• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
6
Žiema (Žygimantas Gedvila/ BNS nuotr.)

Lietuvos vis neaplenkia permainingus orus lemantys galingi ciklonai. Dėl to likusias savaitės dienas sulauksime sniego (kai kur ir pūgos), spustels šaltukas, o kitą savaitę grįš audringi orai, praneša sinoptikė Elvyra Latvėnaitė.

6

Lietuvos vis neaplenkia permainingus orus lemantys galingi ciklonai. Dėl to likusias savaitės dienas sulauksime sniego (kai kur ir pūgos), spustels šaltukas, o kitą savaitę grįš audringi orai, praneša sinoptikė Elvyra Latvėnaitė.

REKLAMA

Anot sinoptikės, šaltoki, žiemiški orai kol kas tęsis. Ypač permaininga bus savaitės pabaiga.

„Žemesnio atmosferos slėgio sistema nusitiesusi nuo Skandinavijos iki Viduržemio jūros – joje vis ciklonai užsisuks, aktyvesni virš Skandinavijos, arčiau mūsų. Tad antra savaitės pusė bus tikrai permaininga – gausokai pasnigs ketvirtadienio rytą ir dieną, vėliau sniego bus mažiau, vėl gausokai gali pasnigti šeštadienio dieną“, – teigia E. Latvėnaitė.

„Saugokitės plikledžio po sniegu pasislėpusio. Pūstelėjęs stipresnis vėjas sniegą pažeme gainios ar pūgoje užsisuks. Vis dar šaltukas paspaus, ypač giedresnėmis naktimis“, – priduria ji.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto kitą savaitę Lietuvą pasieks audringi ciklonai, atnešiantys nemalonių orų permainų.

„Galinga ir audringa ciklonų sistema vis arčiau Baltijos plėsis, pūs stiprūs pietinių krypčių vejai, iš vakarų plūstelėję šiltesnio oro srautai neš ne tik švelnesnius orus, bet ir visokius mišrius kritulius, lijundrą. Oro temperatūra bandys siurprizus krėsti – kartais naktį gali būti šilčiau nei dieną. Tad balta ir šalta žiemos pasaka bus rimtame pavojuje“, – skelbia E. Latvėnaitė.

REKLAMA

Orų prognozė savaitei

Ketvirtadienį, sausio 18 d., snigs, paryčiais ir dienos pradžioje gausokai, pustys, plikledis vis dar liks. Dieną vakariniam ir pietinaim pakraštuke gali silpna šlapdriba iškristi, pietuse su rūkais lijundra kris. Rūke ir sniege matomumas bus blogas. Vėjas naktį pietų, pietryčių 7-12m/s, gūsiai 15-17m/s, dieną vakarų, pietvakarių 6-11 m/s, pajūryje 8-13 m/s. Naktį minus 6-11°C, rytiniuose rajonuose iki minus 13°C, dieną 0 minus 3°C.

Penktadienio, sausio 19-osios, naktį be ženklesnio sniego, dieną pasnigs, dienos pradžioje vakariniuose rajonuose gausokai, pustys. Vėjas pietvakarių 7-12 m/s, gūsiai iki 15 m/s, pajūryje iki 17 m/s. Naktį minus 8-13°C, vietomis, pragiedrėjus minus 14-16°C, pajūryje minus 1-3°C, dieną minus 1-4°C, pajūryje apie plius 1-2°C.

REKLAMA
REKLAMA

Šeštadienį, sausio 20 d., snigs, rytą ir dieną gausiau. Pustys. Vėjas pietvakarių naktį 7-12 m/s, naktį gūsiai 15-17 m/s. Naktį minus 5-10°C,šiaurėje, šiaurės rytuose iki minus 12°C, dieną 0 minus 4°C.

Sekmadienio, sausio 21-osios, naktį be ženklesnio sniego, dieną gali truputį pasnyguriuoti vakariniuose ir šiauriniuose rajonuose. Vėjas naktį nepastovus 4-8 m/s, dieną pietų 7-12 m/s. Naktį minus 8-13°C, šalčiausia šiaurės rytuose iki minus 15°C, dieną minus 1-5°C, pajūryje 0 plius 1°C.

Pirmadienio, sausio 22-osios, naktį be ženklesnio sniego, plikledis, rytą ir dieną gausoki krituliai-sniegas maišysis su šlapdriba, vėliau pradės lyti. Dieną daug kur lijundra. Vėjas pietų 8-13m/s, gūsiai 15-20m/s. Naktį minus 1-5°C, dieną 0 plius 3°C.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antradienį, sausio 23 d., vis dar gausoki krituliai, lijundra tęsis, dieną jau daugiausia lis. Vėjas pietų 8-13 m/s, gūsiai 15-18 m/s. Naktį 0 plius 3°C, dieną plius 1-4°C.

