2012 m. trečiojo ketvirčio BVP augo 2,7 proc., bet paskutinį metų ketvirtį ir 2013 m. pradžioje ekonomika jau turėtų šiek tiek „vėsti“. Ekonomikos susitraukimui įtakos gali turėti ankstesniais ketvirčiais išaugusios atsargų apimtys ir spalio mėnesį rytinę JAV pakrantę nusiaubęs uraganas „Sandy“, kuris neigiamai veikia užimtumą, vartojimo išlaidas ir gamybos apimtis. Nors politikai visomis išgalėmis stengiasi išvengti „fiskalinio skardžio“, vargu ar namų ūkiai išsisuks nuo didėsiančių mokesčių 2013 m., kurie iki nulio sumažins disponuojamųjų pajamų augimą 2013-ųjų pradžioje.
Nepaisant visų trumpalaikių neigiamų iššūkių, „Danske Bank“ analitikai optimistiškai nusiteikę dėl JAV ekonomikos ateities. Privataus sektoriaus skolos nuo 2007–2008 m. piko ženkliai sumažėjo, o JAV valdžios vykdoma skatinamoji monetarinė politika ir bendrai pagerėjusi finansinė aplinka palaiko ekonomikos augimo tendenciją. Analitikai 2012 m. tikisi 2,2 proc. BVP augimo, kuris 2013-aisiais gali lėtėti iki 2,1 proc., bet tvaresnio augimo galima tikėtis 2014 m. – apie 2,8 proc. Nedarbo lygis 2013-aisiais, prognozuojama, sieks 7,1 proc., o 2014 m. pabaigoje – 6,6 proc.
Per pastaruosius kelerius metus mažėjo privataus sektoriaus skola dėl JAV valdžios vykdomos agresyvios monetarinės politikos bei įgyvendinamų ekonomikos skatinimo priemonių. Rekordiškai mažos palūkanų normos sudarė palankias sąlygas namų ūkių skolai mažėti – jos pasiekė žemiausią lygį per 18 metų. Dėl šios priežasties tolimesnės skolos mažėjimo tendencijos tikimybė yra mažesnė ir vartojimas turės didesnį palaikymą.
Gamybos apimtys pastaruosius tris mėnesius buvo kaip niekad sumenkusios – analitikų duomenimis, metinis kritimas per paskutinius tris mėnesius siekia 4,1 proc. Akivaizdus ir pagrindinio kapitalo prekių nuosmukis, o šis segmentas – geras indikatorius analizuojant verslo išlaidas kapitalui. Nenuostabu, kad JAV įmonių išlaidos gamybos ir programinei įrangai trečiąjį ketvirtį smuko 2,7 proc., o paskutinis metų ketvirtis taip pat gali parodyti neigiamus rezultatus.
Artimiausio laikotarpio iššūkiai išliks gajūs, nes uragano „Sandy“ pasekmės ir nerimas dėl „fiskalinio skardžio“ sulaiko verslą nuo aktyvių veiksmų – ypač kapitalo investicijų. Neužtikrintumas, panašu, persikels ir į 2013 m., kadangi vartojimo augimą slopins besibaigiančios pajamų mokesčių lengvatos. Analitikai nesitiki ISM gamybos indekso gerėjimo ateinančius tris mėnesius, bet prognozuojama, kad indeksas atsigaus 2013-ųjų pavasarį, o vasarą pasieks 56 ribą, kurį reikštų stiprius plėtros lūkesčius.
„Danske Bank“ analitikai laikosi pozicijos, kad politikams pavyks susitarti dėl fiskalinės politikos sušvelninimo, siekiant išvengti „fiskalinio skardžio“. Bet tai nereiškia, kad augimas apsaugotas nuo neigiamo fiskalinės konsolidacijos poveikio. Tikėtina, kad kitų metų JAV biudžete bus paliktos pajamų mokesčių lengvatos, tačiau pastaraisiais metais įgyvendintas finansinis skatinimas bus silpnesnis 2013-aisiais. Analitikai prognozuoja, kad JAV ekonomiką kitais metais paveiks 1,0–1,5 proc. BVP dydžio fiskalinis nuosmukis, 1,3 proc. punktais sumažinsiantis BVP augimą.
Kęstutis CELIEŠIUS