• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nerimstant aistroms dėl daržovių kainų Lietuvos prekybos centruose, į portalą tv3.lt kreipėsi pasipiktinęs skaitytojas, primindamas, kokios daržovių kainos vyravo dar 2013 m. Vaikinas įsitikinęs – daržovių kainos, litais skaičiuojant į eurus, dabar paaugo „vienas prie vieno“.

Nerimstant aistroms dėl daržovių kainų Lietuvos prekybos centruose, į portalą tv3.lt kreipėsi pasipiktinęs skaitytojas, primindamas, kokios daržovių kainos vyravo dar 2013 m. Vaikinas įsitikinęs – daržovių kainos, litais skaičiuojant į eurus, dabar paaugo „vienas prie vieno“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Įkeliu Jums vieno prekybos centro „Maxima“ reklaminį bukletą su kainomis balandžio mėnesio pabaigos ir gegužės pradžios”, – rašo 2013 m. prekybos centro „Maxima“ reklaminės skrajutės kopiją portalui tv3.lt atsiuntęs Mindaugas.

REKLAMA

Produktų kainos 2013 m. (skaitytojo nuotr.)  

Skrajutėje matyti, kad 2013 m. balandžio 15-27 d. galiojo nuolaidos šviežiems pomidorams ir ilgavaisiams agurkams. Tuomet 1 kg pomidorų kainavo 5,99 Lt, 1 kg ilgavaisių agurkų – 1,99 Lt.

Šiuo metu, kaip skelbiama žiniasklaidoje, prekybos centre „Maxima“ 1 kg ilgavaisių agurkų kainuoja 2,89 Eur (apie 9,98 Lt), 1 kg pomidorų – 4,99 Eur (apie 17,23 Lt).

REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai nei agurkai, nei pomidorai nekainavo tiek, kiek dabar, nors kažkodėl jie visur bando gintis kad tokios kainos ir buvo. Tai kaip tai vadinti teisingu kainų perskaičiavimu?

Manau, tai yra žmonių apgaulė, nes algos pakito tai pagal normalų lito ir euro santykį, o kainos pasikeitė vienas prie vieno. Gal pasiūlyti visam Seimui akciją „išgyvenk iš minimumo metus nuomojamame bute“ ir gal tada supras, kaip kas, nes jie nemato bėdų, kadangi nejaučia ir pinigų stygiaus“, – laiške daržovių kainomis piktinosi Mindaugas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teigia kovojantys su prekybininkais

Prekybos tinklo „Maxima“ atstovė spaudai Renata Saulytė teigė, jog prekybos centrų kaltinti dėl išaugusių daržovių kainų nėra pagrindo.

„Maxima“ daržovių neaugina. Mūsų kainos dalis iš tikrųjų yra labai nedidelė. Pagrindinę „liūto“ dalį pasiima augintojas, kuris tą produktą ir kuria, dar yra mokesčiai.

REKLAMA

Daržovių kainos yra vienodos visuose tinkluose, kalbant ir apie tuos pačius agurkus ar pomidorus. Mes irgi sekame konkurentus ir konkuruojame ta pačia kaina, taip kad ne „Maxima“ diktuoja kainas. Daržovių kainas diktuoja, visų pirma, Europos daržovių kainos, derliai, o Lietuvoje – gamintojai, kiek jiems reikia resursų, kad tas daržoves užauginti“, – portalui tv3.lt sakė R. Saulytė.

REKLAMA

Pašnekovė tikino, kad tiek prekybos centras „Maxima“, tiek ir kiti tinklai nėra suinteresuoti aukštomis kainomis.

„Prekyba su augintojais mums yra tikras mūšis tikrąja to žodžio prasme. Mes, norėdami pas save pasikviesti klientą, visada konkuruojame su tam tikrais produktais, o daržovės ir yra tas produktas, dėl kurio konkuruojame. Konkurentai tarpusavyje turi maržas, bet jas didinti, didinti, didinti negali. Mums brangios daržovės absoliučiai nepadeda konkuruoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiekvieną kartą, kai atvažiuoja naujas derlius, palyginame jį su įvežtiniu ir visą laiką tos kainos yra kosminės. Klausiame, kas nutiko – mažas derlius“, – aiškino R. Saulytė.

Augintojai: paaiškinimas yra labai paprastas

Portalo tv3.lt kalbintas Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas Martynas Laukaitis teigė, jog pomidorų ir kitų daržovių kainos šiemet ūgtelėjo dėl elementarių priežasčių.

REKLAMA

„Paaiškinimas yra labai paprastas. Praeita vasara buvo labai karšta ir sausringa, todėl ūkininkai turėjo mažesnį derlių ir, kai tiesiog rinkoje atsiranda kažkoks trūkumas, automatiškai rinka reaguoja ir kainos kyla.

Kadangi aplinkinėse rinkose yra panaši situacija, tai nėra, iš kur atsivežti pigesnių daržovių. Praeitais metais apie 20 procentų yra prastesnis derlius, lyginant su vidutiniu derliumi“, – aiškino M. Laukaitis.

REKLAMA

Kodėl 2013, 2014 metais, kaip parodė ir portalui tv3.lt atsiųstame prekybos centro „Maxima“ skrajutėje, daržovės buvo gerokai pigesnės negu dabar? Lietuvos daržovių augintojų asociacijos atstovo teigimu, tai nutiko dėl tam tikros situacijos rinkoje.

„2014 metais daržovių kaina buvo viena iš žemiausių per 20 metų, nes užsidarė Rytų rinkos. Tiesiog Europoje jautėsi perteklius ir buvo rekordiškai žemos kainos, o ankstesniais metais rinkos kainos svyruodavo panašiai“, – aiškino M. Laukaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Brangimo nemato

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas portalui tv3.lt teigė, jog tai, kas dabar vyksta su lietuviškų daržovių kainomis, nereikėtų vadinti produktų pabrangimu.

„Jeigu pažiūrėti į praėjusius metus, šiemet kai kurios daržovės yra net pigesnės. [...] Pomidorai, palyginti su praėjusiais metais, yra šiek tiek brangesni, o agurkai yra pigesni. Taigi, tikrai negalima sakyti, kad pabrangimas yra įvykęs, juo labiau euro įvelti į visą šitą tikrai nereikėtų ir nederėtų, nes euras buvo įvestas prieš pusantrų metų.

REKLAMA

Praėjusių metų pabaigoje pateikti duomenys rodo, kad iš visų stebimų kasdienio maisto prekių didesnė dalis labiau pigo negu brango arba buvo labai panašios kainos. Tai brangimo tikrai nėra, ažiotažas kilęs ir žmonėms kylantis klausimas, kad viskas yra labai brangu, iš tiesų nėra tikslus“, – teigė L. Vilimas.

REKLAMA

Pasak prekybininkų atstovo, lietuviškų daržovių pavasarį kainų ūgtelėjimą lemia produktų pasiūlos pokyčiai.

„Sezono pradžioje kiekvieną kartą pasiūla iš mūsų augintojų, kurių Lietuvoje yra vos keletas, yra labai nedidelė. Mums augintojai yra paaiškinę ir tos priežastys yra objektyvios – šaltesnis pavasaris, kai kurie augintojai renovacijas pas save vykdo, taigi tas daržovių auginimo plotas yra sumažėjęs.

REKLAMA
REKLAMA

Visa tai yra pradžia to, kad į parduotuves atkeliauja ribotas kiekis tų lietuviškų daržovių pačioje sezono pradžioje, o lietuviai labai mėgsta lietuviškas daržoves. Tai yra labai geras dalykas, bet, iš kitos pusės, reikia suprasti, kad, esant mažai pasiūlai, tų daržovių kaina yra tikrai pradžioje didesnė“, – aiškino L. Vilimas.

L. Vilimas (nuotr. Fotodiena.lt)

O kiek iš lietuviškų daržovių pardavimo išlošia patys prekybininkai? L. Vilimas atviravo, kad iš esmės prekybininkai šiuo metu netgi patiria nuostolį.

„Pavyzdžiui, pomidorai. Kai kurių prekybininkų dalis siekia nuo 6-7 iki 10 euro centų nuo galutinės kainos, tai yra tiek, kiek prekybininkas gauna nuo galutinės produkto kainos. Dabar, įskaičiavus tai, kad ūkiai yra mažesni, per juos reikia pervažiuoti ir susirinkti nedidelius kiekius pomidorų, tai vien tik logistikos kaštai yra didesni negu ta dalis kainos, kurią tu užsidedi, taigi pardavimas to produkto tampa nuostolingas“, – komentavo Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų