Apie artimiausių dienų orus bei prognozes vasarai ketvirtadienį naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo sinoptikas Arūnas Bukantis ir Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas prof. habil. dr. Julius Kalibatas.
Pasak sinoptikų, šios savaitės ketvirtadienis ir penktadienis – karščiausios dienos, kai termometrų stulpeliai kai kur muša šilumos rekordus. Tačiau jau šeštadienį temperatūra ims kristi – dieną šils iki 25 laipsnių, o per Velykas orai dar labiau atvės: aukščiausia temperatūra svyruos tarp 20–23 laipsnių.
Kokie orai laukia artimiausiu metu?
Sinoptikai praneša, kad po švenčių atvėsimas bus dar stipresnis – gegužės pradžioje vyraus vos 14–18 laipsnių šiluma, o naktimis dar labiau kris, dėl to vietomis prognozuojamos net šalnos.
„Nors temperatūra einant į gegužės mėnesį turėtų kilti, ji atvirkščiai – kris. Sutiksime gegužės mėnesį su vyraujančia temperatūra tarp 14–18 laipsnių. Pajūryje, kaip visada pavasarį, turėtų būti vėsiau, tai ten apie 10–14 laipsnių, o likusioje Lietuvos dalyje tarp 14–18 laipsnių“, – aiškina sinoptikas.
„Tada grįšime į tokį foną, kuris būdingas šiam laikotarpiui. Nuo balandžio 26 dienos naktimis temperatūra kris iki 3–8 laipsnių, todėl atsiras ir šalnų tikimybė“, – pažymi sinoptikas.
Jis pabrėžia, kad šalnos yra itin žalingos augalams.
„Viskas žydi anksčiau, vegetacija jau įsibėgėja, tai tokios šalnos, įvykusios aktyvios vegetacijos laikotarpiu, yra pripažįstamos kaip žalingos ir neišvengiamai padaro poveikį žydintiems augalams“, – sako jis.
Sinoptikas atkreipia dėmesį ir į sausrų, kurios jau tapo įprastu reiškiniu, sukeliamą žalą aplinkai.
Įsibėgėjus sėjos darbams, sinoptikas pastebi, kad kritulių prognozės optimizmo nekelia – gegužė laikoma sausiausiu metų mėnesiu, o kritulių kiekis greičiausiai nesieks net vidutinės normos (40–50 mm).
„Dabar sausros tapo jau irgi įprastu reiškiniu ir turime tokią situaciją, kai vandens nuotėkis upėse yra ties minimumo riba, nėra to pavasarinio potvynio. Esant mažesniam kritulių kiekiui nei turėtų būti vidutiniškai, numatomas dar didesnis vandens lygio kritimas.
Dirvožemyje drėgmės atsargos taip pat jau yra ties minimumo riba, nes turi dar ir sėja turi įvykti, taigi turime įžangą į sausringas sąlygas ir dviprasmišką situaciją, kuri nieko gero kol kas nežada“, – sako sinoptikas.
Magnetinių audrų pikas – ką tai reiškia?
Tuo pačiu metu gyventojai patiria ir nematomą, bet juntamą reiškinį – padidėjusį saulės aktyvumą. Sinoptikas perspėja, kad 2024–2025 m. laikotarpis yra saulės ciklo pikas, kai saulės paviršiuje labai audringi procesai –žybsniai ir išsiveržimai Žemės link, sukelia stiprias magnetines audras.
Taip pat A. Bukantis atkreipia dėmesį, kad šie procesai ne tik sutrikdo magnetinį lauką, bet turi įtakos ir meteorologiniams procesams, aukštųjų sluoksnių temperatūrai bei atmosferos cirkuliacijai.
Vis dėlto yra būdų, kaip plika akimi pastebėti magnetinę audrą.
„Kaip akivaizdžiausiai matoma – tai poliarinėmis pašvaistėmis. Dabar naktys jau trumpesnės, sunkiau būna jas išvysti, bet žiemą ar praėjusį rudenį galėjome gėrėtis tokiais reiškiniais, tai ir yra puikus įrodymas, kas saulės aktyvumas yra padidėjęs“, – aiškina sinoptikas.
Įtaką žmogaus organizmui: didelė infarktų, insultų rizika
Teigiama, kad magnetinės audros paveikia ne tik žmogaus organizmą, bet daro įtaką net radijo ryšių sistemoms, palydovų darbui ir t.t.
Pasak profesoriaus J. Kalibato, itin jautriai į jas reaguoja ir žmonių širdies ir kraujagyslių sistema, atsiranda didelė infarktų ir insultų rizika.