Trečiadienį, sausio 24 d., naktį nedideli, dieną vėl gausoki krituliai gali kristi. Vėjas vakarinių krypčių 7-12 m/s, gūsiai 15-18 m/s. Naktį minus 2 plius 1°C, dieną plius 1-4°C.

Ketvirtadienio, sausio 25 d., naktį be ženklesnių kritulių, dieną jau protarpiais pasnigs. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų 7-12 m/s, naktį gūsiai 15-17 m/s. Naktį 0 minus 3,°C dieną 0 plius 2°C.

Trečiadienį danguje fiksuoti net du neįprasti reiškiniai

Trečiadienio rytą vilniečiai užfiksavo neįprastą reiškinį – danguje atsiverė „ateivių portalas“. Lietuvos meteorologijos tarnyba (LHMT) paaiškino, kas tai yra ir kokiomis sąlygomis galime išvysti tokius reiškinius.

REKLAMA

Vilniečių atsųstose nuotraukose matyti danguje pasirodęs vertikalus šviesos ruožas. LHMT Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Gytis Valaika paaiškino, kad tai viena iš Saulės halo formų – Saulės stulpas.

„Lietuvoje tai dažnas reiškinys, pasirodo apie keliasdešimt kartų per metus. Žiemą dažniau pastebimas nei vasarą, nes į Saulę žmonės labiau atkreipia dėmesį, kuri aukštai virš horizonto nepakyla“, – pakomentavo G. Valaika. 

Saulės stulpas yra optinis atmosferos reiškinys, pastebimas Saulei (arba Mėnuliui) esant netoli horizonto. Kai kuriems atrodo kaip uždegta žvakė. Tai siauras, vertikalus šviesos pluoštas, kuris šiuo atveju atsirado spinduliams atsispindint nuo mažyčių ore sklandančių ledo kristalų (dėl šalto oro susikristalizavus drėgmei). 

REKLAMA

Apie 9.30 val. ryto Vilnuje taip pat buvo galima pamatyti savotišką vaivorykštę. G. Valaika patikino, kad daugelio akys neapgavo, tiesa, tokios „vaivorykštės“ yra vadinamieji parheliai (arba Saulės šunys, saulabroliai). Tai dar viena iš Saulės halo formų.

Paprastai laikoma, kad pamačius halą galima tikėtis orų permainų, nes neretai halas indikuoja apie besiartinantį atmosferos frontą.

Klimatologas G. Stankūnavičius pasakė, ko laukti vasarį

Vilnaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas, klimatologas Gintautas Stankūnavičius pasidalijo pasaulio orų apžvalga ir orų prognozėmis. Gera žinia ta, kad pastaraisiais metais pavasaris prasideda vis anksčiau, tačiau šįmet žiema gali užstęsti, vasario mėnesį vėl numatomas žymesnis orų atvėsimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak klimatologo, žiūrint į kalendorių, atrodo, kad jau viduržiemis, bet iš tiesų jis dar neprasidėjo.

„Meteorologinės žiemos viduriu laikoma (vidutiniškai) sausio 25 d., nes didesnė kovo dalis, bent seniau, dar buvo susijusi su žiemiškais orais“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašo G. Stankūnavičius.

Orų stebėjimai rodo, kad pastaraisiais dešimtmečiais jau tik vienas kitas kovo mėnuo buvo žiemiškai šaltas (2005, 2006, 2011, 2013, 2018 metais), o meteorologiniam pavasariui būdingi orai neretai prasideda jau vasarį (2016, 2019, 2020, 2022 metais).

„Kiek šįmet tęsis žiema – dar neaišku, tačiau bent jau sausis pasižymės kaip tikrai žiemos mėnuo (tiek pagal vidutinę ir minimalią oro temperatūrą, tiek pagal dienų su sniegu ir pūgomis skaičių) šiltėjančių žiemų fone“, – prognozuoja G. Stankūnavičius.

REKLAMA

Remiantis ilgalaikiais orų stebėjimais galima numatyti, kokių orų tikėtis sausio pabaigoje ir vasario mėnesį.

„Ilgalaikių orų prognozių duomenys rodo, kad šiltesni nei įprastai orai Šiaurės ir Vidurio Europoje bus sausio pabaigoje ir vasario pirmąjį dešimtadienį, o žymesnio orų atvėsimo galėtume tikėtis tik vasario antroje pusėje“, – teigia G. Stankūnavičius.

Che..labai įdomi frazė pradžioj straipsnio---žiemiški orai kol kas tęsis---,o tai kokie tie orai turėtų būti?kaip Ispanijoj?Taigi dabar ir yra žiema,tai ir turi būti žiemiški.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų