Po operacijos Respublikinėje Panevėžio ligoninėje gydyta moteris mano ten buvusi išskirtinai neskaniai maitinta. Dėl to ji pasiskundė Panevėžio valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Ligoninė .
Ligoniams pateikiamas skirtingas maistas, paruoštas pagal maždaug trisdešimties dietų reikalavimus.
Netiko kotletai
Kaip teigia šios tarnybos viršininko pavaduotoja Jūratė Vaitiekūnienė, pacientė tikino, jog kitoms tuo pačiu metu palatoje gulėjusioms moterims būdavo patiekiama skanesnių valgių, o jai, galbūt todėl, kad ji garbaus amžiaus, atnešdavo keistą, nesuprantamo skonio kotletą. Sriubas ir košes moteris gyrė, o štai mėsos patiekalais buvo labai nepatenkinta.
Dėl ligonių maitinimo Respublikinėje Panevėžio ligoninėje Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba anksčiau skundų nėra gavusi. J. Vaitiekūnienė sako, kad per planinius patikrinimus ligoninės maisto ruošimo skyriuje pažeidimų nebuvo užfiksuota. Virtuvė įrengta pagal visus reikalavimus, tvarkinga, įsigyta naujos modernios įrangos, maistas gaminamas laikantis higienos taisyklių.
Paaiškėjo, kad ligonei iš tiesų buvo tiektas kitoks maistas nei jos palatos kaimynėms, nes jai buvo taikoma pooperacinė dieta, patiekalai gaminti specialiu būdu.
„Kitoms palatoje gydytoms moterims buvo skirta kitokia dieta, tad ir kotletų skonis buvo kitoks. Skundas buvo visiškai nepagrįstas, o ypač jos teiginys, kad buvo diskriminuojama dėl amžiaus“, – teigia J. Vaitiekūnienė.
Apie trisdešimt dietų
Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytoja dietologė Virginija Vilemienė nepatenkintos ligonės nusiskundimą vadina nesusipratimu. Dietologė apgailestauja, kad maistu nepatenkinta moteris pirmiausiai nepasikalbėjo su palatos gydytoju ar maistą dalijančia slaugytoja. Būtų iš karto sužinojusi, kad jai, kaip reikalauja gydymas, taikyta speciali dieta.
„Ligoninės maistas ne visiems patinka, jis ne toks, prie kokio namuose dažniausiai būna įpratę ligoniai. Mes nededame jokių skonio stipriklių – čia maistas yra natūralus, kokybiškas ir sveikas“, – tvirtina gydytoja dietologė.
Kasdien ligoninės virtuvėje gaminami pusryčiai, pietūs ir vakarienė maždaug septyniems šimtams ligonių. Vienam ligoniui per dieną skiriama kiek daugiau kaip 2 eurai (7 litai).
Gaminami labai skirtingi patiekalai, priklausomai nuo ligos diagnozės – kasdien taikoma apie trisdešimt dietų.
Į kiekvieną ligoninės skyrių po kelis kartus per dieną keliauja vežimėliai su skirtingais patiekalais. Daug skirtingų patiekalų vežama į Chirurgijos skyrių, ligoniams prieš ir po operacijų reikia laikytis skirtingų dietų. Skirtingos dietos taikomos ir virškinimo sistemos problemų turintiems Gastroenterologijos, kitų skyrių ligoniams.
Maistas ligoniams, pasak V. Vilemienės, ruošiamas skirtingais būdais, ta pati vištiena gali būti verdama, kepama, troškinama, ruošiama garuose, malama, trinama, skystinama ir kt. Skiriasi ir į patiekalą dedamas jos kiekis.
Vienas patiekalas nuo kito skiriasi ir sudėtimi, ir kalorijomis, ir norma, ir kitais dalykais. Ligoniui siūloma būtent tai, kas jam tuo metu sveikiausia, naudingiausia.
Nedidelei daliai ligonių tenka taikyti gana sudėtingas, specialias dietas, pavyzdžiui, tokias, kuriose negali būti gliuteno – baltymo, dažniausiai randamo kviečiuose, rugiuose, miežiuose ir kt. Vengiant gliuteno reikia
atsisakyti duonos ir jos gaminių, sausainių, makaronų, kitų miltinių patiekalų, džiūvėsėliuose voliotų, tešloje keptų produktų.
Ligoniams po chemoterapijos visas maistas privalo būti tik termiškai apdorotas, o insultą patyrusiems ar dėl kitų bėdų sunkiai maistą ryjantiems ligoniams visi patiekalai privalo būti trinti.
Sveikos mitybos pamokos
Kiekvieną rytą iki 8 valandos iš visų ligoninės skyrių surenkama informacija, kiek porcijų ir kokių dietų patiekalų skyriaus ligoniams tą dieną reikės.
Pasak V. Vilemienės, ligoninės maisto nereikėtų lyginti su prekybos centruose perkamu, daug kartu perdirbtu maistu ar su namuose gaminamais, prieskonių ir priedų prikimštais patiekalais.
„Ligoninėje taikoma dietos terapija, tuo pat metu gydoma ir maistu. Ligonis turi puikią progą mokytis, kaip jam toliau sveikai maitintis, kokius patiekalus valgyti norint išsaugoti sveikatą. Žmogus gali būti garantuotas, kad gydantis ligoninėje maistas sveikatai nepakenks“, – tvirtina dietologė.
Sveika mityba labai svarbi kiekvieno žmogaus sveikatai. Gydytoja apgailestauja, kad visuomenė, nors ir daug girdėjusi apie sveika mitybą, iš tikrųjų yra dar labai toli nuo jos. Susirgę ir patekę į ligoninę žmonės, gavę pirmąsias sveikos mitybos pamokas, galbūt supras, kaip gali pasikeisti gyvenimas atsisakius kai kurių produktų. Kol kas, pasak gydytojos, vis dar siekiama gydytis vaistais, pamirštant sveiką gyvenseną.
Vis dėlto gydytoja mano, jog žmogaus, norinčio pradėti sveikai gyventi, nereikėtų palikti vieno su pamokymais: „Mesk svorį, pradėk sveikai maitintis.“ Tai nelengva, be to, vienos visiems tinkamos dietos nėra.
Pasak V. Vilemienės, netrukus panevėžiečiai turės galimybę gauti individualias gydytojo dietologo konsultacijas ir galės pradėti sveikai maitintis. Nuo gegužės mėnesio Konsultacijų poliklinikoje turėtų pradėti veikti gydytojo dietologo kabinetas.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