Elektros perdavimo bendrovė „Litgrid“ per „NordPool“ biržą pranešė, kad „NordBalt“ jungties bandymai sėkmingai užbaigti ir jungtis pradėjo veikti bandomuoju režimu.
„Kartu su partneriais Švedijoje nuosekliai ir kantriai atlikome visus sistemos bandymus ir esame laimingi, galėdami pasiūlyti naują elektros tiekimo šaltinį elektros rinkai. Tai yra istorinė akimirka Lietuvos elektros vartotojams ir rinkos dalyviams, nes jau per jungties darbą bandomuoju režimu galėsime įvertinti „NordBalt“ naudą“, – pranešime spaudai sakė „Litgrid“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas Daivis Virbickas.
Anot jo, „NordBalt“ smarkiai padidina elektros perdavimo patikimumą šalyje, nes jungtis su Švediją nešaltą žiemos dieną piko metu gali užtikrinti apie 50 proc. viso elektros poreikio Lietuvoje.
Nurodoma, kad einamosios dienos elektros biržoje Elbas elektra 700 MW galios jungtimi galima bus pradėti prekiauti nuo trečiadienio 15 val. Lietuvos laiku, o nuo ketvirtadienio bus galima sudarinėti elektros pirkimo sandorius kitai dienai.
Elektros biržos „Nord Pool“ Lietuvos prekybos zonoje ketvirtadienį vidutinė elektros kaina yra 28,03 euro už megavatvalandę (MWh), o Švedijos ketvirtojoje prekybos zonoje, kuri sujungta su Lietuva per „NordBalt“ kabelį, – 26,47 euro už MWh.
„Litgrid“ atstovė spaudai Gabrielė Patriubavičiūtė BNS informavo, kad bandomuoju režimu „NordBalt“ veiks iki 8 savaičių. Vėliau jungtis pradės veikti įprastu režimu. Nuo įprasto jungties veikimo darbas bandomuoju režimu skiriasi tuo, kad jos veikimo patikimumas yra mažiau prognozuojamas, jungtis gali atsijungti ir neveikti nuo kelių valandų iki savaičių.
„NordBalt“ bandymai pradėti vasario pradžioje, jų metu elektra būdavo perduodama iš Švedijos į Lietuvą ir atvirkščiai, jungtis buvo išmėginta ir maksimalia 700 MW galia.
Dėl pernai gruodį kilusio gaisro netoli Nybru keitiklio stoties „NordBalt“ testavimo darbai buvo sustabdyti neribotam laikui, o sausio pradžioje jie atnaujinti.
550 mln. eurų vertės 453 kilometrų ilgio pirmosios Lietuvos ir Švedijos elektros jungties statyba baigta pernai lapkritį. 453 kilometrų elektros tiltas veiks iki 700 MW galia – tai prilygsta maždaug pusei Lietuvos vartotojų elektros poreikių nešaltą žiemos dieną.