„Labai pavojingas laikotarpis, kol pradės dirbti nauja Jungtinių Valstijų administracija. Tai sausio antroji pusė. Esu labai susirūpinęs, ir ne tik dėl Ukrainos. Tikėkimės, kad ir Alepo miestas iki to laiko nebus sulygintas su žeme. […] Rusija nėra supergalia, ji yra superproblema. Tai esminis skirtumas. Nepaisant, ko mes tikimės, Rusija nėra partnerė“, - sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Ekspertai ir politikai Linkevičiui pritaria – priminti aljansui apie grėsmę iš Rytų sveika. Perimti valdžios vadeles iš Obamos Trumpui nebus lengva, ypač kai naujasis prezidentas orientuotas tik į vidaus politiką.
„Jeigu iškiltų tam tikros provokacijos, prezidentas būtų svarbiausia figūra, kuri priimtų sprendimus, nes juos reikės priimti čia ir dabar, nesitariant nei su Kongresu, nei su Senatu. Rusija gali būti tas žaidėjas, kuris pabandys patikrinti situaciją“, - mano Rytų Europos studijų centro vadovas Linas Kojala.
Nors Baltijos šalys nėra tokios nesaugios kaip Ukraina ar Sirija, grėsmė slypi Karaliaučiuje. Rusija čia dislokavo raketų sistemas „Iskander“. Pasak ekspertų, nereikia baimintis, kad šalia mūsų ims kristi bombos, tačiau oro erdvės pažeidimų, informacinių atakų turbūt nemažės. Kita vertus, Lietuvos padėtis geresnė nei Latvijos ar Estijos, kurių ketvirtadalis gyventojų – etniniai rusai ir kur gali kilti rimtesnių provokacijų ir NATO tiesiog nežinos kaip reaguoti.
Rusija Trumpo pergalę rinkimuose pasitiko su šampanu. Ne be reikalo – Trumpas NATO aljansą yra pavadinęs atgyvena ir pareiškęs, kad Jungtinės Valstijos gins Baltijos šalis, tik jeigu jos įgyvendins įsipareigojimus. Kol kas Trumpas ir Vladimiras Putinas vienas kitam simpatizuoja. Antra vertus, Trumpo veiksmai gali smarkiai skirtis nuo priešrinkiminių plepalų, o ir su Putinu jie kol kas bendravo tik telefonu.
Ekspertai sako – įsibaiminti nereikia.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.