profesinė liga
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „profesinė liga“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „profesinė liga“.
Įspėja visus, gaunančius tokią išmoką iš darbdavio: jei ji nedidėja – skųskite
Nemaža dalis žmonių savo darbovietėse gali ne tik susižeisti, bet ir, pvz., apsinuodyti, o tai gali turėti pasekmių visam gyvenimui. Jei dėl to sumažėja darbuotojo galimybės dirbti ir užsidirbti, jis gali gauti išmokas iš „Sodros“ ar savo darbovietės. Vis tik gaunami pinigai ne visada atlygina visą asmens patirtą žalą.
Pvz., kaunietis Mantas (vardas pakeistas) papasakojo, kad dar 2002 m. susižalojo darbe, dėl ko neteko 25 proc. darbingumo.
Specialistai: niekada nevėlu nustatyti profesinę ligą
Sveikatos specialistai pastebi, kad Lietuvoje profesinių ligų yra nustatoma palyginti mažai, nes nėra išvystyta šių ligų diagnostika. Be to, darbuotojai nėra linkę kreiptis į gydytojus. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docento daktaro Vidmanto Januškevičiaus, profesinę ligą galima nustatyti ir vyresniame amžiuje, nes specialistai atsižvelgia į visą žmogaus ligos istoriją. „Pensinis amžius neužbraukia galimybės įrodyti profesinį susirgimą.
Žiaurus pasirinkimas: darbas iki neįgalumo arba nedarbas
Ligų, kurias Lietuvos žmonės įgijo dėl darbo, per pastaruosius aštuonerius metus sumažėjo daugiau kaip triskart. Tačiau didžiuotis neturime kuo: ligos dažnai nenustatomos dėl menkos medikų kompetencijos, o ir patys sergantieji vengia tokios diagnozės teigdami, kad nedarbas baisesnis už neįgalumą. Profesinės ligos retos Pastaruoju metu šalyje kasmet maždaug 400 žmonių nustatomi profesiniai susirgimai, t. y. ligos, kurias jie įgijo dirbdami.
Vairuotojų profesinės ligos: kaip išvengti?
Valstybinės Darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, kiekvienais metais auga vairuotojų mirčių darbe skaičius. 2010 m. darbe mirė 18 vairuotojų, o 2011 m. jau 29 atvejai. Mirties netiesioginėmis priežastimis neretai tampa įtampa, nekokybiškos sveikatos patikros, kurių metu nediagnozuojami vairuotojų sveikatos sutrikimai.
Profilaktinių sveikatos patikrinimų metu darbuotojas, nenorėdamas prarasti darbo, ne visada išsako nusiskundimus, slepia savo sveikatos sutrikimus.