Pastarąją savaitę Lietuvą užplūdus karščiams, karšta buvo ir Seime. Valdantiesiems nusprendus Parlamento ir Vyriausybės vadoves nuo rugsėjo saugoti tik darbo metu, o laisvalaikį leisti be apsaugos, Seimo salėje liejosi štai tokie emocingi pasisakymai:
„Ir aš galiu įsivaizduoti, Palangoje, kada Seimo pirmininkė ir Ministrė pirmininkė guli moterų pliaže, ką – apsaugos darbuotojas irgi nuogas guli? Ar mes ieškosime nuogos pareigūnės, kuri irgi gulės, nes neva tai ji neatlieka savo pareigų? Kolegos, galvokime, ką mes darom“, – kalba Regionų frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis.
„Atskleidė vyriškumo problemas mūsų Seime, nes vyrams kažkaip kyla labai didelių problemų matant protingas, išmintingas moteris ir kompetentingas. Aš tikrai niekados nefantazuoju apie Žemaitaitį vyrų pliaže ir tikrai, Dieve, saugok nuo tokių fantazijų“, – sako konservatorius Andrius Navickas.
„O ponui Navickui, tikrai jūs esate vyriškumo etalonas, manau, jūs galite vaikščioti ir į moterų pliažą, ir į vyrų nudistų pliažą, tikrai niekas skirtumo nepastebės“, – kalba „darbietis“ Artūras Skardžius.
„Kolega, Artūrai Skardžiau. Na, tikrai, mes šioje salėje turime sutarti laikytis tam tikrų etikos standartų. Neužsipulti žmonių ir naudoti tokių visiškai su sveiku protu, su bet kokia etika prasilenkiančių pasisakymų“, – sako Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Man yra baisu, kad Seimas gali priprasti prie tokių durnų seksistinių komentarų ir aš kviečių tų durnų seksistinių komentarų daugiau nebesakyti“, – kalba Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas.
Praėjusią savaitę premjerei Šimonytei atsakinėjant į parlamentarųų klausimus dėl tranzito į Kaliningradą, kliuvo ir nuo „darbiečio“ Aido Gedvilo.
„Gal laukiama, kol vyrus šaudys kariai, o moteris prievartaus? Bepigu, kai nei vieno nei kito neturi“, – kalba „darbietis“ A. Gedvilas.
„Tai, kuo kaltinat – kliedesys, Rusijos propaganda“, – tikina ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.
O užvakar konservatoriai piktinosi išgirdę, kaip Vytautas Bakas vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę išvadino nužmogėjusia kale, konservatoriui Matui Maldeikui palinkėjo tapti vyru.
Šiandien seimūnai baigia pavasario sesiją ir posėdžius salėje. Nors statutas nenumato parlamentarams atostogų, dažnas neslepia, kad jau svajoja apie poilsį. Tiesa, kaip toli ketina šią vasarą keliauti, neatvirauja.
„Atostogos bus Lietuvoje su trumpalaikiu išvykimu į vieną iš sostinių“, – sako „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis.
„Svajonės – kur vėjas pučia, kur galima buriuot“, – pasakoja ministrė Jurgita Šiugždinienė.
„Kol kas nieko nesuplanuota, tik darbas“, – tvirtina Laisvės frakcijos narys Tomas Vytautas Raskevičius.
„Važiuosiu į Šventąją, Palangos nemėgstu“, – sako valstietė Rimantė Šalaševičiūtė.
„Pernai pasiteisino būti pajūryje, pakartosim“, – teigia Seimo narė, „darbietė“ Ieva Kačinskaitė-Urbonienė.
„Europoje, Europoje“, – sako ministras Marius Skuodis.
„Apie kokias atostogas galiu svajoti. Savaitgalį pailsėsiu, įkrisiu į lysvę, nuskinsiu ką nors, išrausiu“, – pasakoja Seimo narys, socialdemokratas Algirdas Sysas.
„Vasara lietinga, turiu nemažai pievos šienauti, turėsiu daugiau laiko praleisti namuose, sode, užsiimti namų gražinimu“, – kalba frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Kęstutis Mažeika.
Seimo pirmininkė tvirtina, kad nuo kovo vidurio įstatymų leidėjai padirbėjo iš peties. Rusijai pradėjus karą Ukrainoje, pasirūpino pabėgėliais iš Ukrainos, skubiai padidino finansavimą krašto gynybai, palengvino sąlygas atsinaujinančiai energetikai, patvirtino antiinfliacinį planą, kuriuo didina socialines išmokas ir kompensuoja dalį išsipūtusių dujų ir elektros kainų.
