• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos grybautojai ir miško mėgėjai sunerimę – prasidėjo grybų sezonas, visi tik puikuojasi pilnais krepšiais voveraičių ir kitokių grybų, bet kaip tuos grybus ramiai susirinkti, kai iš to paties miško atskrenda žinios, kad giriomis vaikšto meškos ir pikti vilkai?

Lietuvos grybautojai ir miško mėgėjai sunerimę – prasidėjo grybų sezonas, visi tik puikuojasi pilnais krepšiais voveraičių ir kitokių grybų, bet kaip tuos grybus ramiai susirinkti, kai iš to paties miško atskrenda žinios, kad giriomis vaikšto meškos ir pikti vilkai?

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 laidoje „TOP 3“.

Grybautojas iš Vilniaus Rolandas pats patyrė, ką reiškia nešti kudašių nuo tave persekiojančių vilkų – net ne nuo vieno, o nuo trijų.

„Ignalinos rajone trys vilkai vijosi, tai bėgau. Vienas iš šono bėgo, o du iš paskos. Paskui į traukinį įlipau, o ten žmonės padėjo, – pasakoja Rolandas. – Nelabai bijojau, nes supratau, kad reikia kuo greičiau spėti į traukinį. Bet tik tik spėjau, nes jie visada iš paskos bėgo, bet jei atsisuku į juos, tai ir jie sustoja. Tik mačiau, kaip jų akys blizga“.

Kaip aiškina tokius atvejus tiriantys gamtos, žvėrių ir grybų specialistai, tokie susidūrimai su vilkais labiau yra išimtis, o ne taisyklė.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra net patarlė, kad bijai vilko – neik į mišką, tačiau vilkas irgi vengia žmonių. Jei matot vilką, tai kažkas yra ne taip: jis gali būti nesveikas. Netyčia nebent, bet tai yra sunku, nes jis jus išgirs anksčiau nei jūs jį“, – teigia gamtos tyrimų centro Mikologijos laboratorijos mokslo darbuotojas Jonas Kasparavičius.

REKLAMA

Miškuose daugėja meškų

Jei vilkas miške anokia čia retenybė, tai meškos – vos ne egzotika. Bet garsus gamtininkas Selemonas Paltanavičius ragina susitaikyti su mintimi, kad renkant grybus ar uogas turėsime vis dažnesnes progas susidurti su šiais gyvūnais.

„Visi susitikimai su meška būna netyčia. Galbūt jei tyliai eini taku, o meška būna užsiėmusi – kokį kelmą plėšo, tada ji tiesiog jūsų neišgirdo“, – pasakoja S. Paltanavičius.

REKLAMA
REKLAMA

Meškos Lietuvoje išnyko prieš pusantro šimto metų, bet ne todėl, kad joms čia nepatiko gyventi ir jos pasitraukė į kaimynines šalis. Visos meškos buvo sumedžiotos tų laikų bajorų, kurie meškas šaudydavo pramogai ir vaišių stalui. Keptos meškos letenos buvo labai didelis delikatesas.

„Istoriškai meška yra Lietuvos girių žvėris. Ir statutuose apie tai rašoma, ir graviūrose medžioklės scenos vaizduojamos. Meška visą laiką pas mus buvo, bet mes ją išnaikinom, tačiau reikia vėl pratintis prie jos“, – teigia gamtininkas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rudieji lokiai grįžta į Lietuvos miškus, nes čia – labai geros sąlygos. Jiems negresia jokie pavojai, o mūsų šalies miškingumas visiškai atitinka meškų poreikius gyventi ir daugintis.  

„Po dešimtmečio mes nefantazuosime ir nesvarstysime, o mes žinosime, kad Lietuvoje gyvena apie 100 meškų, kad tai yra normalus gyvūnas. Meškoms Lietuvoje sąlygos yra puikios, joms nereikia gudžių girių, ji gali gyventi bet kurioje girioje“, – pasakoja S. Paltanavičius.

REKLAMA

Be priežasties žmonių nepuola

Nors tokios žinios grybautojams, uogautojams ir kitiems miško svečiams kelią baimę, tačiau kaimyninėse šalyse tai – visiškai normalus dalykas.

„Estijoje, nors jos teritorija yra mažesnė už mūsų, gyvena apie 800 meškų. Tai didelė populiacija, ten jų medžioja tam tikrą kiekį. Tai estai net nesuprato klausimo, ko mes bijome? Čia tas pats, kas mūsų paklaustų, ar mes bijome šernų?“, – sako gamtininkas. 

REKLAMA

Svarbu suprasti, kad meškos žmonių nevalgo. Tik mes patys iš smalsumo ar netyčia galime susidurti akis į akį su šiuo miškų galiūnu. 

„Vasarą meškos valgo gyvulinį maistą: vabzdžių lervas, paukščių jauniklius, žinduolius – gali paskersti veršelį. Meškos vengia žmonių visais įmanomais būdais, kadangi motinos, matyt, perduoda iš kartos į kartą, kad šito dvikojo reikia vengti, nes tai – vaikščiojanti mirtis“, – teigia J. Kasparavičius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O jei miške išvystumėte mešką, svarbiausia neprarasti šalto proto ir elgtis taip, kaip kad būtumėte pamatę barsuką, lapę, kurmį ar kokį kitą miško gyvūną.

„Ar tai būtų meškiukas, ar voveriukas – mes liesti ir imti negalime. Pasižiūrėjai ir nuėjai. Jokių asmenukių nereikia darytis, nors žmonės dabar turi tokią keistą madą, – pasakoja S. Paltanavičius. – Pamačius mešką reikia kuo greičiau tyliai pasišalinti, be jokio bėgimo. Jei ir esi vienas, reikia pradėti garsiai kalbėti, tiesa, nereikia šūkauti“.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ „TOP 3“ ŽIŪRĖKITE ČIA: 

 

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „TOP 3“.

tv3.lt

Jei ne vilkai,tai butu i traukini nespejes
Motina meška moko meškiuką pulti žmogų; reikia pulti visada iš priekio. Meškiukas, klausia: kodėl? Mama atsako: išsišikę, skanesni.
gerai butu ,jog ju uzsiveistu ties baltarusijos siena su lietuva ,gal emigrantu sumazetu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų