Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus šeštadienį laišku kreipėsi į ūkio ministrą Vytą Navicką, prašydamas pateikti visą su kuriamo nacionalinio investuotojo akcijų vertinimais susijusią medžiagą.
V.Adamkus šią informaciją ketina pateikti Valstybės kontrolei, kad pastaroji išanalizavusi medžiagą pareikštų savo nuomonę dėl atlikto vertinimo, pranešė Prezidento spaudos tarnyba.
Šalies vadovo nuomone, Valstybės kontrolės išvados būtų svarus indėlis į vykstančias derybas dėl nacionalinio investuotojo, kuris ateityje turėtų dalyvauti statant naują atominę elektrinę Lietuvoje, steigimo.
V.Adamkus, anot spaudos tarnybos, šiuo sprendimu siekia išsklaidyti viešai paskleistas abejones dėl atlikto energetikos įmonių turto įvertinimo.
Ūkio ministras lapkričio 9-ąją teigė, kad bet kokia informacija apie įmonių vertinimą galės būti atskleista tik po to, kai ji bus paskelbta per Vilniaus vertybinių popierių biržą. Kada tai galėtų įvykti, V.Navickas neprognozavo.
Neoficialiomis žiniomis, paskutiniame vertinime bendrovė VST esą įvertinta apie 2,9 mlrd. litų, RST - apie 2,7 mlrd. litų, "Lietuvos energija" - apie 2,56 mlrd. litų. Todėl VST galėtų pretenduoti į 35 proc. nacionalinio investuotojo akcijų dalį, RST - į maždaug 33 proc., "Lietuvos energija" - į 31 proc. akcijų. Šią žiniasklaidoje paskleistą informaciją V.Navickas nei patvirtino, nei paneigė.
Rinkos priežiūrą vykdanti Vertybinių popierių komisija (VPK) lapkričio 9 dieną pranešė, jog kreipėsi į Ūkio ministeriją, prašydama nustatyti, kas nutekino slaptą informaciją apie trijų Vilniaus vertybinių popierių biržoje kotiruojamų energetikos įmonių turto vertinimą.
VPK pirmininkė Vilija Nausėdaitė penktadienį pranešė, kad Ūkio ministerijos prašoma inicijuoti tyrimą dėl neteisėto tarnybos paslaptį sudarančios informacijos atskleidimo.
Nacionalinis investuotojas, kurį sudarys valstybės valdomos "Lietuvos energijos" ir Rytų skirstomųjų tinklų akcijos bei "NDX energijos" valdomos VST akcijos, turėtų būti sukurtas iki šių metų pabaigos. Numatoma, kad įmonė statys dešimčių milijardų litų vertės naują atominę elektrinę bei elektros jungtis su Lenkija ir Švedija.
Sukūrus naują "Lietuvos energiją", prie AE statybos projekto prisijungtų strateginiai partneriai -Latvijos, Lenkijos ir Estijos energetikos bendrovės. Pastarosios turėtų turėti po 22 proc., "Lietuvos energija" - 34 proc. būsimosios elektrinės valdymo bendrovės akcijų.