dalelė
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „dalelė“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „dalelė“.
Didysis hadronų greitintuvas vėl leis tyrinėti tai, kas anksčiau atrodė neįmanoma
Didžiausias pasaulyje dalelių greitintuvas sekmadienį vėl buvo paleistas po dvejus metus trukusių patobulinimų, kurie sudarys sąlygas fizikams tyrinėti dar netyrinėtus kampelius to, kas sudaro mūsų Visatą, įskaitant tamsiąją materiją ir antimateriją.
Spaudos apžvalga: kiekvieną dieną Lietuva praranda dalelę savęs
Kasdien prarandame dalelę Lietuvos - tokius žodžius Vasario 16 - osios išvakarėse taria Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto signataras Algirdas Endriukaitis. Jis neseniai pareiškė, jog atsiriboja nuo Lietuvos politinio elito ir atsisako valstybinių laidotuvių. 1957 metais suimtas ir nuteistas už sovietų valdžiai priešišką veiklą, jis kalėjo Mordovijos lageriuose. Įsitraukęs į Sąjūdžio veiklą kovojo už Lietuvą.
Kvantų šešėliai: materijos paslaptis gilėja
Johnui Archibaldui Wheeleriui priskiriamas posakis „Jei per dieną neradote nieko keisto, tai buvo nekokia diena.“ Bet antra vertus, keistumas buvo Wheelerio duona kasdieninė. Būnant vienu iš žymiausių XX a. fizikos teoretikų, dalykai, su kuriais jis kasdien susidurdavo – Einšteino reliatyvumo lankstoma erdvė ir laikas, kvantų fizikos netikrumas ir neįmanomumas – daugelio paprastų mirtingųjų protuose kelia sumaištį. Tačiau netgi tada viena 1978-ųjų diena Wheeleriui buvo ypatinga.
Kuo Higgso bozonas reikšmingas mokslui ir žmonijai?
„Pagaliau! Sensacija! Higgsterija“ – tokiais žodžiai beveik prieš mėnesį prapliupo viso pasaulio žurnalistai ir mokslo mylėtojai. Viena mažiausių visatos dalelių, kurią fizikai gainiojo keturiasdešimt metų, praktiškai surasta.
Tai liepos 4-ąją paskelbė po Šveicarija įkurtoje didžiausios pasaulyje dalelių fizikos laboratorijoje CERN dirbantys mokslininkai. Anot jų, tikimybė, kad surastoji dalelė nėra Higgso bozonas – viena iš dviejų milijonų, ir šis skaičius nuolat auga CERN mokslininkų naudai.