klausimėliai
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „klausimėliai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „klausimėliai“.
"Klausimėlis": Kuo pagarsėjęs Vytautas Didysis?
Kažin ar dar gali būti paprastesnis klausimėlis - šiandien pasiteiraukim praeivių, ką jie girdėję apie Lietuvos didįjį kunigaikštį Vytautą. Kuo jis nusipelnė, kad lietuviai po 600 metų jį vis dar myli, gerbia ir vaikus jo vardu vadina? Taigi kuo pagarsėjo Vytautas Didysis?
Vilkaviškietis:- Vytautas Didysis atrado Lietuvos trispalvę.- Anksčiau nebuvo?- Ne.
Vilkaviškietis:- Konstituciją pirmasis paskelbė.- Vytautas?- Taip.
Klaipėdietė:- Atvežė į Lietuvą arklius.
"Klausimėlis": Ką žinote apie Ernestą Hemingway’ų?
Šįkart klausimėlis iš pasaulinės literatūros lobyno. Ernestas Hemingway’us (Hemingvėjus) neabejotinai yra žymiausias praėjusio amžiaus Amerikos rašytojas, na o „Senis ir jūra“ - tai garsiausias, tačiau toli gražu ne vienintelis jo kūrinys, apie kurį pasakoja Lietuvos, na ir likusios pasaulio dalies mokyklose. Tačiau, anot praeivių Lietuvos gatvėse ir skersgatviuose, gėda būtų tik tiek žinoti apie Hemingway’ų. Reikia žinoti daugiau!
Šakietis:- Rašytojas.
"Klausimėlis": Ką girdėjote apie Petrą I?
„Klausimėlio“ herojus Petras I - bene pats garsiausias Rusijos caras, o vėliau imperatorius. Petras I niekada nebuvo svetimas Lietuvoje, ne tik todėl, kad, pasak istorikų, ne kartą yra žygiavęs su savo kariauna per mūsų šalį. Petrą I puikiai prisimena ir praeiviai Lietuvos miestuose bei miesteliuose. Ir štai už kokius nuopelnus.
Elektrėniškė:- Kas yra Petras I?- Dabartinio prezidento tėvas.- Kas yra prezidentas?- Adamkus.
"Klausimėlis": Ką veikia Lietuvos Vyriausybė?
Šįkart drauge su praeiviais paklaidžiosime po Lietuvos valdžios labirintus - klausimėlis apie Lietuvos Vyriausybę - kaip ji atsiranda, ką ji veikia, galų gale kaip vadinasi pareigos žmogaus, kuris vadovauja Vyriausybei.
Lietuvos Konstitucijoje teigiama, kad Vyriausybė - tai vykdomosios valdžios institucija, ji suformuojama bendradarbiaujant Seimui ir prezidentui. Tačiau, pasak praeivių, Lietuvoje pasitaiko ir kitaip.
"Klausimėlis": Ką žinote apie mūsų planetą?
Lietuvos gatvių ir skersgatvių praeiviai toliau stebina geografijos žiniomis. Šįkart paplepėkim apie mūsų gimtąją planetą Žemę. Matyt, be reikalo mokyklose aiškinama, kad Žemė sukasi apie Saulę ir aplink savo ašį, kad mūsų planetos pusiaujas 40 000 km ilgio, o gyventojų - 6 milijardai. Iš Lietuvos miestų ir miestelių varpinių pasaulis atrodo visai kitoks.
Kokio dydžio Žemė?
Širvintiškis:- Kiek galėtų būti nuo vieno Žemės krašto iki kito kilometrų?- Apie 200 milijardų kilometrų.
"Klausimėlis": Kaip atsiranda vaivorykštė?
Šiandien paplepėkim apie margą juostą, kartais po lietaus pakimbančią danguje. Orų specialistai tvirtina, kad vaivorykščių gali pasitaikyti ne tik vasarą, bet ir žiemą. Tačiau praeiviams Lietuvos gatvėse ir skersgatviuose toks teiginys pasirodė, švelniai tariant, nelogiškas. Juk žiemą užšąla ežerai…
Vilnietė:- Po lietaus… kada kur vanduo… iš dviejų ežerų… iš vieno ežero į kitą… nu ir taip atspindys toks yra…- O jei ežero nebūtų?- Tai ten nebūtų ir vaivorykščių.
"Klausimėlis": Kas yra Tadas Blinda?
Šiandien „Klausimėlio“ herojus - Tadas Blinda, pats garsiausias visų laikų Lietuvos plėšikas. Legendose jį dar vadina svieto lygintoju ir net meninį filmą sukūrė. Tačiau svieto Tadas Blinda taip ir neišlygino. Tik į istoriją pakliuvo.
