magma
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „magma“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „magma“.
Magmos baseinų paslaptis: mokslininkai tikina, kad žmogus jame ištirpsta per parą
Po JAV esančiu Jeloustouno nacionaliniu parku slypi vienas didžiausių magmos baseinų pasaulyje. Dėl šio neišmatuojamai karšto kuro šaltinio, vandens sistemos aplink parką dažnai gali būti nepaprastai karštos ir stulbinančiai rūgščios.
Dar birželio mėnesį į vieną įkrito 23 metų vyras, kuris mirė gana greitai. Dėl to, kad vietinis televizijos tinklas paprašė paviešinti daugiau įvykio aplinkybių, atskleistos šiurpesnės detalės apie priežastis ir pasekmes.
Nustatyta, kada Žemė nustojo buvusi ugniniu rutuliu
Australijos kalnų uolienose rastas senas mineralo cirkono kristalas padėjo JAV mokslininkams suprasti, kaip vyko Žemės atvėsimo ir žemynų formavimosi procesas. Apie tai pranešė tyrimo rezultatus paskelbęs žurnalas „Nature Geosciences“. Ištyrę Australijos kalnuose paimtą mineralo pavyzdį amerikiečių geologai priėjo išvadą, kad cirkonas kristalizavosi maždaug prieš 4,4 mlrd. metų. Jų manymu, būtent tuo metu vyko Žemės plutos formavimasis.
Kai Mėnulyje iš tiesų tyvuliavo Audrų vandenynas
Audrų vandenynas Mėnulyje kadaise iš tiesų buvo okeanas. Tiesa, ne vandens, o skystos magmos – to okeano gylis siekė kelis šimtus kilometrų.
Mėnulis, žinia, turi dvi puses. Regimoji visados atgręžta į Žemę, nematomoji – visada nusigręžusi nuo Žemės (kartais ji vadinama „tamsiąja“ Mėnulio puse, nors Saulė ją nušviečia nė kiek nerečiau nei regimąją pusę).
Abi Mėnulio pusės stulbinamai skirtingos.
Superugnikalnis kelia grėsmę žmonijos išlikimui
Savaitės pradžioje mokslininkai pranešė, kad itin didelis ugnikalnis, kurio išsiveržimas keltų grėsmę visai žmonijos civilizacijai, gali susiformuoti kur kas greičiau nei buvo manyta iki šiol, rašo „The Independent“.
Mokslas jau senokai žino apie itin didelio masto ugnikalnių išsiveržimus, tačiau iki šiol vulkanologai stokojo apie juos gilesnių žinių. Visame pasaulyje tėra vos keletas tokių vulkanų, tačiau jei nors vienas iš jų išsiveržtų, pasekmės būtų apokaliptinės.
Dallol – keisčiausias pasaulyje vulkaninis krateris
Šiaurės Rytų Etiopijoje plyti Danokil dykuma. Šioje dykumoje yra mažai kam žinomas Dallol vulkanas, kuris savo specifiniu kraštovaizdžiu smarkiai skiriasi nuo kitų planetos vulkanų. Aplink šį vulkaną yra susiformavę rūgšties telkiniai, sieros ir druskų ramsčiai bei maži dujų geizeriais su savo baseinais. Tai viena keisčiausių vietų Žemėje, kurios prieigose gyvena vos keletas nuolatinių gyventojų. Įdomu tai, kad net ir šiandien šis vulkanas nėra minimas daugelyje vulkanologijos knygų.
Bundantis supervulkanas Vokietijoje kelia baimę
Netoli Bonos (Vokietija) esantis Laacher See ugnikalnis rodo nerimą keliančius prabudimo ženklus. Pasak ekspertų, jeigu jis išsiveržtų, įvyktų didelio masto katastrofa, prireiktų masinės gyventojų evakuacijos, o didelė Europos dalis būtų nuklota pelenais.