ląstelė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „ląstelė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „ląstelė“.
Šeši įdomiausi faktai apie kūno ląsteles
Ląstelė – organizmo struktūrinis vienetas ir vienas svarbiausių mokslinių tyrimų objektų. Nors iš ląstelių sudaryta visa gyvybė, tačiau apie jas daugelis žino išties nedaug. 1. Pasak mokslininkų, pirmosios žinomos ląstelės Žemėje atsirado prieš 3,8 mlrd metų. Tai buvo vienaląsčiai organizmai – prokariotai, kurie neturi branduolio ar kitų, ląstelėms būdingų elementų – organoidų. Bakterijos yra prokariotai, o žmogus sudarytas iš eukariotų.
Marso meteorite rasta į ląstelę panaši ovalinė struktūra
Žemėn 1911 m. nukritusiame ir Egipte rastame Nakhlos meteorite iš Marso mokslininkai pastebėjo keistą struktūrą, kuri labai panaši į ląstelę, skelbia Space.com. Tiesa, skelbti sensacijų apie gyvybę Marse niekas neskuba: nepaisant intriguojančios atrasto darinio struktūros, tyrėjai yra linkę manyti, kad darinys susiformavo ne dėl biologinių, o veikiausiai dėl geologinių procesų.
Kyla audra dėl HeLa genomo paskelbimo
Viena iš prestižiškiausių pasaulio laboratorijų karštligiškai bando išspręsti pasipriešinimą jos sprendimui paskelbti genomą vienos iš labiausiai tyrinėjamų žmogaus ląstelių linijų – gimdos kaklelio vėžio ląstelių. Ląstelės 1951 metais buvo paimtos iš moters Henrietta'os Lacks, be jos sutikimo. Jos palikuoniai teigia, kad paskelbtas genomas gali atskleisti šeimos narių genetinius bruožus.
Ar ilgai gyvensite, parodys paprasčiausias kraujo tyrimas?
Paprasčiausias kraujo tyrimas gali padėti nuspėti žmogaus gyvenimo trukmę, teigia tyrėjai. Mokslininkai sėkmingai išmatavo, kokiu greičiu sensta laukiniai paukščiai. Manoma, kad tą patį metodą galima pritaikyti ir žmonėms. Tyrimas leidžia nustatyti individo „biologinį amžių“ ir tiksliai prognozuoti gyvenimo trukmę, išskyrus rimtas ligas. Atliekant tyrimą matuojamas vidutinis mažyčių darinių, vadinamų telomeromis, ilgį. Žinoma, kad jos sutrumpėja kaskart, kai organizmo ląstelė dalinasi.
Mokslininkai sukūrė virtualią bakteriją
JAV mokslininkai sukūrė virtualią bakteriją, atkartojančią realiose bakterijose vykstančius biologinius procesus. Šis pasiekimas jau vadinamas proveržiu siekiant geriau suprasti ligų prigimtį ir kurti efektyvesnius vaistus.
Stenfordo universiteto (JAV) mokslininkai sukūrė kompiuterinę programą, kuri yra tiksli skaitmeninė bakterijos Mycoplasma genitalium replika, įskaitant DNR ir kitus ląstelės komponentus, pranešė „Telegraph.co.