• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
79
Išskirtinis padalinys Pravieniškių kalėjime: nuteistieji čia gyvena kitaip (tv3.lt koliažas)

Lietuvoje kol kas vieninteliame pagal norvegišką modelį sukurtame TOG padalinyje bausmę gali atlikti tik griežtus kriterijus atitinkantys nuteistieji. Darbas su jais čia vyksta kitaip nei kitose įkalinimo įstaigose.

79

Lietuvoje kol kas vieninteliame pagal norvegišką modelį sukurtame TOG padalinyje bausmę gali atlikti tik griežtus kriterijus atitinkantys nuteistieji. Darbas su jais čia vyksta kitaip nei kitose įkalinimo įstaigose.

REKLAMA

TOG padalinys Pravieniškių 1-ajame kalėjime veikia jau daugiau kaip metus. Pasiteisinus šiam daugiau finansinių ir žmogiškųjų resursų reikalaujančiam projektui, tikėtina, kad tokių vietų atsiras ir kituose Lietuvos miestuose.

Plačiau apie šį norvegišką projektą ir apčiuopiamą naudą nuteistųjų resocializacijos procese papasakojo Pravieniškių 1-ojo kalėjimo Dinaminio saugumo ir TOG padalinio koordinatorius Karolis Poderis.

Papasakokite apie TOG padalinio idėją.

TOG padalinys yra vienas iš projektų, kuriuos vykdome kartu su Norvegijos Karalyste. TOG padalinyje gyvena nuteistieji, kurie yra pakartotinai nusikaltę. Siekiama mažinti jų recidyvą. TOG išvertus iš norvegų kalbos reiškia traukinys. Lietuvoje kol kas turime vienintelį TOG padalinį, bet yra planų atidaryti dar vieną Vilniuje.

REKLAMA
REKLAMA

Kokius nusikaltimus padarę asmenys atlieka bausmę šiame padalinyje?

Nusikaltimai daugiausia susiję su vagystėmis, sukčiavimais. Esame turėję asmenį, kuris įvykdė plėšimą su žmogžudyste. Tik mes nepriimame žmonių, kurie yra aktyviai vartojantys draudžiamas medžiagas. TOG padalinys nėra orientuotas į priklausomybes. Taip pat čia negali patekti asmenys, kurie buvo teisti už seksualinius nusikaltimus prieš vaikus. Tai yra atskira specifika.

REKLAMA

Kuo skiriasi nuteistųjų gyvenimo sąlygos TOG padalinyje ir eiliniame būryje?

TOG padalinyje yra sustiprinta nuteistųjų resocializacija, padidintas jų užimtumas. Po to, mes turime atskirą kiemelį, kur stengiamės riboti bendravimą. Čia gali patekti tik labai motyvuoti nuteistieji, todėl yra itin svarbu sužiūrėti, su kuo tie nuteistieji bendrauja. Kai yra vienas motyvuotas, o kitas nelabai tikisi išeiti į laisvę, tai yra labai svarbu kontroliuoti tokius dalykus.

REKLAMA
REKLAMA

TOG padalinyje nuteistieji gyvena po vieną arba po du. Tai yra labai svarbus dalykas, nes viskas prasideda nuo saugumo jausmo. Kitur turime pavyzdžių, kai gyvena vienoje erdvėje po 10-20 žmonių, tai nuteistieji pasakoja, kad tokiu atveju visada jauti stresą.

Pavyzdžiui, tu grįžti iš kažkur, o kameroje nerandi savo daiktų. Arba kažkas turi rutiną kitokią ir iki 2-3 val. nakties negali užmigti. Buvo dar vienas nuteistasis, kuris 4 ryto pradėdavo pusryčius gamintis. Tu visada jauti, kad kažkas kvėpuoja į nugarą, o tai sukelia daug streso. TOG padalinyje yra užtikrinamas tas bazinis saugumo poreikis. Čia nuteistieji yra ramesni, mažiau impulsyvūs. Šiuo metu padalinyje galime apgyventi iki 12 nuteistųjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dalykas, kurio neturi kiti būriai, mes bendradarbiaujame su Probacijos tarnyba. Mūsų TOG padalinyje gyvena tik nuteistieji iš Kauno regiono. Kai jie išeis į laisvę, juos perims Probacijos darbuotojai, kurie ir dabar su jais susitinka įkalinimo įstaigoje. Tai yra tęstinis darbas. Dukart per savaitę šiuo metu susitinkama, kalbamasi, vykdomos veiklos. Ir tada, kai asmuo yra paleidžiamas lygtinai, tas bendras darbas yra tęsiamas laisvėje.

Nuteistieji kartais jaučiasi, kad yra mėtomi nuo vienos instancijos prie kitos. Tada to tęstinumo nėra.

REKLAMA

Kiek laiko jau veikia TOG padalinys?

TOG padalinys veikia jau beveik 1,5 metų.

Kokie didžiausi privalumai išryškėjo per šį laikotarpį ir ko dar nepavyko įgyvendinti?