„Sesijoje pasitaikė ir nemalonių epizodų, bet tai buvo tik epizodai, pora savaičių neturi nubraukti 4,5 mėn rezultatyvaus darbo sudėtingomis aplinkybėmis“, – tikina Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Laisvės partija džiaugiasi, kad įveikė pirmąjį barjerą – patiekimo stadiją ir Seimas toliau eis link kanapių dekriminalizavimo ir vienalyčių asmenų civilinės sąjungos įteisinimo.
„Abu projektai, kurie yra svarbūs žmogaus teisių srityje dėl baudžiamųjų įstatymų panaikinimo, dėl civilinės sąjungos praėję pateikimą, tas yra gerai“, – sako ministrė Aušrinė Armonaitė.
Visgi opozicijos atstovai priežasčių džiaugtis pastarąja Seimo sesija nemato. Sesija pasižymėjo didžiule opozicijos ir valdančiųjų priešprieša – po valdančiųjų skubiai sušaukto nenumatyto posėdžio žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui poste išsaugoti, opozicija dvi savaites boikotavo valdančiuosius – posėdžiavo atskirai. Ir nors po to opozicija grįžo prie bendrų stalų, valdančiuosius toliau kaltina abejingumu infliacijos skurdinamų eilinių piliečių bėdoms ir toliau atidėliojama mokesčių reforma.
„Su mokesčiais geriausia daryti pirmą kadencijos pusę. Ji pasibaigė. Tikėtis, kad bus esminiai žadėti pokyčiai nedelsiant dar rinkimų kampanijos metu, mokesčių sistemos sutvarkymas, dabar tikėtis yra pakankamai sunku“, – kalba S. Skvernelis.
„Nesirūpina žmonėmis, gerovės valstybė atidėta“, – tikina A. Sysas.
„Buvo malamasi klausimais, nagrinėjant juos, kurie susiję su asmeniniais postais, sostais arba veliamasi su įvairiais įgeidžiais – kalbu apie bandymą dekriminalizuoti kanapes. Labai pasigedau ekonominių klausimų, socialinių, kurie būtų jautrūs, padėtų įveikti infliacijos iššūkius. Turėti infliaciją kaip Rusijai, ES šaliai garbės nedaro“, – tvirtina A. Širinskienė.
„Blogėja situacija ekonomikoje, sprendžia savo partijos, valdančios daugumos reikalus, bet tai nieko bendra neturi su Lietuvos žmonių geresniu gyvenimu“, – sako K. Mažeika.
O štai anot apžvalgininko Vytauto Bruverio, būtent karas Ukrainoje valdantiesiems padėjo pasikelti savo reitingus.
„Opozicija pamatė, sunerimo, kad karas Ukrainoje atneša naudą reitinguose valdantiesiems, Tėvynės sąjungai. Opozicijai reikėjo bandyti persukti politinės darbotvarkės ir visuomenės dėmesio rodykles į vidaus politiką. Tą jie pabandė daryti. O valdančiųjų nebuvo didelių klaidų, skandalų, politinių kolapsų. Turint omeny mūsų politinę situaciją, politinę kultūrą, tradicijas, vien jau tai yra didelis pasiekimas“, – komentuoja V. Bruveris.
Beje, gali būti, kad seimūnams vasarą gali tekti vėl susirinkti į neeilinę sesiją ratifikuoti Suomijos ir Švedijos stojimą į NATO. O kartu balsuoti ir dėl mandato atėmimo iš Petro Gražulio. Jam jau gresia ir apkalta. Apeliacinis teismas paliko galioti žemesnės instancijos teismo sprendimą skirti Gražuliui 15 tūkst. eurų baudą „Judex“ byloje.
Na o vasarą, kai Seimo rūmai ištuštės, ant trečių rūmų stogo pradės darbuotis bitės. Štai socialdemokratas Gintautas Paluckas, suderinęs su Seimo valdyba, atgabeno tris avilius, kuriuose, tikisi bitės toliau gyvens ir neš medų.
„Seimas turės savo medų kaip Lenkijos senatas ir panašios institucijos Europoje. Tikėkimės, turėsime ir papildomą funkciją kaip nusiraminimo kampelį. Bitės nemėgsta nervingų, keikūnų, plačiagerklių, jei kažkas labai pasikarščiuos, galės su bitėmis nusiraminti“, – sako Socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas.