REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje automobilius stabdyti gali ir nežymėti policijos pareigūnai – tiesa, tik dienos metu, o policininkai turi būti uniformuoti, policijos automobilyje įjungti šviesos ir garso signalai. Nepaisant to, sukčiai neretai siekia apgauti žmones ir apsimesdami policijos pareigūnais, stabdo automobilius, dažniausiai siekdami apiplėšti vairuotojus, ar išsivilioti pinigus. Policijos atstovė paaiškino, kaip galima atpažinti sukčius ir ką daryti įtarus, kad jus stabdo sukčiai.

Lietuvoje automobilius stabdyti gali ir nežymėti policijos pareigūnai – tiesa, tik dienos metu, o policininkai turi būti uniformuoti, policijos automobilyje įjungti šviesos ir garso signalai. Nepaisant to, sukčiai neretai siekia apgauti žmones ir apsimesdami policijos pareigūnais, stabdo automobilius, dažniausiai siekdami apiplėšti vairuotojus, ar išsivilioti pinigus. Policijos atstovė paaiškino, kaip galima atpažinti sukčius ir ką daryti įtarus, kad jus stabdo sukčiai.

REKLAMA

Pastaruoju metu buvo pasitaikęs ne vienas atvejis, kuomet policijos uniformą dėvėję sukčiai sugebėjo apgauti gyventojus, ir taip išsivilioti pinigus. Tiesa, dažnais atvejais jie tai daro ne stabdydami automobilius.

Pavyzdžiui, sausio pradžioje Raseinių policijos komisariato pareigūnai demaskavo du asmenis, kurie Raseiniuose iš 90-metės išviliojo penkis tūkstančius eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) duomenimis, sausio 4 d. Raseiniuose gyvenančiai senjorei nepažįstamas vyras prisistatė policijos pareigūnu. Jis pasakė, kad pensininkams buvo išmokėtos pensijos netikrais pinigais, įtikino ją kupiūras patikrinti.

REKLAMA

Anot policijos, po savaitės intensyvaus Raseinių policijos pareigūnų darbo ir bendradarbiavimo su kolegomis iš Šiaulių buvo nustatyta, kad pas nukentėjusiąją, atvažiavę skolintu automobiliu, lankėsi du Kėdainių gyventojai. Jie buvo sulaikyti ir teismas sankcionavo abiejų suėmimą, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tačiau, pasitaiko ir atvejų, kuomet sukčiai pinigus išsivilioja, ar gyventojus apiplėšia būtent stabdydami automobilius.

Praėjusių metų vasarį, asmenys, apsimetę policijos pareigūnais ir panaudoję ginklą, sustabdė ukrainiečio vairuojamą automobilį – jiems pavyko pavogti virš 300 tūkst. eurų, o visą situaciją nufilmavo laidos „Farai“ komanda. Keturi nusikaltimą įvykdę vyrai buvo sulaikyti, Marijampolės apskrities VPK Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą.

REKLAMA
REKLAMA

Sulaikytiems asmenims pareikšti įtarimai dėl padarytos nusikalstamos veikos, artimiausiu metu bus sprendžiamas klausimas dėl griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimo skyrimo. Už šią nusikalstamą veiką, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 180 str. 3 d., gresia laisvės atėmimas nuo dviejų iki dešimties metų.

Siūlo atkreipti dėmesį, kaip stabdomas automobilis

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jorūnė Liutkienė paaiškino, kaip gyventojams reikėtų atskirti sukčius, nuo tikrų policijos pareigūnų. Pirmiausia, reikėtų atkreipti dėmesį, kaip stabdomas automobilis.

Policijos pareigūnas dėvi tarnybinę uniformą (yra uniformuotas) ir stabdo transporto priemonę šiais būdais:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  • duoda signalą lazdele,
  • arba moja skrituliu su raudonu atšvaitu skersai judėjimo krypties,
  • arba per garsiakalbį liepia sustoti.

Reikalavimas sustabdyti transporto priemonę taip pat gali būti išreiškiamas įjungus specialiomis spalvomis nudažyto ir policijos ženklu pažymėto automobilio švieslentę su užrašu „STOP POLICIJA“ arba „STOP“.

Tamsiuoju paros metu policijos pareigūnas, stabdydamas transporto priemonę, turi vilkėti uniformą su šviesą atspindinčiais elementais (vilkėti specialiąsias liemenes, mūvėti rankogalius ar turėti kitų šviesą atspindinčių elementų)Patrulių ekipažą sudaro ne mažiau kaip policijos pareigūnai su specialiomis spalvomis nudažyta ir policijos skiriamaisiais ženklais pažymėta motorine transporto priemone, kurios mėlynos ir (arba) raudonos spalvos švyturėliai yra įjungti.

