Portalo tv3.lt skaitytoja Rasa skundėsi per maža neįgalumo pensija.
„Turiu bėdų su sąnariais. Taigi teko atsisakyti mokytojos darbo, kuriame praleidau beveik 20 metų skundėsi moteris. Dabar gaunu vos 200 eurų dydžio neįgalumo pensiją. Iš kurios pragyventi neįmanoma, gerai, kad vyras dirba. Abu ir gyvenam iš jo algos.
Tuo metu kaimynė irgi gauna neįgalumo pensiją, kurios dydis siekia daugiau nei 300 eurų. Taip pat ji dar puse etato ir dirba. Taigi, nesuprantu, kaip ir kodėl ji gauna neįgalumo pensiją, jeigu gali ir toliau dirbti“, – piktinosi moteris.
Ji spėliojo, kad, ko gero, kaimynė susitaria su savo gydytoju, bet juk kiti specialistai turėtų matyti tikrąją jos būklę.
„Pikta, kai tokia sistema, kad kiekvienas užsimanęs neįgalumo pensijos, ją gali ir gauti. O man dabar belieka vietoje neįgalumo pensijos eiti į išankstinę pensiją, kuri, tikiuosi, bus didesnė“, – vylėsi moteris.
Kaip nustato neįgalumą?
Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra (ANTA) komentavo, kad į juos gali kreiptis tik tie gyventojai, kurie turi gydytojo siuntimą su aprašyta asmens sveikatos būkle.
„Gydantis gydytojas sprendžia dėl siuntimo poreikio. Asmens su negalia statusą patvirtina ANTA išduodamas asmens su negalia pažymėjimas. Kilus įtarimui, kad dokumentas yra suklastotas – pranešame policijai. Rekomenduojame pranešti ir kitų organizacijų atstovams“, – įspėjo ANTA.
Anot jos, asmenys, kreipdamiesi į ANTA dėl negalios nustatymo, turi pateikti: prašymą; gydytojo parengtą siuntimą ir medicininius dokumentus; asmens tapatybės dokumentą ir skaitmeninę asmens nuotrauką.
„Agentūroje vertinant asmens negalią yra vertinami medicininiai dokumentai (gydytojo parengtas siuntimas, gydytojų konsultacijų dokumentai, patvirtinantys nustatytas diagnozes, taikytą gydymą ir medicinos priemonių panaudojimą) ir, siekiant įvertinti asmens individualios pagalbos poreikį, pildomas klausimynas.
ANTA darbuotojas, jam kilus įtarimui dėl galimo sukčiavimo atvejų, apie tai informuoja tiesioginį vadovą. Agentūroje taip pat veikia Prevencijos skyrius, kuris, gavęs fizinių ar juridinių asmenų pranešimus apie galimų pažeidimų atvejus, juos nagrinėja ir imasi atitinkamų tolimesnių veiksmų. Taip pat atliekama ANTA priimtų sprendimų periodinė kontrolė“, – komentavo ANTA.
Anot jos, „Sodra“, kaip išmokas skirianti ir mokanti institucija, prižiūri ir vykdo asmenų dalyvumo lygio, neįgalumo lygio, jo priežasties, atsiradimo laiko ir termino nustatymo pagrįstumo ir teisėtumo tikrinimus.
Kaip gauti neįgalumo pensiją?
„Sodros“ duomenimis, netekto darbingumo pensiją gauna 116,4 tūkst. žmonių, invalidumo pensiją gauna 22,2 tūkst. žmonių.
Mažiausias pensijas – iki 145 eurų – gauna 580 netekto darbingumo ir 39 invalidumo pensijos gavėjai.
Didžiausias pensijas – per 1 tūkst. eurų – gauna 540 netekto darbingumo ir 84 invalidumo pensijos gavėjai.
Anot „Sodros“ teisę gauti šalpos negalios pensiją turi asmenys, kuriems nustatyta sunki, vidutinė ar lengva negalia.
Tačiau tuo pačių metu jie negali gauti senatvės pensijos ar kitų pensinių išmokų. Gyventojas turėtų pasirinkti vieną pensiją – neįgalumo arba senatvės.
Į „Sodra“ dėl neįgalumo pensijos gyventojas turėtų kreiptis po to, kai jam buvo nustatytas dalyvumo lygis arba jis buvo pripažintas asmeniu su negalia.
Galima dėl neįgalumo pensijos kreiptis ir vėliau, tačiau atgaline data galima susigrąžinti pensiją tik už 6 mėnesius.
Prašymą su kitais reikalingais dokumentais galima pateikti internetu, paštu arba atvykus į „Sodros“ skyrių.
Šalpos negalios pensija bus paskirta ne vėliau nei per 10 darbo dienų nuo prašymo su visais reikalingais dokumentais pateikimo ir/ar duomenų gavimo „Sodros“ skyriuje dienos.
Šalpos negalios pensija yra mokama už praėjusį mėnesį.
Pritariu, nesąžininga. Neįgaliam pensininkui tenka pirkti higienos priemones ar vaistus, kurie ne visi kompensuojami, reikia primokėti ir panašiai. Ligotas pensininkas tikrai skiriasi nuo sveiko pensininko.