„Kai yra tos stiprios geomagnetinės audros, nustatyta, kad vyksta tam tikri struktūriniai pokyčiai kraujo sistemoje. Padidėja trombocitų skaičius, todėl susidaro galimybės formuotis krešuliams, o tada trombuojasi kraujagyslės.
Jeigu širdies – tai infarktas, jei smegenų – insultas. Veikia ir kitas sistemas, pavyzdžiui, centrinę nervų sistemą. Nustatyta, kad audrų metu sumažėja seratonino, o tai yra laimės hormonas, nuo kurio priklauso mūsų nuotaika ir panašiai“, – aiškina profesorius.
Be to J. Kalibatas atskleidžia ir šokiruojančią statistiką – tyrimai rodo, kad magnetinių audrų metu Pietų Afrikoje padidėja savižudybių.
Taip pat, pasak jo, anglų mokslininkai nustatė, kad ligoninėse audrų metu 36 proc. padidėjo hospitalizuotų žmonių kiekis, kurie skundžiasi sunkia depresija.
„Niekada magnetinės audros žmonėms gerai nesibaigia. Visi, kas serga migrena, stebisi, kad priepuoliai padažnėja. Kam yra paprasti galvos, jie būna didesni, nes nustatyta, kad geomagnetinių audrų metu kinta impulsų perdavimo greitis atskirose smegenų dalyse.
Taip pat buvo atlikti labai subtilūs tyrimai, kad tarp atskirų smegenų dalių atsiranda diskoordinacija, vadinasi keičiasi smegenų darbas ir be abejonės tas turi įtakos“, – aiškina J. Kalibatas.
Savaitės orų prognozė
Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė savo socialiniame tinkle „Facebook“ dalijasi artimiausios savaitės orų prognoze.
Penktadienį, balandžio 18 d., be lietaus, nebent vakare pajūryje gali trumpai nulyti. Vėjas pietų, pietryčių 3–7 m/s. Naktį +10 – +14 °C, dieną +23 – +27 °C.
Šeštadienį, balandžio 19 d., naktį kai kur gali trumpai palyti, dieną laukiamos trumpos liūtys su perkūnija – dienos pradžioje daugiausia vakarinėje, pietvakarinėje pusėje, o įdienojus jau beveik visur, gal tik šiaurės rytuose išliks sausa. Vėjas pietų, pietryčių: naktį 3–7 m/s, dieną 5–10 m/s, per perkūniją 7–12 m/s, gūsiai 15–18 m/s. Naktį +10 – +14 °C, dieną +21 – +26 °C, vakariniame pakraštyje +16 – +20 °C, pajūryje +12 – +15 °C.
Sekmadienį, balandžio 20 d., protarpiais palis su perkūnija, naktį intensyviau. Vėjas pietvakarių 6–11 m/s. Naktį +5 – +10 °C, vėsiausia vakaruose ir šiaurės vakaruose, dieną +17 – +21 °C, vakaruose ir šiaurės vakaruose +14 – +16 °C, pajūryje +8 – +13 °C.
Pirmadienį, balandžio 21 d., be ženklesnio lietaus. Vėjas: naktį nepastovus 3–7 m/s, dieną šiaurinių krypčių 6–11 m/s. Naktį +4 – +9 °C, dieną +13 – +16 °C, pietiniuose ir rytiniuose rajonuose +17 – +20 °C.
Antradienį, balandžio 22 d., be ženklesnio lietaus. Vėjas šiaurės rytų 4–8 m/s, vakariniuose rajonuose 6–11 m/s. Naktį +1 – +6 °C, dieną +10 – +14 °C.
Trečiadienį, balandžio 23 d., be ženklesnio lietaus. Vėjas rytų, šiaurės rytų: naktį 5–10 m/s, dieną 7–12 m/s. Naktį +3 – +7 °C, dieną +13 – +17 °C.
Ketvirtadienį, balandžio 24 d., jau turėtų palyti, daugiau dieną, kai kur ir su perkūnija. Vėjas nepastovus 5–10 m/s. Naktį +5 – +10 °C, vėsiausia šiauriniuose rajonuose, dieną +14 – +19 °C. Penktadienį, balandžio 25 d. palis, daugiausia pietiniuose ir rytiniuose rajonuose. Vėjas šiaurinių krypčių 6–11 m/s, pajūryje 8–13 m/s.
Visą laidos „Dienos pjūvis“ įrašą žiūrėkite straipsnio viršuje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!