Algirdas Igorius, LRT televizijos laida „Šiandien“, LRT.l
Finansų ministras tvirtina: Lietuvai įsivedus eurą, ir gyventojai, ir verslas tik išloš, todėl įmonės turėtų padėti sklaidyti skeptiškai dėl valiutos keitimo nusiteikusių žmonių abejones. Verslas sako kol kas turintis daugiau klausimų nei atsakymų. Lietuvos bankas teigia, kad, įstojus į euro zoną, gali ūgtelėti kainos, bet sumažės paskolų palūkanos.
Verslo konfederacijos Prezidentas mano, kad per likusius metus iki euro įvedimo 2015-aisiais verslas dar turi laiko aiškintis ne tik euro privalumus ir trūkumus, bet ir kaip ši valiuta bus įdiegiama. O informacijos esą trūksta.
„Kaip bus euras įvedamas, kaip cirkuliuos grynieji pinigai, kaip keisis ar nesikeis verslo reguliavimas, tai susiję ir su bankais, kurie yra mūsų konfederacijos nariai, tai susiję su mažmenine prekyba, jie taip pat mūsų konfederacijos nariai. Tai dėl to aiškumo reikia“, – tvirtina Verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus.
Finansų ministras sako, kad įvedus eurą verslas tik išloš – sumažės sąnaudos konvertuojant valiutą, sumažės paskolų palūkanos, nes euras esą stabilesnė valiuta. Be to, įmonės, pasak ministro, galėtų prisidėti sklaidant gyventojų baimes.
„Verslas galėtų imtis priemonių, kad kainos būtų perskaičiuojamos sąžiningai, ir manau, kad verslo įmonės pačios yra suinteresuotos prižiūrėti vienos kitą. O nepagrįstos baimės, kad atsisakom savo valiutos, tai atsisakom savo nepriklausomybės – tokių minčių tarp gyventojų kyla. Aš manau, kad verslas galėtų paaiškinti žmonėms, kad einame rimtu, civilizuotu keliu į priekį, kad mūsų gyvenimas todėl tik gerės. Jeigu investicinis klimatas Lietuvoje gerės, atitinkamai daugės darbo vietų, didės darbo užmokestis“, – teigia finansų ministras Rimantas Šadžius.
Viena iš rizikų, kodėl Lietuva galėtų likti be euro, Lietuvos banko vadovo teigimu, galėtų būti referendumas. Atsiklausti žmonių nuomonės dėl valiutos keitimo yra pasiūlę kai kurie politikai.
„Niekas negali dabar prognozuoti, kokie galėtų būti referendumo rezultatai, tai ką aš noriu pasakyt, kad teisine prasme Lietuva jau yra ir ekonominėj pinigų sąjungoj, su tam tikra išlyga. Todėl aš nematau jokio pagrindo dėl euro referendumo. Manau tai yra tik elementarus politikavimas“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
Lietuvos banko valdybos pirmininkas sako, kad įsivedus eurą ne tik išnyks konvertavimo išlaidos, bet ir atsivers euro zonos rinka. O paskolų palūkanos namų ūkiams turėtų sumažėti daugiau nei puse procento, įmonėms – iki pusės procento. Nuo kitų metų per aštuonerius metus ir namų ūkiai, ir verslas dėl to esą sutaupytų po daugiau nei milijardą litų.