dalelių greitintuvas
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „dalelių greitintuvas“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „dalelių greitintuvas“.
Sovietų fizikas įkišo galvą į įjungtą dalelių greitintuvą: pamoka buvo labai skaudi
Dalelių greitintuvai yra aparatai, kuriuose yra išvystomas milžiniškas dalelių greitis, paprastai siekiant, kad jos susidurtų. Tačiau milžinišku greičiu skriejančios dalelės neturėtų susidurti su žmogaus galva. Deja, vienam vyrui ši pamoka buvo labai skaudi.
1978 m. liepos 13 d. dalelių fizikos specialistas Anatolijus Burgoskis dirbo prie didžiausio dalelių greitintuvo Sovietų Sąjungoje – sinchotrono „U-70“. Incidento metu 36-erių mokslininkas apžiūrinėjo sugedusią aparato dalį.
Į netikėtai suveikusį dalelių greitintuvą galvą įkišęs rusų mokslininkas liko gyvas
Anatolijus Petrovičius Bugorskis – rusų mokslininkas, garsus tuo, kad yra vienintelis žmogus istorijoje, įkišęs galvą į dalelių greitintuvą. Neįtikėtina, tačiau jis liko gyvas, nors patyrė labai rimtų sužalojimų. A. Bugorskis buvo Didelės energijos fizikos instituto Protvine (Maskvos apskritis, Rusija) tyrėjas ir dirbo su sovietiniu dalelių greitintuvu „Synchotron U-70“. 1978 m. liepos 13 d. A. Bugorskis apžiūrinėjo ir tikrino, kodėl greitintuvas staiga nustojo veikęs.
„Mokslo sriuba“: dieviškosios dalelės atradimas
Pasaulis yra didžiulis ir nesuvokiamas. Jis yra stebuklingas! Už tai, kad galime tai patirti, kad mums labai pasisekė, kad viskas egzistuoja ir mes esame čia ir dabar, turime būti dėkingi paslaptingam Higso bozonui. „Mokslo sriubos“ kūrėjai kviečia pasinerti į labai mažų dydžių pasaulį ir smalsiai susipažinti su „dieviškąja dalele“.
„Higso bozonas – tai elementarioji dalelė, numatyta standartinio modelio dalelių fizikoje.
Žinutė pasiųsta naudojant neutrinus
Mokslininkai pirmą kartą panaudojo neutrinus, fundamentaliąsias daleles, reguliariai skrodžiančias Žemę, pasiųsti žinutei per gruntą.
Tyrėjus jau ilgą laiką domino neutrinų komunikacijos galimybės, nes šios dalelės gali lengvai keliauti per medžiagą, taip pat ir planetą, nesustodamos, nesulėtėdamos ir nenukrypdamos, rašo LiveScience.com.
Neutrinai – tai ypač mažos dalelės, beveik neturinčios masės ir neutralaus krūvio.
Antimedžiagos mįslės paaiškinimas – žingsniu arčiau
Kodėl dabartinė Visata sudaryta daugiausiai iš medžiagos nustatyti bandantys JAV fizikai dar pasistūmėjo į priekį.
Fizikai mano, kad per Didįjį sprogimą turėjo būti sukurti vienodi medžiagos ir antimedžiagos kiekiai, praneša BBC.
2010 metais su „Tevatron“ dalelių greitintuvu dirbantys tyrėjai paskelbė pirmuosius rezultatus, rodančius, kad dalelėms yrant susidaro šiek tiek daugiau medžiagos nei antimedžiagos.
Ar atrasta nauja dalelė, aiškinsis ekspertų komisija
Didžiausios JAV dalelių fizikos laboratorijos vadovas sudarė ekspertų komisiją, turinčią nustatyti, atrado mokslininkai naują subatominę dalelę, ar ne.
Toks atradimas, apie kurį ekspertai užsiminė balandį, būtų didžiausias lūžis fizikoje per daugelį metų.
Tačiau atskirtos mokslininkų komandos, dirbančios su dalelių greitintuvu „Tevatron“, dėl to nesutaria.
„Tevatron“ yra Europoje veikiančio Didžiojo hadronų greitintuvo konkurentas.
„Tevatron" greitintuvu atrasta nauja gamtos jėga?
Gali būti, jog JAV dalelių greitintuvu bandymus atliekantys mokslininkai atrado naują elementariąją dalelę arba visiškai naują gamtos jėgą.
Šie atradimai fizikos pasaulyje sukėlė tikrą sujudimą. Gali būti, kad jie pateiks užuominų apie masę ir tai, kaip objektai ją įgauna, o tai vienas labiausiai ieškomų atsakymų fizikoje, praneša naujienų agentūra AFP.
Tačiau ekspertai įspėjo, kad norint nustatyti tikrą atradimo pobūdį, artimiausiais mėnesiais reikia atlikti tolesnę analizę.