„Kinija tiekia Šiaurės Korėjai beveik visą jos sunaudojamą naftą. Rusija yra stambiausia šiaurės korėjiečių darbdavė“, – sakoma JAV valstybės sekretoriaus Rexo Tillersono išplatintame pareiškime.
„Kinija ir Rusija privalo imtis tiesioginių veiksmų ir tokiu būdu aiškiai parodyti, kad jos netoleruos tokių neatsakingų raketų paleidimų“, – priduriama jame.
Ši raketa buvo paleista praėjus kelioms dienoms po to, kai Jungtinių Tautų Saugumo Taryba vienbalsiai pritarė naujoms sankcijoms Šiaurės Korėjai, kuriomis siekiama nubausti šią uždarą valstybę už jos šeštą branduolinį bandymą, surengtą anksčiau šį mėnesį.
Tai yra jau aštuntas JT sankcijų paketas, paskelbtas Pchenjanui nuo 2006 metų, kai jis pirmąkart išbandė branduolinį užtaisą.
R.Tillersonas sakė, kad naujos baudžiamosios priemonės nėra „nei grindys, nei lubos tų veiksmų, kurių turėtume imtis“.
„Raginame visas šalis imtis naujų priemonių prieš Kim Jong Uno režimą“, – sakė valstybės sekretorius.
„Šios nesiliaujančios provokacijos tik gilina Šiaurės Korėjos diplomatinę ir ekonominę izoliaciją“, – pridūrė JAV diplomatijos vadovas.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas kol kas nekomentavo naujausio Pchenjano balistinės raketos bandymo. Baltieji rūmai patikino, kad prezidentui buvo pranešta apie naują raketos paleidimą.
Jungtinių Tautų Saugumo Taryba penktadienį 15 val. vietos (22 val. Lietuvos) laiku rengia skubų posėdį už uždarų durų, šaukiamą JAV ir Japonijos iniciatyva.
Pietų Korėjos gynybos ministerija nurodė, kad penktadienį paleista raketa veikiausiai nuskriejo apie 3 700 km ir pasiekė 770 km aukštį. Šie rodikliai yra gerokai didesni nei rugpjūčio pabaigoje paleistos raketos „Hwasong-12“, kuri taip pat praskriejo virš Japonijos teritorijos.
Rugsėjo 3 dieną Šiaurės Korėja atliko šeštą ir kol kas galingiausią branduolinį bandymą. Pchenjanas pareiškė, kad sėkmingai išbandė termobranduolinę bombą, kurią gali nešti tarpžemyninė balistinė raketa (ICBM).