laukiantis
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „laukiantis“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „laukiantis“.
Mergaitė ar berniukas? 38 būdai paspėlioti
Ir nors medikai šių spėlionių tikslumą apibūdina santykiu 50x50, vis dėlto kartais ima ir pasitvirtina ta mamų patirties išmintis. Juk jau ne vieną tūkstantmetį moterys mėgino atspėti, kokie nėštumo metu išryškėję požymiai gali parodyti būsimo kūdikio lytį.
Antrasis gimdymas: būkite pasirengusi
Ar antras gimdymas yra pirmojo pakartojimas, ar unikalus procesas, kuriam ir vėl reikia ruoštis iš naujo? Ką naujo gali apie save sužinoti moteris, kuri kartą jau yra gimdžiusi ir dabar laukiasi antrojo? Kas jos laukia gimdykloje? Patyrusiųjų patarimai Dauguma moterų antrajam gimdymui ruošiasi ne taip atsakingai, kaip pirmajam – juk viskas, atrodo, jau žinoma ir pažįstama.
Kaip rūpintis savo sveikata planuojant pastoti?
Daktaras Lorey H. Pollack, akušerijos ir ginekologijos centro Niujorke direktorius, stebisi, jog tik labai maža dalis jo pacienčių rūpinasi savo sveikata prieš nėštumą. Dažniausiai atėjusios nėščiosios gydytojui sako: „Tiesa, aš sergu diabetu. Mano aukštas kraujospūdis“. Neretai tokios pacientės nustemba, kai sužino, kokias tai gali turėti pasekmes nėštumo metu. Dėl šio nežinojimo neretai kaltinami medikai ir žiniasklaida, kurie menkai informuoja apie rūpinimąsi savo sveikata prieš pastodamos.
10 mitų apie nėštumą
Daktaras Robert H.Shmerling, terapeutas ir Harvardo medicinos mokyklos narys, sako, jog atėjo laikas kai kuriuos sugalvotus draudimus būsimoms mamytėms paneigti. Gydytojo nuomone, nereikėtų tikėti šiais įspėjimais nėštumo metu: 1. Jei rytais itin pykina, gims mergaitė; 2. Kūdikio lytį galima nustatyti pagal lytinio akto pozą arba vaisiaus poziciją gimdoje; 3. Negalima liesti kačių.
Gestacinis (nėščiųjų diabetas) – ką reikėtų žinoti?
Gestacinis cukrinis diabetas – tai angliavandenių apykaitos sutrikimas nėštumo metu, kuris padidina nėštumo komplikacijų riziką. Gestacinis diabetas Europoje diagnozuojamas 1–4 proc. visų nėščių moterų. Lietuvoje – apytikriai 1,5 proc. Paprastai jis pasireiškia po 24-tos nėštumo savaitės. Ką reikėtų žinoti, jei išgirdote diagnozę – gestacinis diabetas? Į klausimus atsako Grožio terapijos ir chirurgijos klinikos „Sugihara“ gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė.
Seksas po gimdymo
Ką gi, viskas praeity – gimdymo baimė, nuogąstavimai. Jūs grįžote namo su pačiu nuostabiausiu kūdikiu ir pagaliau ima nusistovėti tam tikras gyvenimo ritmas. Naujai iškepti mama ir tėtis prisitaiko prie sauskelnių ir čiulptukų bei naujo dienos (ir nakties!) režimo. Išrašant iš gimdymo namų gydytojas paprastai įspėja: lytinis gyvenimas – ne anksčiau kaip po mėnesio.
Laukiatės antrojo vaikelio: kaip paruošti vyresnėlį?
Kūdikio gimimas – džiugus įvykis. Tačiau neretai antrą kartą mamomis tapsiančias nėščiąsias kankina nelinksmos mintys: kaip reaguos vyresnėlis, kai mama atsiguls į ligoninę? Ar nesijaus pamirštas? Ką daryti, kad pirmasis jų susitikimas praeitų kuo sklandžiau?
Moksliniai tyrimai rodo, kad vaikai, kurie nelankė mamos gimdymo namuose, vėliau dažniau būna priešiškai nusiteikę mamos ir mažojo šeimos nario atžvilgiu.
Ar galima valgyti grybus nėščiosioms?
Žinoma, pasaulyje yra nemažai žmonių, kurie grybų nemėgsta ir jų nevalgo. Vis dėl to, ką daryti, jei labai mėgstate grybukus ir esate nėščia? Ar reikia atsisakyti mėgiamo maisto? Jei ne, tai kokius grybus galima valgyti esant nėščiai?
Reikia pastebėti, kad dauguma gydytojų ir dietologų, dėl visa ko, apskritai rekomenduoja nėščiosioms nevalgyti grybų, kaip sunkaus ir sunkiai virškinamo maisto, kuris kai kuriems žmonėms gali sukelti alergiją.
40 nėštumo savaitė: „Finišas!“
Nėštukės savijauta: Pagaliau pasiekėte ribą, tai ko mažylis dar laukia?! Tik nedidelis procentas kūdikių gimsta nustatytu laiku, todėl neišsigąskite, jeigu atėjus paskutiniajai nėštumo savaitei gimdymas neprasidėjo. Ypač tai būdinga pirmagimiams.
Per šiuos devynis mėnesius jūsų organizme įvyko stulbinantys pasikeitimai: gimda padidėjo apie tūkstantį kartų ir tapo jaukiu prieglobsčiu pačiam brangiausiam žmogučiui; krūtys, atrodo, pasiruošusios išmaitinti visą futbolo komandą.
39 nėštumo savaitė: „ Gimdau ar negimdau?...“
Nėštukės savijauta: Jeigu tik būtų tokia piliulė, kurią prarijus staiga rastum visus dominančius atsakymus! Mes apie tą patį - gimdymo laukimą. Prasidėjo ar dar ne? Štai kur klausimas.
Ilgėjantys Braxtono – Hickso sąrėmiai kiekvieną kartą ne juokais išgąsdina ir sukelia paniką. Į tualetą vaikštote (tiksliau – lakstote) dar dažniau nei anksčiau.
Per kiekvieną apsilankymą pas gydytoją tikriausiai girdite, kad gimdos kaklelis minkštėja, trumpėja – ruošiasi gimdymui.
REKLAMA
REKLAMA
38 nėštumo savaitė: „Karrr! Esu aš varna Albertina“
Nėštukės savijauta: Šiuo metu savaitės virto amžinybe. Taip jau yra, kai kažko labai lauki. Artėjantį gimdymą rodo aiškūs fiziniai ženklai: kraujingos išskyros, pasirodančios atsikimšus gleivių kamščiui, nutekėję vaisiaus vandenys, reguliarūs sąrėmiai ar netgi viduriavimas.
Ypač patariama greitai reaguoti į vaisiaus vandenis, kadangi jiems nubėgus, didėja infekcijos pavojus, ir delsti negalima nė minutės.
37 savaitė: „Matau šviesą tunelio gale!“
Nėštukės savijauta: Tikrai nusipelnėte geros porcijos šokoladinių ledų! Narsiai ištvėrėte ilgas nėštumo savaites, tad lieka tiesiog laukti savo apdovanojimo.
Mažylio galva nusileido (arba vėliau dar nusileis) į jūsų dubenį, todėl jaučiatės geriau: vidaus organai ir šonkauliai atsipalaidavo nuo spaudimo, palengvėjo kvėpavimas, ne taip kankina rėmuo. Iš kito pusės, padidėjo spaudimas apatinėje pilvo dalyje ir dubenyje.
Vėl pasikeičia svorio centras, sunku išlaikyti pusiausvyrą.
36 nėštumo savaitė: „Pasek man pasaką, kaip vilkas rijo ašaką“
Nėštukės savijauta: Tikriausiai nepaprastai pavargote. Neramus miegas ir jo trūkumas neleidžia džiaugtis likusiomis nėštumo akimirkomis. Dėl to jaučiatės labiau išsekusi, lengviau pasiduodate slogioms mintims, nuoboduliui.
Gimdos dugnas dabar yra tiesiai po krūtinkauliu, todėl spaudžia vidaus organus bei trikdo jų veiklą. Štai kodėl ėda rėmuo, jūs sunkiai kvėpuojate, dažnai šlapinatės ir pan. Augantis svoris taip pat trukdo laisvai judėti, vaikščioti, susiriesti.
35 nėštumo savaitė: „Na ir storėju...“
Nėštukės savijauta: Kūdikis valdo! O taip, dabar jo valioj ne tik jūsų mintys, bet, regis, ir vidaus organai. Kartais jaučiatės taip, tarsi šis padauža bandytų juos pastumti, norėdamas laimėti daugiau vietos.
Nieko nuostabaus, jis auga, o gimdoje darosi per ankšta.
34 nėštumo savaitė: „Aš beveik pasiruošęs“
Nėštukės savijauta: Paskutiniosios nėštumo savaitės gali būti labai varginančios. Sunku vaikščioti, kvėpuoti, pasilenkti ar netgi užsirišti batelius.
Gimdos susitraukimai tampa dažnesni ir reguliaresni, o tai svarbus signalas, kad jūsų kūnas jau pasiruošęs gimdymui. Natūralu, jeigu kartais sunku suvaldyti emocijas.
Po keleto savaičių į pasaulį pasiprašys judviejų kūdikis, ir gyvenimas kardinaliai pasikeis.
33 nėštumo savaitė: „Sapnuok mane, mama!“
Nėštukės savijauta: Dar vienas nėštumo simptomas, pasitaikantis daugeliui besilaukiančių moterų – riešo kanalo sindromas.
Jam būdingas riešų ir pirštų tirpimas arba skaudėjimas dėl organizme susikaupusių skysčių. Dažniausiai pasireiškia ilgai kartojant tą patį judesį: renkant tekstą klaviatūrą, grojant pianinu, siuvinėjat ir pan. Tas pats atsitinka ir su čiurnos ar pėdos sąnariais.
Po gimdymo viskas praeina. Šiuo metu svoris auga lyg ant mielių, netgi galite pastambėti daugiau nei tikėjotės.
32 nėštumo savaitė: „Oi, atsiprašau, aš netyčia...“
Nėštukės savijauta: Turint omenyje jaučiamus mažylio judesius, darosi nebejuokinga. Niekada ir nepagalvojote, kad anksčiau taip laukiami, džiaugsmą keliantys pojūčiai gali sukelti gana nemažai skausmo.
Gimdoje jūsų vaikutis jau apsivertė galvute žemyn, o kojos įsirėmė į šonkaulius.
Vienas staigus spyris gali sukelti nemažai fizinio skausmo. O ir šiaip - šonkaulių spaudimas neteikia jokio malonumo.
Kaip ir visi kiti nėštumo simptomai.
31 savaitė: „Buvau raudonas, dabar – rožinis. Koks toliau?“
Nėštukės savijauta: Šią nėštumo savaitę tikriausiai jaučiatės lyg sunkiasvoris sumo imtynininkas. Labiausiai tokią savijautą veikia ne tiek padidėjęs svoris, kiek kojų tinimas, išsiplėtusios venos, nerangumas, dažnesnis prakaitavimas ar oro gaudymas.
Moterims, kurių pilvukas žemiau, kvėpuoti kur kas lengviau. Nėštumui artėjant į pabaigą, jausitės geriau, nes vaikutis nuslys žemiau į dubenį ir gimda mažiau spaus diafragmą bei plaučius.
30 nėštumo savaitė: „Viskas, nuo rytojaus pradedu krautis daiktus!“
Nėštukių savijauta: Gražus skaičius – 30 savaičių. Nepaisant visų nėštumo simptomų, išsipūtęs pilvukas be jokių pastangų pelno jūsų švelnų delnų prisilietimą. Girdite, kaip nenuilstamai tiksi laikrodis, skaičiuodamas pralekiančias minutes?
Laikas artėja, tą jaučiate visu savo kūnu. Dabar gimda pakilusi maždaug 10 cm aukščiau bambos. Pilvuko oda stipriai įsitempusi – tą liudija ne tik strijos, bet ir baisus niežulys.
28 nėštumo savaitė: „Pats sau mokytojas“
Nėštukių savijauta: Trečiojo trimestro pradžia dideliu originalumu nepasižymi. Kaip ir anksčiau, kamuoja nugaros, galvos, skrandžio skausmai, kojas traukia mėšlungis, plečiasi venos, ėda rėmuo, kas penkiolika minučių lakstote į tualetą (Gerai, jei spėjate) ir pan.
Kartais jaučiatės stora, negraži. Kas naujo? Gali atsirasti „neramių kojų sindromas“ (NKS). Tai jutimų ir judėjimo sutrikimas, apibūdinamas kaip nemaloniais deginimo, skausmo pojūčiais kojų raumenyse.