Ukmergiškė:- Buvo didvyris kažkoks.- Kieno?- Lietuvių… Nepriklausomybės Akto signataras.- Tadas Blinda?- Taip.
Ukmergiškė:- Ugniagesys pirmas buvo.- Pirmas kur, Lietuvoj?- Lietuvoj.
Ukmergiškis:- Lietuvos karalius.
"Klausimėlis": Ką girdėjote apie Koperniką?
„Klausimėlio” herojus - Mikalojus Kopernikas, jis - lenkų atradėjas, pirmasis supratęs, kad ne Saulė sukasi apie Žemę, o atvirkščiai - Mėnulis apie Žemę, o ši ir visos kitos planetos aplink Saulę. Tai buvo vienas didžiausių to meto atradimų, tačiau nelabai kas tuo patikėjo. Atrodo, nelabai tiki ir šiandien.
"Klausimėlis": Ką žinote apie Žalgirio mūšį?
Dabartinėje Lenkijos teritorijoje, o tuomet kryžiuočių valdose, jungtinė Lietuvos ir Lenkijos kariuomenė, vadovaujama Jogailos ir Vytauto, sutriuškino kryžiuočius. Sensacijos šįkart nebus - visi praeiviai Lietuvos gatvėse ir skersgatviuose yra girdėję apie Žalgirio mūšį, kai kas net ir datą žino - 1410 m. Vienintelė smulkmena - kas gi tada įvyko?
Moteris iš Naujosios Akmenės:- Įlūžo ant ledo - su šarvais taigi kryžiuočiai.- Ant ledo?- Ant ledo įlūžo kryžiuočiai su lietuviais.
"Klausimėlis": Ką žinote apie savivaldybę?
Šiandien su praeiviais Lietuvos miestuose ir miesteliuose paplepėkim apie valdžią, tą valdžią, kuri bent jau teoriškai yra arčiausiai kiekvieno piliečio. Štai ką praeiviai gali papasakoti apie savivaldybes. Kažin ką jos valdo? Galbūt pačios save?
Jonavietis:- Atsiranda miestas, turėtų atsirasti ir savivaldybė kažkaip, turėtų kas nors valdyti, turi būti kažkas…- Iš kur atsiranda savivaldybė?- Nežinau, kas ją sukūrė… Žmonės patys…- O kaip ten vyksta?- Viską valdo, nežinau.
REKLAMA
REKLAMA
"Klausimėlis": Kudirka, Vincas Kudirka?
Kudirka… Vincas Kudirka. Tik nesakykite, kad negirdėjote. Maždaug taip prasidėjo dešimtys pokalbių su praeiviais Aukštaitijoje, Žemaitijoje ir Dzūkijoje. Kaip manėte, kokius nuopelnus praeiviai priskyrė ponui, kurio atvaizdas puošia 500 litų banknotą? Tiesą sakant, niekada ir neatspėsite. Verčiau paskaitykite.
Pabradiškis:- Žinau, kad jis parašė… Cvir… kaip jis… Kudirka?- Kudirka.- …parašė kažką apie runkelius. Kažkas ten buvo. Jei aš meluoju, tai aš, vyrai, reiškia galiu išeit iš čia.
"Klausimėlis": Ką žinote apie Vincentą Sladkevičių?
Šįkart prisiminkim visai nesenus nepriklausomybės atgavimo laikus, na ir įvykių sūkuryje atsidūrusį Lietuvos Katalikų Bažnyčios vadovą kardinolą Vincentą Sladkevičių. Jo eminencija įkvėpė nepriklausomybės siekusią lietuvių tautą ir sustiprino katalikiškas tradicijas mūsų visuomenėje. Tačiau tai dar ne viskas: praeiviai Lietuvos gatvėse ir skersgatviuose papasakojo apie kitus, istorikams nežinomus Vincento Sladkevičiaus biografijos faktus.
Molėtiškė:- Knygnešys.- Knygnešys?- Taip.
"Klausimėlis": Ką žinote apie Temidę?
Jauna graži moteris, tačiau jos akys užrištos. Vienoje rankoje - kalavijas, o kitoje - svarstyklės. Kažkur matytas vaizdelis, tiesa? Taip vaizduojama senovės graikų deivė Temidė, ji ir teisingumo simbolis. Ir jos atvaizdą net ir šiandien nesunku surasti bene kiekviename teisme. Tačiau ne tik teisme, sako Lietuvos gatvių ir skersgatvių praeiviai.
Skuodiškė:- Kur ieškotumėt Temidės, jeigu prireiktų?- Pašte.- Kur?- Pašte.
Skuodiškė:- Gydytojų stalčiuje.- Ten Temidė yra?- Taip.