Jis buvo vadinamasis nelegalas – rusų tarnybų paruoštas ir apmokytas profesionalus agentas.
Vyro namuose buvo rasta ir sudėtinga informacijos perdavimo įranga.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Eduardas Manovas, kurį dar sausio mėnesį sulaikė teisėsauga dėl šnipinėjimo Rusijos naudai, gyveno Šiaulių daugiabutyje. Mažai kas galėjo nutuokti ir patikėti, kad už jo buto durų radijo bangom sklisdavo šifruota informacija, skirta Rusijos karinei žvalgybai.
„Asmuo, turintis dvigubą Lietuvos ir Rusijos pilietybę, priklausantis TS-LKD ir Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungai, yra siejamas su šių politinių organizacijų, partijų naryste, būtent rinko informaciją, kuri domino užsienio žvalgybą“, – komentuoja prokuroras Artūras Urbelis.
Eduardas Manovas gimė tremtyje, jam šiuo metu 82-eji. Baigė žurnalistiką Lvivo universitete, vėliau tapo sovietinės armijos karininku. 2011-aisiais jis, būdamas konservatorių partijos nariu, dalyvavo savivaldos rinkimuose, tačiau nesėkmingai. Paaiškėjo, kad visą laiką jis buvo vadinamasis nelegalas ir rinko rusus dominančią informaciją.
„Apie politinių partijų veiklą, tremtinių veiklą, Lietuvos gynybos, vidaus, užsienio politiką, pasirengimas pratybos, gynybinio potencialą, Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos veiklą“, – vardija VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis.
Bute įsirengė techniką
Savo bute vyras turėjo ir gana sudėtingą techninę įrangą, kurios pagalba jis ir bendravo su karine žvalgyba Rusijoje.
„Stebina ne modernumas jos, bet daugiau kompleksiškumas, įvairių procedūrų taikymas“, – sako VSD direktoriaus pavaduotojas.
„Buvo vykdoma radijo bangų dažniu, per specialius radijo imtuvus nustatytais laikotarpiais, jeigu matėte populiarius filmus apie šnipinėjimą, tai čia taip informacija buvo gaunama radijo ryšiu, iššifruojama, vykdoma užduotis, paskui užšifruojama, rengiamasi perdavimui, ir perduodama ta informacija“, – pasakoja prokuroras Artūras Urbelis.
Būdamas konservatorių partijos ir tremtinių sąjungos nariu, Manovas rinko neįslaptintą, bet rusus dominančią informaciją. Žvalgyba fiksuoja jo veiklą nuo 2018-ųjų.
„Mes kalbame apie tą laikotarpį, kai partija buvo viena iš koalicijos lyderių, valdančioji. Tai akivaizdu, kad jis galėjo prieiti prie visų partijos vadovų ir šios partijos veikloje dalyvaujančių valstybės pareigūnų. Neatmetama galimybė ir ministrų, ir premjerų“, – sako prokuroas.
„Bandžiau atgaminti atmintyje, ar esu matęs, tai, turbūt, patvirtinčiau, kad kažkur, viena ar kita proga, kažkokiam susitikime esu matęs. Bet asmeniškai nesu bendravęs“, – teigia laikinasis krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Rusai mokėjo atlyginimą
Konservatoriai teisinasi, kad nežinojo, jog jų gretose yra infiltruotas Rusijos agentas.
„Tų institucijų, priešiškų jėgų noras, kurie tokius žmones pasiunčią į vieną, ar kitą bendruomenę, manau, kad iš dalies noras diskredituoti politinę jėgą, jos prisiimtus principus“, – kalba laikinoji konservatorių pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Tai – toks beprecedentinis įvykis, kalbant apie tą klasikinį šnipinėjimo pavyzdį, tai yra, ką mes dažniausiai tik filmuose matydavome, tai būtent ta schema ir pritaikyta buvo“, – tikina Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis.
Nors Manovo amžius jau garbus, tačiau jis – tikras šnipas profesionalas, priskiriamas nelegalų kategorijai. Tai – ne vienai, ar kitai operacijai pasamdytas žmogus.
„Jis – darbuotojas. Jis – profesionalas. Ir parengtas, ir ilgą laiką tarnavęs, buvęs Rusijoje, kitose aplinkose, bet pagal Rusijos tarnybų duodamas užduotis“, – komentuoja Remigijus Bridikis.
Prokuroras sako, kad iš pradžių žvalgybai tapo žinoma, kad šnipas yra. Ir tik vėliau teko išsiaiškinti konkretų žmogų.
„Esmė buvo... Nu, žinote, kaip ir populiariai, kad vat tarp mūsų yra „kurmis“. Ir reikia jo ieškoti, mes nežinome kas yra, tai čia tokia situacija“, – sako prokuroras Urbelis.
Manovas pinigus gaudavo ne už konkrečias operacijas, jam, kaip nuolatiniam darbuotojui, rusai mokėjo atlyginimą. Teisėsauga į bylą sudėjo įrodymus, kad Manovas šnipinėjo mažiausiai šešerius metus, tačiau nieko nesako apie jo veiklą iki 2018-ųjų. Taip pat nekalba, ar jis nebandė pats verbuoti žmonių Lietuvoje.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.