27 savaitė: „Tamsu. Tikriausiai dingo elektra“
Nėštukės savijauta: Sveikiname! Pagaliau ir antrasis nėštumo trimestras priėjo liepto galą. Liko tiek nedaug, apytiksliai 13 savaičių.
Krūtinė gerokai papilnėjusi, išsiplėtė tamsus laukelis aplink krūties spenelį. Manoma, kad tai yra puikus orientyras naujagimiui greičiau surasti spenelį, kol maitinamas krūtimi. Nesigėdykite, jeigu čiaudint, kosėjant ar labai juokiantis lieka šiek tiek drėgnos kelnaitės.
26 savaitė: „Matau tik vandenį... Kur tu, mama?“
Nėštukės savijauta: Per šią savaitę nedaug kas pasikeitė, tik daugiau priaugote svorio. O su juo gali dažnėti galvos svaigimas, nugaros, juosmens skausmai. Apetitą kontroliuoti darosi sunku, atrodo, kad tiesiog privalote visada kramtyti.
Kita vertus, nepilnavertiškai maitinantis galite jausti silpnumą, mieguistumą, dreba rankos ir kojos. Papildomai priaugęs svoris reiškia ne tik papildomą darbą raumenims, bet ir stresą, lemiantį jūsų nuotaikos kaitas.
25 nėštumo savaitė: „Sugalvojau – kursiu muziką savo bendraamžiams!“
Nėštukių savijauta: Išsipūtusi tarsi balionėlis... Šis ar panašūs palyginimai jūsų skaudinti arba įžeisti nebeturėtų, kadangi tiek šeima, tiek aplinkiniai aiškiai žino priežastį.
Dabar gimda savo dydžiu primena futbolo kamuolį, esantį pilvo ertmėje tarp gaktikaulio ir vietos, kur susijungia šonkauliai.
Pilvo oda labai įsitempusi, galėtumėt nagus į odą suleisti – taip niežti... Vėl atsirado poreikis dažnai šlapintis.
24 nėštumo savaitė: „O jeigu nebetilpsiu?“
Nėštukių savijauta: Na, mielosios, manote, kad jau pakankamai priaugote svorio? Patikėkite, dar ne. Svorio augimas tik įpusėjo.
Dabar gimdos dugnas pakilęs virš bambos 3,8 – 5 cm. Suprantame, jums tikrai skauda nugarą, erzina tinstančios kojos, vargina užplūstantis silpnumas ir kiti nemalonūs nėštumo simptomai... Uždėkite nors trumpam delną ant pilvo. Viskas dėl jo, pilvuko gyventojo.
Verta, ar ne? Tada judame toliau.
22 nėštumo savaitė: „Plaukus kerpa kirpykloj, o antakius?“
Nėštukių savijauta: Nors kai kuriomis akimirkomis skauda, niekas negali užgožti palaima spinduliuojančių akių grožio.
Šitaip atrodo tik nėščios moterys. Pilvukas po truputį „lipa ant nosies“ ir demonstruojasi aplinkiniams visu gražumu.
Tiesa, vienos moterys svorio priauga daugiau, kitos – mažiau. Kiekvienos organizmas nustato skirtingas taisykles.
Bėgant laikui, neišsigąskite pajutusios skausmą gaktikaulyje.
21 nėštumo savaitė: „Storėju... gal per daug valgau?“
Nėštukių savijauta: Jūsų įsčiose augantis kūdikėlis pradėjo savyje kaupti riebalus, todėl nusiteikite spartesniam svorio augimui nei anksčiau.
Mintis užvaldęs apetitas šokdina pagal savo dūdelę – regis, padarytumėte bet ką, kad tik suvalgytumėte konkretaus produkto.
Yra moterų, kurioms norisi netgi pagraužti kreidos ar įsiberti į burną pelenų. Didėjant gimdai, keičiasi jūsų kūno svorio centras, ir nugaros apačia išlinksta į priekį, sukeldama nugaros skausmus.
18 nėštumo savaitė: „Aš viską girdėjau!..“
Nėštukių savijauta: Nepaisant kartais užpuolančių spazmų, jaučiatės – ir atrodote! – gerai. Su kiekviena diena tikitės pagaliau pajusti pirmuosius savo mažylius spyrius, tačiau ne visoms iš karto pasiseka. Tiesiog kantrybės, tai priklauso nuo faktorių.
Jūsų kraujo spaudimas dažnai gali būti per žemas. Svaigsta galva. Dabar jūsų širdys dirba 40 – 50 proc. sunkiau, didėjanti gimda spaudžia kraujagysles, todėl kartais galite pasijusti, tarsi tuoj apalpsite, ypač staiga atsistojus.
13 nėštumo savaitė: „Greitai turėsiu dantukus! Valio saldumynams!“
Nėštukių savijauta: Pagaliau pasiekėme velnio tuziną ir pradėjom „nėščiųjų žydėjimo“ laikotarpį. Negirdėjote dar tokio termino?
Paprastai šiuo laikotarpiu būsimosios mamytės jaučiasi geriausiai: pykinimai liovėsi stipriai kamavę, nuovargis dingo, daugėja teigiamų emocijų.
Ne veltui sakoma, kad laukdamos kūdikio moterys išgražėja. Placentai pačiai pradėjus gaminti hormonus, jūsų organizme susidaro jų perteklius, todėl plaukai, oda ir nagai tiesiog žvilgėte žvilga.
10 nėštumo savaitė: „Kur prapuolė uodegėlė...?“
Nėštukės savijauta: Diena be įprastinio pykinimo ir nuovargio jums skamba tarsi tolimas stebuklas. Daugiau nei pusei nėščiųjų iki 12 savaitės pykinimas atima bet kokį norą džiaugtis nėštumu. Viskas erzina ir varo į neviltį, tačiau teks dar šiek tiek pakentėti.
Kiekviena moteris nėštumą išgyvena individualiai, todėl simptomai gali sumažėti arba dingti staiga, kaip ir prasidėjo. Pilvukas nedrąsiai ima lįsti į dienos šviesą.
Ką gi, atėjo laikas laikinai atsisveikinti su dailiu liemeniu.
9 nėštumo savaitė: „Saugok mane, mamyte“
Nėštukių savijauta: Aplinkiniai vis dar neįtartų jūsų nėštumo, jeigu nieko apie tai nežinotų.
Iš esmės, nėštumo simptomai nesikeičia: vis dar jaučiamas nuovargis, šleikštulys, galvos svaigimas, keistos nuotaikų kaitos. Gali prasidėti slogos ar kraujavimas iš nosies – tai irgi gana dažnas nemalonus simptomas.
Neilgai trukus jus aplankys (arba jau aplankė) galimų menstruacijų dienos, todėl krūtinė tampa ypač pilna ir jautri. Liemuo darosi vis platesnis.
8 nėštumo savaitė: „Aš galiu judėti!”
Nėštukių savijauta: Taigi, antrasis nėštumo mėnuo eina į pabaigą. Aplinkiniai jūsų nėštumo pastebėti vis dar negali, tai gali matyti jūsų gydytojas ir jausti jūs pati.
Rūbai per liemenį vis siaurėja, kadangi gimda plečiasi. Bet jei nėštumas pirmas, būsimoji mamytė to gali ir nepastebėti. Sutinkame, savijauta gali būti viena iš nemaloniausių. Jūsų kūnas vis dar bando prisitaikyti prie nėštumo - tenkinti jame augančio svečio poreikius.
7 nėštumo savaitė: „Visu greičiu pirmyn!”
Nėštukių savijauta: Atrodo, niekas per šią savaitę nepasikeitė – tie patys pykinimai, šleikštulys, nuotaikos kaita, mieguistumas ir t.t.
Didžiausi ir svarbiausi pokyčiai vyksta jūsų organizmo viduje. Šiuo metu gimda žymiai suminkštėjusi ir padidėjusi, gimdos kaklelio gleivės sutirštėjo ir sudarė kamštį jo kanale.
Dabar jūsų gimda izoliuota nuo išorinio pasaulio viso nėštumo metu. Kamštis bus išstumtas tik prieš gimdymą, pradėjus plėstis kakleliui.
Apgavikė vilniečiams prisistato banko darbuotoja
Vilniaus miesto pirmajame policijos komisariate pradėti keli ikiteisminiai tyrimai dėl vagysčių, kurias, įtariama, daro banko darbuotoja prisistatanti moteris.
Lapkričio 3-osios vidudienį į butą Žirmūnų gatvėje užėjo moteris ir prisistačiusi banko atstove pasakė, kad padeda pasirengti netrukus vyksiančiam gyventojų turimų grynųjų pinigų keitimui į eurus. Po šio „vizito“ buto šeimininkė pasigedo 2224 litų.