau nei 60 tonų perdegusių taupiųjų lempučių. Šio lempučių kiekio užtektų padengti maždaug 3,5 futbolo stadionų plotą. Pasak „Ekošviesa“ vadovo Tado Ruželės, už šį, Vyriausybės nustatytą normą viršijančių, lempučių skaičių galima dėkoti aplinkai neabejingiems žmonėms, kurie tampa vis labiau sąmoningi.
Ką daryti su perdegusia kalėdine girlianda?
Šventiniu laikotarpiu tikriausiai ne vienuose namuose iškilo, atrodytų, menka problema – perdegė kalėdinė girlianda, kasmet puošusi pagrindinį švenčių simbolį – eglutę. Tai menka bėda: nuėjus į bet kurią parduotuvę, nesunkiai rastume bent paprasčiausią girliandą, bet problema iškyla tuomet, kai reikia nuspręsti, ką daryti su senąja.
Namų apšvietimas taupiosiomis lemputėmis pagal interjero kūrėją D. Serapiną
Žinomas interjero kūrėjas – Dovas Serapinas – interjerus kuria jau daugiau nei 8 metus. Pasak jo, apšvietimas – vienas svarbiausių elementų, kurio dėka savo namuose jaučiamės ramiai ir saugiai. Viena iš pagrindinių šiuo metu namų apšvietimui naudojamų priemonių – taupioji lemputė, kurios iš prekybos išėmus kaitrines lemputes, tampa vis populiaresnės. Dizaineris prasitaria, kad jam dar neteko kurti interjero, kuriame nebūtų bent kartą panaudota taupioji lemputė.
Lietuvoje perdirbama 80 proc. taupiųjų lempučių
Energiją taupančių lempučių surinkimą Lietuvoje organizuojanti VšĮ „Ekošviesa“ per pirmąjį šių metų pusmetį surinko perdirbti daugiau nei 80 proc. parduotų energiją taupančių (dujošvyčių) lempučių. Tai yra dvigubai daugiau, nei Vyriausybės nustatyta surinkti per metus – 40 proc. Lyginant su praeitų metų to paties laikotarpio duomenimis, perdirbimui atiduotų dujošvyčių lempų kiekis padidėjo 30 proc.
Skirtingos taupiosios lemputės – skirtingam apšvietimui
Lietuvoje, kaip ir visoje ES, iš prekybos išėmus kaitrines lemputes, daugelis renkasi taupiąsias, kurias dažnas atpažįsta iš formos, primenančios spiralę. Iš tiesų šių lempučių yra įvairiausių formų ir dydžių. Tinkamai jas pritaikius skirtingiems objektams apšviesti, lemputės gali tapti stilinga namų ar kitų patalpų detale.
Išrinkta ekologiškiausia Lietuvos mokykla
Lietuvos moksleivius vienijusios ekologinės iniciatyvos „Acme ir Ekofanų turnė po Lietuvą“ baigiamo koncerto „Būk žalias kaip Ekofanas“ metu išrinkta ekologiškiausia Lietuvos mokykla. Šis garbingas titulas atiteko Plungės rajono Platelių gimnazijai. Per 3 iniciatyvos mėnesius ekologines idėjas bei sveiką gyvenseną simbolizuojantys akcijos personažai – Acme Lempiukas, Gėlytė ir Švariukas – aplankė daugiau nei 200 mūsų šalies mokyklų.
Taupiosios elektros lemputės: tikri ir tariami pavojai
Kaitrinės lemputės, žmonėms tarnaujančios apie 130 metų, iš rinkos pamažu stumiamos nuo 2009 m. rudens. Pirmiausia iš apyvartos išimtos galingesnės nei 75 vatų lemputės, o vadovaujantis ES direktyva, iki 2012 m. rugsėjo prekybos vietose nebeliks ir kitų kaitrinių lempučių. Šiuos neefektyviai elektros energiją vartojančius prietaisus iš rinkos ir mūsų kasdienybės stumia halogeninės lempos, LED diodai ir energiją taupančios lemputės.