Galiu pasidžiaugti, kad per šį laikotarpį iš mūsų nuteistųjų nesulaukėme nė vieno skundo. Jei atsiranda problema, tai bandome ją išspręsti čia ir dabar. Palyginimui, kitame būryje per dieną sulaukiama ir 3-5 skundų.

Vienam sugedo televizorius. Visada yra žmogus, kuris padės. Aišku, tokio bendravimo kaina yra labai dideli žmogiškieji resursai. Tad šis malonumas yra labai brangus, bet tuo pačiu ir itin veiksmingas. Labai svarbu, kad pas mus dirbama su nedideliu nuteistųjų skaičiumi.

REKLAMA

Labai daug laiko skiriame resocializacijai ir bendravimui. Turime bendrus pietus. Kepa pyragus ir visi valgome. Tai labai svarbu. Patys nuteistieji sako, kad jiems norisi bendrauti su laisvėje gyvenančiais žmonėmis. Kad pareigūnas kažką papasakotų, o nebūtų tik formalus darbuotojas.

Vienas sakė, kad labai pavargo nuo pokalbių su nuteistaisiais. Tos jų negatyvios temos jam buvo tiek įgrisusios, tad galimybė pabendrauti su pareigūnais ar kitais laisvėje gyvenančiais asmenimis – tarsi atokvėpis nuo visko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turime Nevyriausybinių organizacijų, kurių atstovai konsultuoja, veda įvairius užsiėmimus. Po to, kartais turime ir savanorių, praktikantų. Žmogiškojo indėlio turime, bet iš esmės žmonių resursų visada trūksta.

Kaip vyksta atranka į TOG padalinį?

Mūsų komandos darbuotojai vykdo pokalbį su nuteistuoju. Jis turi atitikti numatytus kriterijus, kad galėtų čia patekti. Pavyzdžiui, keli žmonės atėjo iš modulinių namelių, kur turi taip pat laisvesnes gyvenimo sąlygas. Jie nori noro keistis, nes TOG padalinyje, nors tvarka ir yra kiek griežtesnė, bet čia sudaromos visos sąlygos teigiamiems pokyčiams.

REKLAMA

Esminiai kriterijai – pakartotinis nusikalstamumas, kai žmogus būna padaręs keletą nusikalstamų veikų. Taip pat jam privalo būti taikoma galimybė išeiti į laisvę anksčiau laiko. Pas mus gali patekti tie, kurie per 9-18 mėnesių laikotarpį gali kreiptis dėl lygtinio paleidimo. Kitas kriterijus – Kauno miestas ir regionas. Asmuo turi būti ten deklaruotas, kad išėjus į laisvę, Probacijos tarnyba galėtų toliau su juo dirbti.

Ar pasitaikė atvejų, kad patekęs į TOG padalinį nuteistasis norėtų sugrįžti į kitą būrį?

REKLAMA

Per metus laiko iš TOG padalinio patys esame pašalinę 3-4 asmenis. Jie galvojo, kad čia patekę tampa išskirtiniais, pradeda reikalauti įvairiausių sąlygų. Arba matome, kad čia patekus tam asmeniui pasikeitė viso būrio gyvenimo dinamika. Pavyzdžiui, asmuo įnešė daug destrukcijos. Mes kreipiame daug dėmesio į psichologinį mikroklimatą.

Kodėl svarbus tas 9-18 mėnesių terminas dėl lygtinio paleidimo?

Paskaičiavome, kad tai yra optimalus laikas praleisti šioje programoje. Mes žmogų ruošiame laisvei, būna vykdoma stipri resocializacija, žmonės čia privalo eiti dirbti. Vienas iš rizikos veiksnių yra ilgalaikis nedarbas, kai nuteistasis neturi įgūdžių dirbti. Tokiam žmogui laisvėje būna itin sunku, kai daug metų nieko neveiki, gali pietų 3 valandas pamiegoti. Su tokiu režimu išėjus į laisvę būna sudėtinga. Prasideda problemos, nes būni nepasiruošęs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokius darbus gali dirbti nuteistieji?

Pagrindinis darbas yra siuvykloje. Nuteistieji siuva maišus, atliekami kiti su tuo susiję darbai. Turime dvi pamainas.

Ar jau turite išėjusių iš TOG nuteistųjų?

Turime ir išėjusių, ir grįžusių. Čia patenka pakartotinai nusikalsti linkę asmenys, todėl pakeisti 100 proc. visus būtų labai sudėtinga. Esmė, kad po TOG padalinyje praleisto laiko ženkliai sumažėja pakartotinio nusikalstamumo rizika.

dar, kad žmogžudžiai čia nepatenka, nes tokiom sąlygom dykai gyventi kiekvienas veržiasi. Sanatorija, be kitaip, iki amžiaus galo turbūt stengiasi išlikti, išėjai padarei nusikaltimą ir vėl tavimi rūoinasi, o tu jiems mintyse galinai vidurinį pirštą
Kaleijime nusikalteliams naujai remontai, o savivaldybių socialiniai butai be remonto.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų