Ministrę kalbino žurnalistas Vladimiras Laučius.
Dėl izoliacijos grįžus iš užsienio kelionių. Jei žmogus turi galimybių pasą Lietuvos ir štai birželio pirmąją savaitę jis grįžta iš užsienio, jam reikia izoliuotis ar ne?
Apie izoliaciją galėtų pakomentuoti sveikatos apsaugos specialistai. Galimybių paso nutarime, kurį mes priėmę, kuris įsigalios gegužės 24 d., saviizoliacijos taisyklių neaptarėme. Jos lieka nepakitusios, bet aš neatmetu, kad ir dėl to bus diskutuojama.
Galimybių paso idėja numato, kad testavimas bus atliekamas valstybės lėšomis. Tai kaip yra, kada gali kompensuoti valstybė, kada žmogus turės pats?
Mes planuojame ir jau yra suplanuota, kad būtent valstybė nupirks tuos testus ir ji juos apmokės, o savivaldybės organizuos mobilius punktus. Specialius, kuriuose ir bus galima testuotis būtent galimybių pasui.
Atvirai, aš to niekada neslėpiau, nes tai yra labai svarbu pasakyti, kad vietų, kuriose bus galima pasidaryti testą galimybių pasui, jų skaičius bus ribotas, nes savivaldybių žmogiškieji resursai yra riboti.
Teoriškai – taip, kiekvieną dieną galėtumėte ateiti, bet praktiškai taip nebus. Ne visiems kiekvieną dieną to reikia ir bus būtent tam tikras apribojimas dėl vietų skaičiaus, kur bus galima pasidaryti šitą pasą.
Labai daug diskusijų kelia ir narkotikų dekriminalizavimas. Štai jūsų koalicijos partneriai piktinasi, kad norite dekriminalizuoti ne tik marihuaną, bet ir sunkiuosius narkotikus. Kodėl jūs nusprendėte tai daryti ir ką darysite, jei nepavyks?
Jei į savo laidą pakviestumėte priklausomybės ligų ekspertą ar žmones, kurie dirba priklausomybių nuo narkotinių medžiagų srityje, jums pasakytų, kad tokio dalyko kaip sunkus ar lengvas narkotikas nėra. Visos narkotinės medžiagos yra sunkios, yra tik jų dideli ir maži kiekiai. Mūsų pasiūlyme yra siūlymas nedidelius kiekius, kuriuos žmonės su savimi turi, už juos netaikyti baudžiamųjų įstatymų.
Galima priimti tik vienos medžiagos baudžiamųjų atsakomybių pakeitimus, bet tai nebus sisteminis požiūris. Šalys, kurios naikina baudžiamuosius įstatymus, tai daro tam, kad žmonės, kurie yra priklausomi nuo super kenksmingų medžiagų kaip heroinas ar kitos, kad jie būtų gydomi, o ne siunčiami į kalėjimą.
Tikslas yra gydymas, o ne žmogaus pasodinimas į kalėjimą. Aš pati pirmoje kadencijoje su Jungtinių Tautų, su Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertais nagrinėjausi šitą alternatyvą, kad dekriminalizuotume tik kanapes, bet visi jie pasakė, kad tai nebūtų iki galo sisteminis, civilizuotas sprendimas.
Tai Lietuva gali priimti kokius ji nori sprendimus, parlamentas diskutuos, tačiau jei žiūrint nuosekliai, prevencijos požiūriu, turime kalbėti apie sveikatos pagalbą priklausomiems žmonėms, o ne baudžiamuosius įstatymus jiems.
Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.