REKLAMA

Policijos atstovė taip pat atkreipė dėmesį, jog pagal nurodytas rekomendacijas, policijos pareigūnai tamsiuoju paros metu automobilius stabdo apšviestuose keliuose, tad jeigu esate stabdomas ne apšviestoje kelio atkarpoje – sukluskite. Taip pat reikėtų nepamiršti, jog nežymėti policijos automobiliai automobilius gali stabdyti tik dienos metu.

Įtarus, kad jus stabdo ne policijos pareigūnas, reikėtų imtis šių žingsnių:

  • Nesustokite.
  • Nedelsdami skambinkite skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112
  • Informuokite operatorių dėl kilusio įtarimo, nurodykite savo važiavimo vietą ir kryptį.
  • Klausykite operatoriaus nurodymų.

Policijos atstovė J. Liutkienė primena, jog skambinant skubiosios pagalbos tarnyboms, nereikėtų pamiršti kelių eismo taisyklių – taigi, jei vairuotojas važiuoja ne vienas, skubiosios pagalbos numeriu turėtų skambinti keleivis.

REKLAMA

Sukčiams skiriamos baudos gali skirtis

Neteisėtai automobilius stabdantys ir pareigūnais apsimetinėjantys asmenys ir patys susilaukia baudų.

Vis dėlto, neteisėtas automobilio stabdymas apsimetant pareigūnų didelės baudos neužtraukia – pagal LR administracinių nusižengimų kodekso 521 str., neteisėtas vidaus tarnybos sistemos pareigūno uniformos dėvėjimas „užtraukia baudą nuo trisdešimt iki penkiasdešimt eurų“.

Nors tokia bauda gali pasirodyti itin maža, nereikėtų pamiršti, jog pareigūnais apsimetantys sukčiai bene visuomet siekia padaryti ir kitas nusikalstamas veikas – už daugelį jų taikoma baudžiamoji atsakomybė, gresia laisvės atėmimo bausmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, 2019 metais Kauno apygardos teismas išnagrinėjo ir pirmadienį paskelbė nuosprendį baudžiamojoje byloje, kurioje trys vyrai kaltinti turto prievartavimu bei vagyste, o vienas iš jų kaltintas ir neteisėtu disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.

Pasak šio teismo atstovės Joanos Daubaraitės, 5 kartus teisti V. S. ir P. V. bei 7 teistumus turintis O. D. kaltinti tuo, kad veikdami bendrininkų grupėje, 2017-ųjų vasaros pabaigoje iš nukentėjusiojo neatlygintinai paėmė 180 eurų vertės ausines, kurias šis buvo atvežęs parduoti. Negana to, nukentėjusiajam jie prisistatė policijos pareigūnais ir grasindami, kad nuveš jį į policijos komisariatą, kur jis bus sulaikytas ir uždarytas į areštinę, ir neturėdami teisėto pagrindo, atvirai, savo naudai reikalavo jiems perduoti 20 tūkst. eurų.

REKLAMA

Sulaukęs skambučių ir SMS žinučių bei pasitaręs su artimaisiais ir supratęs, kad turtą iš jo prievartavo ne policijos pareigūnai, nukentėjusysis parašė pareiškimą. 

Teismas visus kaltinamuosius pripažino kaltais dėl jiems inkriminuotų veikų. V. S. paskirta subendrinta 7 metų laisvės atėmimo bausmė. Prie šiuo nuosprendžiu paskirtos bausmės iš dalies pridėta 2005 metais paskirta ir neatlikta bausmės dalis, todėl galutinė paskirta bausmė – aštuoneri metai laisvės atėmimo.

P. P. paskirta 6 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, O. D. kalėti turės šešerius metus. Visi pripažinti kaltais bausmes turės atlikti pataisos namuose, taip pat turės solidariai atlyginti nukentėjusiajam 3 510 eurų turtinės ir 9 tūkst. eurų neturtinės žalos.

Stosiu tik polocijai,o jei aplinkosaugininkai nori stabdyt,tai tegul tai daro kartu su poicija
Prie konservu dasigyvenome kaip 1990 m.
Liūdna, kai taip daugėja visokiausio plauko sukčių. Bet kalčiausi dėlto yra politikai: “čekiukų” skandalai sukčiams tapo pamoka vogti!!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų