M. Rutte sakė, kad būsimos išlaidos turės būti daug didesnės nei dabartinis aljanso tikslas – 2 proc. nacionalinio turto, vertinamo pagal bendrąjį vidaus produktą (BVP).
„Rusija ruošiasi ilgalaikei konfrontacijai su Ukraina ir su mumis“, – ketvirtadienį įspėjo M. Rutte Briuselyje.
„Nesame pasirengę tam, kas mūsų laukia po ketverių ar penkerių metų“, – sakė NATO generalinis sekretorius ir pridūrė: „Laikas pereiti prie karo meto mąstysenos ir padidinti mūsų gynybos gamybą bei išlaidas gynybai.
Aljansas mano, kad 23 iš 32 jo narių šiemet pasieks 2 proc. tikslą.
„Šaltojo karo metais europiečiai gynybai išleisdavo kur kas daugiau nei 3 proc. savo BVP, – sakė Rutte.
„Mums reikės daug daugiau nei 2 proc.“, – pridūrė jis.
Rutte ragina imtis skubių veiksmų
NATO vadovas ragino imtis veiksmų Rusijai pasiekus kai kurių laimėjimų fronto linijoje Ukrainoje prieš pavargusias Kyjivo pajėgas. „Kiekvieną savaitę Ukrainoje žūva arba sužeidžiama daugiau nei 10 tūkst. žmonių“, – sakė M. Rutte. – Nuo 2022 m. vasario aukų yra daugiau nei vienas milijonas“.
„Rusija, Kinija, Šiaurės Korėja ir Iranas deda daug pastangų, kad susilpnintų Šiaurės Ameriką ir Europą, – sakė M. Rutte. – Mes nekariaujame. Bet tikrai nesame ir taikoje“.
Šie karšti raginimai skamba Donaldui Trumpui rengiantis perimti valdžią karinėje supervalstybėje JAV. D. Trumpas sako, kad NATO sąjungininkės turi didinti išlaidas gynybai, jei nori neprarasti Vašingtono paramos, ir siūlo naują tikslą – tris procentus BVP gynybai. Pasak diplomatų, Aljansas svarsto galimybę susitarti dėl šio naujo tikslo per viršūnių susitikimą Hagoje birželį. Tačiau išlaidų gynybai didinimas yra didelis iššūkis kai kurioms didžiosioms Europos ekonomikoms. Ispanija ir Italija vis dar skiria gynybai gerokai mažiau nei du procentus BVP.
„Jei dabar neišleisime daugiau, kad išvengtume karo, vėliau už karą sumokėsime nepalyginamai didesnę kainą“, – sakė M. Rutte. „Šaltojo karo metu europiečiai gynybai išleido kur kas daugiau nei tris procentus BVP. Su tokiu mentalitetu mes laimėjome šaltąjį karą“, – pridūrė M. Rutte.
Nepaisant daugybės iniciatyvų sustiprinti Europos ginklų gamybą, Vakarų šalių pastangos sustiprinti savo kariuomenes gerokai atsilieka nuo Rusijos ir Kinijos. „Nesame ten, kur norime būti, – sakė M. Rutte. – Rusija ir Kinija veržiasi į priekį. Mes rizikuojame atsilikti. Tai labai pavojinga“.
NATO generalinis sekretorius paragino vyriausybes glaudžiau bendradarbiauti ir pateikti „didelius užsakymus bei ilgalaikes sutartis“. Pramonė turi „diegti naujoves ir prisiimti rizikas“, įvesti papildomas pamainas ir gamybos linijas. Europos gynybos sektorius yra „pernelyg mažas, susiskaldęs ir per lėtas“, įspėjo M. Rutte.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!