genetiškai
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „genetiškai“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „genetiškai“.
Dar vienas draudimas Rusijoje: nei auginti, nei importuoti
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė parlamento priimtą įstatymą, kuris draudžia šalyje auginti ir importuoti genetiškai modifikuotus organizmus (GMO). Draudimo išimtys numatytos GMO kūrimui ir tyrimams mokslo tikslais. Įstatymu nustatytos baudos už jo nesilaikymą – 10-50 tūkst. rublių valdininkams, 100-500 tūkst. rublių juridiniams asmenims.
Genetiškai modifikuotą maistą apipynę mitai
Amerikos ūkininkai pradėjo auginti genetiškai pakeistus (GP) kultūrinius augalus (kurie dažnai vadinami ir „GMO“) 1996 metais ir dabar kasmet jais apsodina 67 milijonus hektarų. Maisto gamintojų vertinimu, 70-yje procentų apdoroto maisto yra bent vienas ingredientas, pagamintas iš GP augalų. Bet kartu su tokiu sparčiu baugiai skambančios technologijos paplitimu pasirodė kai kurie proponentų ir oponentų skleidžiami mitai.
Dėl GMO „užkrato“ Lietuvoje – niekas nekaltas?
Už GM augalų auginimo kontrolę atsakinga Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) prie Žemės ūkio ministerijos pirmą kartą Lietuvoje aptiko genetinės modifikacijos pėdsakų šalies šiaurinėje dalyje išaugintų rapsų derliuje. Iš pradžių manyta, kad ūkininkas modifikuotais rapsais GT73 užterštų sėklų įsigijo iš bendrovės „Lytagra“, tačiau papildomi tyrimai parodė, kad šios sėklos buvo švarios. Šiuo metu VAT tiria iš gretimų ūkių paimtus rapsų mėginius - galbūt GT73 užkratas pateko iš ten.
Specialistas: etiketė „be GMO“ dar nieko nereiškia
Prieš kelias dienas vieno Lietuvos ūkininko auginamų rapsų mėginyje buvo aptikta mūsų šalyje draudžiamų genetiškai modifikuotų organizmų pėdsakų. Per dešimt stebėsenos metų, GMO pėdsakas rapsų mėginyje buvo rastas pirmą kartą.
Įsigaliojus GMO įstatymui 2000-ais metais, Aplinkos ministerijos pavedimu ir finansavimu stebėsena atliekama kiekvienais metais.